Počas menopauzy dochádza k drastickému poklesu ženských hormónov. Čo sa stane, keď začne prevládať testosterón? Zostanete samozrejme aj naďalej ženou, k slovu sa však hlási aj Vaša mužská časť. Nižšie Vám vysvetlíme, čo sa vlastne deje.
Ako menopauza ovplyvňuje rast nechcených chĺpkov na tvári?
V období okolo perimenopauzy a menopauzy si na tvári môžete všimnúť povedzme „menej diskrétne“ chĺpky.
Môžu sa objaviť nad perou, pozdĺž línie čeľuste a tiež na brade, na vine je pokles ženských hormónov v období menopauzy. Malé množstvo testosterónu produkovaného ženským telom pri menopauze nemizne – to máme teda naozaj šťastie, že? Nadobličky totiž počas nášho života vytvárajú aj niekoľko mužských hormónov. Preto dochádza v období menopauzy k nerovnováhe medzi mužskými a ženskými hormónmi. Práve relatívny nadbytok mužských hormónov môže zapríčiniť rast týchto „menej diskrétnych“ chĺpkov na tvári.
Podľa „British Journal of Dermatology" v skupine žien v období po menopauze:
- 39 % z nich pozoruje nadmerný rast chĺpkov na tvári, predovšetkým však na brade.
Iná správa uverejnená v „Menopausal Health" v roku 2009 uviedla, že v skupine 656 amerických žien vo veku 50 - 79 rokov:
- sa nadmerné chĺpky na tvári vyskytovali u 33 % žien vo veku 50 - 59 rokov;
- a 54 % žien vo veku 60 - 69 rokov.
Štúdia neodhalila výrazné rozdiely medzi rastom chĺpkov na tvári u žien belošského pôvodu a Afroameričaniek. Je jasné, že sa k nim nechcete nutne pridať, ale my si myslíme, že je dobré vedieť, že ide o niečo pomerne zvyčajné a že sa to dá riešiť.
39 % žien sa stretáva s nadmerným rastom chĺpkov na tvári
Pozitívne je, že tento problém je možné v závislosti na jeho závažnosti celkom dobre riešiť. Pokiaľ je chĺpkov príliš veľa a vadia Vám, môžete použiť topický krém, ktorý spomaľuje ich rast. Prípadne chĺpky môžete odstrániť pomocou vosku, elektrolýzy narušujúcej vlasové folikuly alebo laserom. Jednoducho sa ich zbavte a už na ne nemyslite!