OK

OK Cancel


Ďakujeme

Zavrieť

Prečo mi počas menopauzy na tvári rastú chĺpky?

Počas menopauzy dochádza k drastickému poklesu ženských hormónov. Čo sa stane, keď začne prevládať testosterón? Zostanete samozrejme aj naďalej ženou, k slovu sa však hlási aj Vaša mužská časť. Nižšie Vám vysvetlíme, čo sa vlastne deje.

Prečo mi počas menopauzy na tvári rastú chĺpky?

Ako menopauza ovplyvňuje rast nechcených chĺpkov na tvári?

V období okolo perimenopauzy a menopauzy si na tvári môžete všimnúť povedzme „menej diskrétne“ chĺpky.

Vlasové folikuly produkujú niekoľko typov ľudských vlasov a chĺpkov. Ženy všetkých vekových kategórií majú na tvári folikuly, z ktorých štandardne vyrastajú jemné, nepoznateľné chĺpky.

Môžu sa objaviť nad perou, pozdĺž línie čeľuste a tiež na brade, na vine je pokles ženských hormónov v období menopauzy. Malé množstvo testosterónu produkovaného ženským telom pri menopauze nemizne – to máme teda naozaj šťastie, že? Nadobličky totiž počas nášho života vytvárajú aj niekoľko mužských hormónov. Preto dochádza v období menopauzy k nerovnováhe medzi mužskými a ženskými hormónmi. Práve relatívny nadbytok mužských hormónov môže zapríčiniť rast týchto „menej diskrétnych“ chĺpkov na tvári.

Podľa „British Journal of Dermatology" v skupine žien v období po menopauze:
- 39 % z nich pozoruje nadmerný rast chĺpkov na tvári, predovšetkým však na brade.
Iná správa uverejnená v „Menopausal Health" v roku 2009 uviedla, že v skupine 656 amerických žien vo veku 50 - 79 rokov:
- sa nadmerné chĺpky na tvári vyskytovali u 33 % žien vo veku 50 - 59 rokov;
- a 54 % žien vo veku 60 - 69 rokov.

Štúdia neodhalila výrazné rozdiely medzi rastom chĺpkov na tvári u žien belošského pôvodu a Afroameričaniek. Je jasné, že sa k nim nechcete nutne pridať, ale my si myslíme, že je dobré vedieť, že ide o niečo pomerne zvyčajné a že sa to dá riešiť.


39 % žien sa stretáva s nadmerným rastom chĺpkov na tvári

Pozitívne je, že tento problém je možné v závislosti na jeho závažnosti celkom dobre riešiť. Pokiaľ je chĺpkov príliš veľa a vadia Vám, môžete použiť topický krém, ktorý spomaľuje ich rast. Prípadne chĺpky môžete odstrániť pomocou vosku, elektrolýzy narušujúcej vlasové folikuly alebo laserom. Jednoducho sa ich zbavte a už na ne nemyslite!

Na zapamätanie

Chĺpky na tvári v období menopauzy nie sú nič nezvyčajné. Ide o hormonálnu záležitosť a Vaše hormóny to v týchto dňoch nemajú vôbec ľahké.

Jednoducho siahnite po topickom kréme, vosku alebo si zájdite na laser a zbavte sa ich!

Najčítanejšie

Ako môžem svojej pleti počas menopauzy pomôcť?

PLEŤ & KRÁSA

Ako môžem svojej pleti počas menopauzy pomôcť?

Menopauza je veľmi osobná cesta, ktorá je úzko spojená s génmi a rodinným dedičstvom. Aj tak však na nás pôsobí aj séria vonkajších faktorov. Tieto vonkajšie faktory je možné ovplyvniť prostredníctvom vhodnej ošetrujúcej rutiny. Pozrite sa na tie najlepšie tipy.

Prečítať článok

go to top

Skinconsult

ALGORITMUS DIAGNOSTIKY STARNUTIA PLETI VYVINUTÝ S DERMATOLÓGMI

1 minúta
na analýzu
Vašej pleti

Urobte si selfie

Vyplňte informácie o svojom profile

Získajte odporúčanie pre Vašu pleť na mieru

v_woman-2.jpg
Jemné linkyVaša silná stránka
Vrásky pod
očami
Vaša priorita
Strata pevnosti pleti

Objavte
SkinconsultAI

circle1circle2circle3circle4