OK

OK Cancel


Ďakujeme

Zavrieť

SKINCONSULTAI

Vaša osobná diagnostika starnutia pleti vyvinutá s dermatológmi s využitím umelej inteligencie.

Vyskúšať teraz
Skinconsult

Starnutie pleti a tmavé škvrny možno riešiť

Tmavé škvrny patria medzi najčastejšie problémy, ktoré ženy okrem vrások od určitého veku riešia. Pigmentové škvrny sa prejavujú predovšetkým na tvári, výstrihu a chrbtoch rúk. Často býva používaný výraz „starecké škvrny“, pretože kvôli nim pokožka vyzerá staršia. Existuje niekoľko druhov pigmentácií pokožky, pozrime sa na tie, ktoré sú najčastejšie, čo ich spôsobuje a aké je riešenie.

pigmentácia a pigmentové škvrny

Slnko, starnutie pleti a genetika patria medzi hlavné faktory, ktoré majú vplyv na pigmentáciu pokožky.

Tieto faktory ovplyvňujú narušenie tvorby melanínu a mechanizmu jeho distribúcie do pokožky. Melanín, pigment, ktorý je zodpovedný za farbu pokožky, sa v dôsledku nerovnomerného rozloženia hromadí na povrchu epidermis. Výsledkom je nejednotná pigmentácia pleti a tvorba tmavých pigmentových škvŕn.

Starnutie pokožky

Po 30. roku života sa na pokožke mnohých žien objavujú pigmentačné nepravidelnosti (ide najčastejšie o pigmentové škvrny tmavšej farby než je okolitá koža). Tie bývajú spôsobené predovšetkým vplyvom externého UV žiarenia, najmä žiarením UVA. Tieto škvrny sú dôsledkom vnútornej zmeny v pokožke spojenej s procesom starnutia.

Hormonálne zmeny a ich vplyv na pigmentáciu

Medzi druhú najčastejšiu kategóriu zaraďujeme škvrny vzniknuté ako následok hormonálnej nerovnováhy. Môžu sa vyskytnúť ako negatívny efekt pri užívaní niektorých liekov (napr. hormonálna antikoncepcia) alebo môžu byť spôsobené slnečnou expozíciou počas tehotenstva alebo počas menopauzy.

Stopy po akné

Tento typ hyperpigmentácie vzniká v dôsledku zápalu alebo poranenia kože. Najväčšou kategóriou sú tmavé škvrny, ktoré sa objavujú po akné. Vplyvom zápalu pokožky sa do pokožky uvoľní melanín a ten spôsobí ploché ružové, červené alebo hnedé škvrny. UV žiarenie teda tento problém nevyvoláva, ale zhoršuje ho.

Ako na pigmentové škvrny:

Pre redukciu tmavých škvŕn a získanie žiarivej, zjednotenej a jednotnej pokožky je najdôležitejšie osvojiť si správnu každodennú rutinu starostlivosti o pokožku, predovšetkým spojenú s prevenciou.

Prevencia pigmentových škvŕn

Slnko je základným faktorom vzniku a zhoršenia tmavých škvŕn, preto dermatológovia a odborníci čím ďalej častejšie volia UV ochranu ako každodennú ochranu a starostlivosť. Pokiaľ trpíte na pigmentové škvrny a chcete pôsobiť preventívne pred tvorbou nových a znížiť tmavnutie existujúcich, používajte každé ráno krém s UV ochranou. Ideálne je používať prípravky ochrany pred UVA a UVB s najvyšším faktorom, a to nielen vtedy, keď plánujete pobyt na slniečku. Využite krémy s SPF alebo siahnite po špeciálnych pleťových krémoch.

Korekcia - ako zjednotiť farbu pleti

Využite intenzívne korektívne prípravky, ktoré vďaka koncentráciám dermatologicky aktívnych látok pomáhajú zjednoteniu farby a zníženiu pigmentácie. Najviac využívané sú ingrediencie pre jemný peeling, ako sú kyseliny (kyselina hyalurónová, kyselina glykolová...) a vitamíny C a E, ktoré spolu s ďalšími komplexmi znižujú výskyt škvŕn.

Ideálne je doplniť každodennú starostlivosť aj o vhodný denný a nočný krém.

Neváhajte sa obrátiť na dermatológa, ktorý ponúka ďalšie viac invazívne riešenia (laserové odstránenie pigmentových škvŕn, peelingové ošetrenie pleti, kryoterapiu atď.) alebo vám pomôže vykonať presnú diagnózu a ponúknuť vhodnú liečbu pre váš typ tmavých škvŕn.

Náš ikonický prípravok

 • Novinka

  GLYCO-C ANTI-AGE AMPULY PROTI PIGMENTÁCII - obrázok výrobku
 • Novinka

  VICHY COLLAGEN SPECIALIST NOČNÝ - obrázok produktu
 • Krém proti tmavým škvrnám SPF 50+ - obrázok výrobku

  CAPITAL SOLEIL

  Krém proti tmavým škvrnám SPF 50+

  Ochranné krémy

  Tónovaná starostlivosť proti pigmentovým škvrnám 3v1

 • Novinka

  Collagen Specialist SPF25 - obrázok výrobku
 • Najčítanejšie

  Buďte v menopauze v pohode

  Pleť

  Buďte v menopauze v pohode

  Menopauza je dôležité obdobie v živote každej ženy, kedy dochádza k poklesu tvorby hormónov, čo môže mať u každej ženy iný dôsledok. O menopauze existuje rad mýtov a falošných povier, ktoré môžu mať negatívny dopad na vnímanie tejto životnej fázy aj na samotnú psychiku žien. Preto vám prinášame rozhovor so psychologičkou a mentálnou koučkou Kamilou Velkovou, ktorá vám objasní, prečo sa nemusíte menopauzy báť.

  Prečítať článok

  go to top

  Skinconsult

  ALGORITMUS DIAGNOSTIKY STARNUTIA PLETI VYVINUTÝ S DERMATOLÓGMI

  1 minúta
  na analýzu
  Vašej pleti

  Urobte si selfie

  Vyplňte informácie o svojom profile

  Získajte odporúčanie pre Vašu pleť na mieru

  v_woman-2.jpg
  Jemné linkyVaša silná stránka
  Vrásky pod
  očami
  Vaša priorita
  Strata pevnosti pleti

  Objavte
  SkinconsultAI

  circle1circle2circle3circle4