OK

OK Cancel


Ďakujeme

Zavrieť

ALGORITMUS DIAGNOSTIKY STARNUTIA PLETI VYVINUTÝ S DERMATOLÓGMI*

Zdravý vzhľad pleti je výrazne ovplyvnený mnohými vonkajšími a vnútornými faktormi exposomu, stav pleti sa tiež zhoršuje v dôsledku ich kumulatívneho pôsobenia.

ZAČNITE TERAZ

7Známok starnutia scanujem…

Skin ageing algorithm logo
Skin ageing algorithm background

Starnutie pleti a tmavé škvrny možno riešiť

Tmavé škvrny patria medzi najčastejšie problémy, ktoré ženy okrem vrások od určitého veku riešia. Pigmentové škvrny sa prejavujú predovšetkým na tvári, výstrihu a chrbtoch rúk. Často býva používaný výraz „starecké škvrny“, pretože kvôli nim pokožka vyzerá staršia. Existuje niekoľko druhov pigmentácií pokožky, pozrime sa na tie, ktoré sú najčastejšie, čo ich spôsobuje a aké je riešenie.

pigmentácia a pigmentové škvrny
pigmentácia a pigmentové škvrny

Slnko, starnutie pleti a genetika patria medzi hlavné faktory, ktoré majú vplyv na pigmentáciu pokožky.

Tieto faktory ovplyvňujú narušenie tvorby melanínu a mechanizmu jeho distribúcie do pokožky. Melanín, pigment, ktorý je zodpovedný za farbu pokožky, sa v dôsledku nerovnomerného rozloženia hromadí na povrchu epidermis. Výsledkom je nejednotná pigmentácia pleti a tvorba tmavých pigmentových škvŕn.

Starnutie pokožky

Po 30. roku života sa na pokožke mnohých žien objavujú pigmentačné nepravidelnosti (ide najčastejšie o pigmentové škvrny tmavšej farby než je okolitá koža). Tie bývajú spôsobené predovšetkým vplyvom externého UV žiarenia, najmä žiarením UVA. Tieto škvrny sú dôsledkom vnútornej zmeny v pokožke spojenej s procesom starnutia.

Hormonálne zmeny a ich vplyv na pigmentáciu

Medzi druhú najčastejšiu kategóriu zaraďujeme škvrny vzniknuté ako následok hormonálnej nerovnováhy. Môžu sa vyskytnúť ako negatívny efekt pri užívaní niektorých liekov (napr. hormonálna antikoncepcia) alebo môžu byť spôsobené slnečnou expozíciou počas tehotenstva alebo počas menopauzy.

Stopy po akné

Tento typ hyperpigmentácie vzniká v dôsledku zápalu alebo poranenia kože. Najväčšou kategóriou sú tmavé škvrny, ktoré sa objavujú po akné. Vplyvom zápalu pokožky sa do pokožky uvoľní melanín a ten spôsobí ploché ružové, červené alebo hnedé škvrny. UV žiarenie teda tento problém nevyvoláva, ale zhoršuje ho.

Ako na pigmentové škvrny:

Pre redukciu tmavých škvŕn a získanie žiarivej, zjednotenej a jednotnej pokožky je najdôležitejšie osvojiť si správnu každodennú rutinu starostlivosti o pokožku, predovšetkým spojenú s prevenciou.

Prevencia pigmentových škvŕn

Slnko je základným faktorom vzniku a zhoršenia tmavých škvŕn, preto dermatológovia a odborníci čím ďalej častejšie volia UV ochranu ako každodennú ochranu a starostlivosť. Pokiaľ trpíte na pigmentové škvrny a chcete pôsobiť preventívne pred tvorbou nových a znížiť tmavnutie existujúcich, používajte každé ráno krém s UV ochranou. Ideálne je používať prípravky ochrany pred UVA a UVB s najvyšším faktorom, a to nielen vtedy, keď plánujete pobyt na slniečku. Využite krémy s SPF alebo siahnite po špeciálnych pleťových krémoch.

Korekcia - ako zjednotiť farbu pleti

Využite intenzívne korektívne prípravky, ktoré vďaka koncentráciám dermatologicky aktívnych látok pomáhajú zjednoteniu farby a zníženiu pigmentácie. Najviac využívané sú ingrediencie pre jemný peeling, ako sú kyseliny (kyselina hyalurónová, kyselina glykolová...) a vitamíny C a E, ktoré spolu s ďalšími komplexmi znižujú výskyt škvŕn.

Ideálne je doplniť každodennú starostlivosť aj o vhodný denný a nočný krém.

Neváhajte sa obrátiť na dermatológa, ktorý ponúka ďalšie viac invazívne riešenia (laserové odstránenie pigmentových škvŕn, peelingové ošetrenie pleti, kryoterapiu atď.) alebo vám pomôže vykonať presnú diagnózu a ponúknuť vhodnú liečbu pre váš typ tmavých škvŕn.

Náš ikonický prípravok

Novinka

B3 KRÉM<br />PROTI TMAVÝM ŠKVRNÁM<br />SPF 50

B3 KRÉM
PROTI TMAVÝM ŠKVRNÁM
SPF 50

Prevencia a korekcia tmavých škvŕn a vrások

50 ml

B3 Sérum proti pigmentovým škvrnám<br />a vráskam

B3 Sérum proti pigmentovým škvrnám
a vráskam

Zníženie pigmentácie a zjednotenie odtieňa pleti

30 ml

Krém proti tmavým škvrnám SPF 50+ - obrázok výrobku

Krém proti tmavým škvrnám SPF 50+

Tónovaná starostlivosť proti pigmentovým škvrnám 3v1

( 1 názorov )

Collagen Specialist SPF25 - obrázok výrobku

Collagen Specialist SPF25

go to top