OK

OK Cancel


Ďakujeme

Zavrieť

Objavte skrášľujúcu masáž Gua Sha

Rituály krásy z ďalekého východu sú v Európe stále obľúbenejšie. Medzi nimi sa v západnom kozmetickom svete usadili aj masáže Gua Sha. Prečítajte si, čo sa za metódou Gua Sha skrýva a aké môže mať výhody pre vašu pleť a pohodu.

Čo je Gua Sha?

Gua Sha pochádza z tradičnej čínskej medicíny a je už tisícky rokov chápaná ako holistický koncept pre telo a myseľ. Presnejšie povedané, ide o čínsku masážnu techniku, ktorá sa vykonáva pomocou kameňa Gua Sha. Kameň v tvare vlnky je veľký asi ako dlaň a väčšinou sa vyrába z kremeňa alebo nefritu. Gua Sha je vhodná pre celé telo, dokáže údajne zmierniť bolesť a zápaly a podporuje regeneráciu. Na našu pleť môže mať Gua Sha pozitívne účinky vo forme masáže tváre. Na ich dosiahnutie je potrebné sa pri masáži zamerať na určité reflexné zóny a meridiány.

Gua Sha a meridiány
Ako meridiány sa v tradičnej čínskej medicíne označujú telesné dráhy, ktorými prúdi životná energia (nazývaná tiež „čchi"). Pozdĺž týchto meridiánov sa nachádzajú akupunktúrne alebo akupresúrne body, prostredníctvom ktorých je možné ovplyvniť čchi zvonku. Ľudské telo má celkom 12 hlavných meridiánov1, z ktorých každý je spojený s určitým orgánom – napríklad so srdcom, pečeňou alebo obličkami. Tieto meridiány sa nachádzajú priamo pod kožou a sú prepojené s mnohými ďalšími meridiánmi.
Gua Sha využíva meridiány a ich akupresúrne body na dosiahnutie harmonického toku energie čchi a tým na uvoľnenie existujúcich blokád. Týmto spôsobom sa údajne zvyšuje fyzická aj duševná pohoda.

Hoci pozitívne účinky Gua Sha potvrdzuje na základe vlastnej skúsenosti mnoho ľudí, počet štúdií skúmajúcich jej pôsobenie je stále pomerne nízky. Existujú štúdie, ktoré naznačujú, že Gua Sha môže stimulovať mikrocirkuláciu.2 Úspech a zmiernenie bolesti boli dosiahnuté aj u pacientov s chronickou bolesťou hrdla3 a chrbta.

Aké účinky má Gua Sha?
Masáž Gua Sha môže účinkovať mnohými spôsobmi:

 • Pretože cieľom tejto masážnej techniky je stimulovať lymfatický systém, aby sa toxíny ľahšie odvádzali lymfatickými cestami, označuje sa Gua Sha často ako detoxikačná masáž.
 • Zároveň stimuluje krvný obeh a metabolizmus a uvoľňuje napätie.
 • Okrem toho slúži Gua Sha na vyrovnanie toku energie v tele.

Kozmetická masáž tváre
V kozmetických salónoch sú veľmi obľúbené takzvané tvárové masky Gua Sha bežne ponúkané pod názvom Gua Sha Lifting. Oba výrazy v podstate označujú typ lymfodrenáže, ktorá je vhodná pre tvár, krk a dekolt. Masáž sa vykonáva pozdĺž lymfatických ciev na tvári a uvoľňuje tak svalové napätie. Rovnako ako pri masáži tela sa aj pri masáži tváre používa kameň Gua Sha.

Kameň Gua Sha
Kameň Gua Sha je plochý a veľký asi ako dlaň. Vyrába sa z nefritu alebo kremeňa a jeho tvar obvykle pripomína srdce. V preklade znamená „Gua" škrabanie a „Sha" začervenanie. Preto sa kameňu Gua Sha hovorí aj škrabka. Za tento názov vďačí klasickému spôsobu použitia: Plochý okraj kameňa sa používa na škrabanie určitých oblastí pokožky pod vysokým tlakom bez toho, aby ju akokoľvek porušil. Spôsobuje však začervenanie pokožky, ktoré môže byť viditeľné aj niekoľko dní. Pri masáži tváre Gua Sha sa naopak na pleť pôsobí iba ľahkým a jemným tlakom. Aj tak sa ale kameň často označuje ako škrabka na tvár Gua Sha.

Valček na tvár
Na masáž Gua Sha sa často používajú tvárové valčeky (nazývané aj nefritové valčeky). Valček na tvár má dva malé valčeky z drahých kameňov. Podlhovastý valček je určený na čelo a líca, kratší valček je ideálny pre oblasť okolo očí a úst.

Tip: Kameň Gua Sha a valček na tvár môžete kúpiť samostatne alebo spoločne ako sadu.

Kameň Gua Sha alebo valček na tvár?
Oba tieto kozmetické nástroje používajú na masáž tváre drahé kamene a majú rovnaký cieľ: uvoľniť tvárové svaly a stimulovať krvný obeh a tok lymfy. Valček na tvár umožňuje jemnejšiu formu masáže tváre, pretože tlak na pokožku je možné veľmi ľahko a presne regulovať. Kameň Gua Sha zas ponúka viac možností, ako dosiahnuť všetky tlakové body, a je presnejšie prispôsobený kontúram tváre. Rozhodnutie pre kameň Gua Sha alebo valček je teda potrebné prispôsobiť potrebám vašej pleti. Vyskúšajte si, ktorý variant vám najviac vyhovuje alebo ich kombinujte.

Gua Sha a kozmetika: Ako ju využiť v starostlivosti o pleť?

Hoci sa Gua Sha tradične používa na lekárske účely ako súčasť holistickej terapie, svoje miesto našla už dávno aj v kozmetike. Aj tu je masáž tváre Gua Sha chápaná ako celostný prístup, preto sa, okrem iného, zameriava aj na čchi v tele.

Ktoré drahé kamene sa používajú na Gua Sha?

Na masáž Gua Sha sa používajú rôzne masážne kamene s rôznymi vlastnosťami. Aby ste pri čínskej masážnej technike dosiahli čo najlepšie výsledky, mali by ste si vybrať kameň, ktorý vyhovuje vašej pokožke.

Nefrit: Nefrit môže mať rôzne odtiene zelenej farby, ale môže byť aj biely či bezfarebný. Nefrit je v čínskej kultúre obzvlášť cenný a je považovaný za symbol harmónie a pozitívnej energie. Okrem toho má nefrit údajne čistiace a upokojujúce účinky. Vhodný je na pleť so známkami únavy alebo na pleť so sklonom k nečistotám.
Ruženín: Ruženín má ružovú až ružovočervenú farbu a symbolizuje harmóniu, dôveru a lásku samých k sebe. Kameň Gua Sha z ruženínu údajne osviežuje pokožku a má spevňujúce a protizápalové účinky.
Ametyst: Ametyst vyniká svojou fialovou farbou. Má údajne upokojujúci účinok na srdce a nervy a podporuje schopnosť sústrediť sa. Pleť by mal ametyst chrániť pred voľnými radikálmi a známkami starnutia pleti.

Gua Sha pri rôznych kožných problémoch

Masáže tváre Gua Sha sú nielen príjemné, ale môžu tiež pomôcť pri rôznych problémoch s pleťou. Zhrnuli sme tu preto niektoré ich dôležité vlastnosti a zvláštnosti, ktoré môžu byť užitočné pre rôzne potreby vašej pleti.

Gua Sha proti vráskam a mimickým linkám
V anti-ageing starostlivosti je Gua Sha veľmi obľúbenou metódou. Masáž tváre sa odporúča proti vzniku vrások a pleť celkovo omladzuje. Vráskami na tvári sa navyše často prejavujú stres a napätie, a pretože Gua Sha svaly uvoľňuje, môže tiež pôsobiť proti jemným linkám a vráskam. Pri pravidelnom praktikovaní môže mať masáž Gua Sha aj liftingový účinok a pomáhať k výraznejším kontúram tváre. Kombináciou s vhodnými anti-ageing produktmi môžete tento účinok samozrejme posilniť. Tým, že podporuje krvný obeh vám masáž Gua Sha môže pomôcť aj k zdravo ružovému odtieňu pleti a celkovému rozjasneniu.

Gua Sha pri rozacei
Pleť so sklonom k rozacei sa vyznačuje dlhotrvajúcim začervenaním, je často veľmi citlivá a môžu na nej byť viditeľné malé červené žilky či pľuzgieriky. Masáž tváre Gua Sha môže pleť s rozaceou osviežiť a rozžiariť, ale môže tiež zosilniť začervenanie a pleť tak ešte viac zaťažiť. Preto buďte pri prípadnej aplikácii veľmi opatrný. Na pokožku vyvíjajte iba veľmi jemný tlak a dbajte na to, aby ste sa vyhli zápalovým oblastiam kože. Vopred sa informujte v kozmetickom salóne, u svojho dermatológa alebo v lekárni, či je pre vás Gua Sha vhodná. V starostlivosti o pleť nezabudnite používať prípravky vhodné pre pleť so sklonom k rozacei.

Gua Sha na tmavé kruhy pod očami
Gua Sha môže byť užitočná aj pokiaľ sa chcete zbaviť tmavých kruhov pod očami. Príjemne chladivý kameň Gua Sha môže znížiť opuchy a celkovo zlepšiť vzhľad očí. Pretože je pokožka okolo očí veľmi tenká a citlivá, mali by ste jej venovať zvláštnu pozornosť a škrabať ju veľmi jemne. Pre bezpečnú aplikáciu priložte plochú hranu kameňa Gua Sha pod oko vedľa nosa a pomaly posúvajte smerom ku spánkom.

Tip: Opuchy pod očami vám môže pomôcť redukovať masážny valček.

Ako správne vykonávať masáž Gua Sha?

Aby sa masáž Gua Sha stala skutočným wellness zážitkom nielen v kozmetickom salóne, ale aj doma, je dôležitá najmä správna technika masáže a správne používanie kameňa Gua Sha.

 • V ideálnom prípade začnite masáž Gua Sha uprostred dekoltu tak, že jednu dlhú stranu kameňa položíte vodorovne a naplocho, a potom ju jemne presuniete hore cez krk smerom k brade.
 • Odtiaľ postupujte kúsok po kúsku po brade a lícach až k čelu. Vždy škrabte kratšími stranami kameňa Gua Sha od stredu tváre smerom von a mierne hore k ušiam alebo spánkom, pozdĺž lymfatických ciev.
 • Keď sa dostanete na čelo, použite opäť dlhšiu stranu kameňa. Opäť začnite uprostred čela a jemne posúvajte kameň Gua Sha smerom hore k línii vlasov.

Starostlivosť o pleť s Gua Sha

Zaradením Gua Sha do vašej každodennej rutiny starostlivosti získa vaša tvár nielen upokojujúcu masáž, ale tiež sa vďaka nej použité kozmetické prípravky intenzívnejšie zapracujú do pokožky. Pozrite sa, ako by mohla vaša starostlivosť o pleť pomocou Gua Sha vyzerať.

Čistenie pleti
Kým začnete vašu pleť rozmaznávať masážou Gua Sha, je dôležité odstrániť z pokožky make-up a čiastočky nečistôt. Vyberte si čistiaci prípravok na tvár, ktorý vyhovuje vášmu typu pleti a najlepšie hydratačný prípravok bez alkoholu. Je to ideálny spôsob, ako pleť na masáž Gua Sha pripraviť.

Sérum alebo olej
Teraz použite sérum alebo olej na tvár. Aplikácia séra na tvár spoločne s Gua Sha sa odporúča najmä počas dňa, pretože sérum má veľmi ľahkú textúru. Masáž tváre olejom je naopak bohatšia a večer pôsobí veľmi upokojujúcim spôsobom. Na tvár, krk a dekolt naneste dostatočné množstvo séra alebo oleja, aby kameň Gua Sha mohol ľahko kĺzať po pokožke. Jemnej masáži tváre venujte asi päť až desať minút.

Krém na tvár
Ako posledný krok starostlivosti použite hydratačný krém proti starnutiu pleti. Po masáži Gua Sha dokáže pleť účinné zložky krému vstrebávať obzvlášť dobre. Cez deň používajte spevňujúci denný krém a večer pleť rozmaznávajte regeneračnou nočnou starostlivosťou. Týmto spôsobom je o vašu pleť dokonale postarané.

Tip: Masáž Gua Sha môžete vykonávať ráno a večer, nikdy ju však nevykonávajte bez séra alebo oleja, aby nedošlo k poškodeniu pokožky.

Ďalšie tipy a triky na použitie Gua Sha

 • Po masáži tváre Gua Sha sa môžete cítiť mierne unavený, pretože lymfatický systém pracuje intenzívnejšie. Preto si po aplikácii naplánujte trochu času na oddych.
 • Po použití umyte kameň Gua Sha iba vodou alebo veľmi jemným umývacím prípravkom, aby ste nepoškodili jeho povrch.
 • Pre chladivý účinok môžete kameň gua alebo valček na tvár pred použitím uložiť na niekoľko hodín do chladničky.
 • Výber kameňov Gua Sha a tvárových valčekov je široký. Dodávajú sa v rôznych vyhotoveniach a cenových reláciách. Pri nákupe dbajte na ich pôvod a kvalitu. Podozrivo lacné kozmetické pomôcky nemusia byť vyrobené z pravých kameňov alebo obsahujú plast. To môže spôsobiť známky podráždenia, najmä na citlivej pokožke.

Kombinácia Gua Sha a tvárovej jogy

Pre obzvlášť intenzívne anti-ageing účinky môžete aplikáciu Gua Sha podporiť cvičením tvárovej jogy. Tvárová joga má relaxačné účinky a pri jej pravidelnom cvičení precvičíte svaly tváre, čo pomáha redukcii vrások. Jediné, čo potrebujete, je zrkadlo, aby ste si v prípade potreby mohli skontrolovať správnosť cvičenia.

Akými kozmetickými prípravkami je vhodné masáž Gua Sha doplniť?

Použitie kameňa Gua Sha alebo valčeka na tvár najlepšie funguje v kombinácii s vhodnými prípravkami starostlivosti o pleť. Vo Vichy nájdete tú správnu starostlivosť pre svoj typ pleti, aby ste si mohli naplno vychutnať upokojujúcu a anti-ageing masáž Gua Sha.

Sérum na pigmentové škvrny a vrásky
Sérum LIFTACTIV Specialist B3 pôsobí v rôznych vrstvách pokožky a redukuje známky hyperpigmentácie. Zloženie s niacínamidom, kyselinou glykolovou a exfoliačnými aktívnymi látkami prispieva k jednotnejšej a žiarivejšej pleti. Sérum proti pigmentovým škvrnám zabraňuje vzniku tmavých škvŕn.

Reaktivujúce sérum pre obdobie peri- a postmenopauzy
NEOVADIOL Meno 5 Bi-Sérum reaktivuje pokožku počas menopauzy a po nej. Pleťové sérum s Pro-xylanom, výťažkom z kasie, kyselinou glykolovou, niacínamidmi a životne dôležitými olejmi redukuje známky vrások a vyrovnáva úbytok lipidov v pleti. Jeho aplikácia spoločne s Gua Sha podporí svieži vzhľad pleti a zvýrazní kontúry tváre.

Spevňujúci denný krém
NEOVADIOL Spevňujúci denný krém s liftingovým efektom pôsobí proti viditeľným účinkom hormonálnych výkyvov počas menopauzy. Zloženie s Pro-xylanom, výťažkom z kasie a hyalurónom hydratuje a prispieva k zmene kontúr tváre a k plnšiemu a pevnejšiemu vzhľadu pleti.

Denný krém s anti-ageing účinkom
Anti-ageing účinky Gua Sha výborne doplníte krémom z radu LIFTACTIV Collagen Specialist. Zloženie s kolagénom pôsobí proti viditeľným známkam starnutia pleti. Vrásky sa redukujú a pleť získava väčšiu pružnosť. Pre pocit pevnejšej pleti s výraznými kontúrami.

Regenerujúci nočný krém
LIFTACTIV Collagen Specialist Night s bio-peptidmi, vitamínom C a resveratrolom pomáha pleti vyrovnávať sa s každodennými účinkami vonkajších vplyvov. Nočný krém proti starnutiu pomáha znižovať úbytok kolagénu v pleti a dodáva jej cez noc zjednotenejší odtieň.

Metóda Gua Sha sa v Ázii používa už tisícky rokov a stala sa nevyhnutnou súčasťou západného sveta. Masáž kameňom Gua Sha má nielen blahodarný vplyv na telo a myseľ, ale môže mať pozitívny vplyv aj na pleť. V kozmetike je Gua Sha cenená pre svoje anti-ageing účinky, pomáha spevniť kontúry tváre, redukuje známky vrások a dodáva pleti mladistvý a svieži vzhľad.

 • Proti vráskam v oblasti úst: Vyformujte pery do tvaru bozkávajúcich úst a zároveň vtiahnite líca dovnútra. Vydržte v tejto polohe asi minútu a uvoľnite pery. V druhom kroku cvičenia na niekoľko sekúnd nafúknite líca.
 • Pre spevnenie očného okolia: Priložte palce a ukazováky priamo naľavo a napravo od očí v oblasti spánkov. Jemne vytiahnite kožu smerom von a hore. V tejto polohe chvíľu zotrvajte a zatvorte oči.
 • Svalový tréning celej tváre: Zatvorte oči a pevne ich stlačte. Súčasne vytiahnite kútiky úst von do širokého úsmevu, aby bolo vidieť zuby. V tejto polohe vydržte asi minútu a potom vedome uvoľnite tvárové svaly.

Tip: V ideálnom prípade zopakujte každý z týchto cvikov tvárovej jogy trikrát až päťkrát.

1. Longhurst J. Defining Meridians: A Modern Basis of Understanding. Journal of Acupuncture and Meridian Studies. 2010 Jun; 3(2):67-74. URL: https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S2005290110600143
2. Nielsen A. et al. The effect of Gua Sha treatment on the microcirculation of surface tissue: a pilot study in healthy subjects. Explore (NY). 2007 Sep-Oct; 3(5):456-66. URL: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/17905355/
3. Braun M. et al. Effectiveness of traditional Chinese “Gua Sha” therapy in patients with chronic neckpain: a randomized controlled trial. Pain Med. 2011 Mar; 12(3):362-9. URL: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/21276190/
4. Saha F. et a. Gua Sha therapy for chronic low back pain: A randomized controlled trial. Complement Ther Clin Pract. 2019 Feb; 34:64-69. URL: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/30712747/

Redakcia

Náš ikonický prípravok

Best-seller

Collagen Specialist Denný krém

Collagen Specialist Denný krém

Koriguje viditeľné známky straty kolagénu

50ml

( 129 názorov )

VICHY COLLAGEN SPECIALIST NOČNÝ - obrázok produktu

COLLAGEN SPECIALIST NOČNÝ
Komplexný nočný krém proti vráskam a znižovaniu kvality kolagénu v pleti

50 ml

( 1 názorov )

MENOPAUSE<br />VYPĽŇAJÚCI LIFTINGOVÝ DENNÝ KRÉM PRE OBDOBIE MENOPAUZY-NORMÁLNA AŽ ZMIEŠANÁ PLEŤ

MENOPAUSE
VYPĽŇAJÚCI LIFTINGOVÝ DENNÝ KRÉM PRE OBDOBIE MENOPAUZY-NORMÁLNA AŽ ZMIEŠANÁ PLEŤ

( 9 názorov )

Pre obdobie peri- a postmenopauzy<br />Meno 5 Bi-Sérum

Pre obdobie peri- a postmenopauzy
Meno 5 Bi-Sérum

( 43 názorov )

go to top