OK

OK Cancel


Ďakujeme

Zavrieť

SKINCONSULTAI

Vaša osobná diagnostika starnutia pleti vyvinutá s dermatológmi s využitím umelej inteligencie.

Vyskúšať teraz
Skinconsult

Ako menopauza ovplyvňuje vašu pleť? Strata pevnosti, suchá pleť

Ako sa počas menopauzy mení vaša pleť? Menopauza má vplyv nielen na vaše telo – vaječníky totiž prestávajú produkovať hormóny estrogén a progesterón – ale tiež na vašu pleť.

V období pred menopauzou, počas menopauzy a po menopauze ženy uvádzajú zmeny štruktúry svojej pleti a celkovú stratu pevnosti pleti. Vrchná vrstva pleti sa stenčuje a objavuje sa na nej viditeľne viac vrások. Pleť môže byť suchšia, citlivá, niekedy sa môžeme stretnúť aj so svrbením či menopauzálnym akné. Vysvetlíme vám, prečo sa starnutie pleti počas menopauzy zrýchľuje a ako tento proces spomaliť.

Dopad menopauzy


Vďaka pozorovaniu a analýze zmien na pleti u tisícov žien odborníci Vichy teraz veľmi dobre chápu, že pokles estrogénu nie je ani zďaleka jedinou príčinou ťažkostí s pleťou v období menopauzy. Počas tohto turbulentného obdobia dochádza rovnako k poklesu ostatných hormónov, napríklad DHEA. Bolo zistené, že práve prehormón DHEA, celým názvom dehydroepiandrosterón, ktorý je telu vlastný, so starnutím pleti úzko súvisí. Značka Vichy navyše odhalila, že na DHEA závisí až 38 procesov v koži na úrovni dermis či epidermis – tento hormón tak pre mladistvosť pleti hrá naozaj zásadnú úlohu. V dobe, kedy žena prechádza menopauzou, ale až 90 % DHEA z tela mizne. Výskum ukazuje, že DHEA pri topickej aplikácii pôsobí na kolagén, hrúbku epidermis, hydratáciu a produkciu séba, čím bojuje s najvýraznejšími zmenami, s ktorými sa ženy v období menopauzy stretávajú: strata hustoty a suchosť pleti (1).

Prečo je pleť počas menopauzy suchá a svrbí?

Za suchou pleťou v období menopauzy stojí pokles DHEA a estrogénu. Pleť, ktorá bola doposiaľ zvlhčovaná vlastným kožným mazom, je teraz postupne suchšia z dôvodu nižšej produkcie lipidov a séba, dôsledkom môže byť svrbenie. Pokožka v období menopauzy obsahuje až o 57 % menej lipidov nevyhnutných pre jej výživu než koža pred menopauzou. Dermatológovia preto radia dodržiavať rutinu starostlivosti o pleť, ktorá bude tento špecifický úbytok kompenzovať: „Najskôr je potrebné obnoviť funkciu kožnej bariéry, ktorá zaistí správnu hydratáciu pokožky,“ hovorí Dr. Shannon Humphrey.  Je tak na čase siahnuť po hutnejších krémoch pre intenzívnu výživu, ochranu a obnovu funkcie kožnej bariéry.

How does menopause affect the skin? We ask the dermatologists

Ako sa starať o pleť počas menopauzy?

Pleti dodajte aktívne látky napodobňujúce pôsobenie DHEA, spomalíte tak zúrivú rýchlosť starnutia pleti počas menopauzy. V prípravkoch starostlivosti o pleť preto hľadajte výživné aktívne látky, ktoré môžu pomôcť v boji so stenčovaním epidermis a papierovým vzhľadom pleti, na ktorý ženy v menopauze poukazujú. Prelomová aktívna látka ProxylaneTM stimuluje syntézu molekúl a epidermis, pôsobí na pevnosť pleti a zmierňuje vrásky. Látky ako Hedione potom podporujú produkciu lipidov a pôsobia proti poklesu množstva séba. Ako v každej životnej etape, rovnako tak aj počas menopauzy, využíva suchá pleť benefity dermatologickej referenčnej aktívnej látky – kyseliny hyalurónovej – a glycerínu, tie pôsobia proti suchosti a svrbeniu.

Čo je menopauzálne akné?

Hoci sú v období menopauzy najväčšími strašiakmi práve suchá pleť a strata pevnosti pleti, u niektorých žien v perimenopauze dochádza k opätovnému prepuknutiu akné, s ktorým sa rozlúčili v mladosti. Aké sú príčiny akné v menopauze? Zásadnú úlohu tu zohráva estrogén a progesterón, ktoré ovplyvňujú produkciu androgénov, teda mužských hormónov regulujúcich kožný maz. Pri poklese ženských hormónov môže nadprodukcia androgénov spôsobiť nahromadenie séba na povrchu epidermis a vzniká akné. Menopauzálne akné je väčšinou iba mierne a dočasné, riešením môže byť cielená starostlivosť o pleť. Skombinujte čistiaci gél a masku a raz či dvakrát týždenne doprajte svojej pleti peeling – odstránite tak nadbytok kožného mazu. Voľte tiež hydratačný prípravok s SPF faktorom (slnko môže akné zhoršiť) a nočný krém špeciálne vyvinutý pre pleť prechádzajúcu týmto obdobím. Pokiaľ menopauzálne akné neodznie, navštívte dermatológa.

Holistický prístup k menopauze

Dermatológ Dr. Humphrey radí, aby ste k menopauze a postmenopauze pristupovali holisticky. „Dôležité je zohľadniť svoju celkovú pohodu: fyzický vzhľad a zdravá pleť sú iba malou súčasťou tejto celkovej pohody. Zdravá strava, fyzická aktivita, menej stresu, lepšia kvalita života – to všetko je potrebné zohľadniť, aby ste menopauzou ľahko preplávali.“

1.     1.     Štúdia DHEAge: Baulieu and al. 2000. Štúdia, ktorej spoluautorom je výskumné oddelenie spoločnosti L’Oréal

Náš ikonický prípravok

 • Phytosculpt - obrázok výrobku

  NEOVADIOL

  Phytosculpt

  Denné krémy

  Spevňujúca a remodelačná starostlivosť o krk a kontúry tváre

 • Compensating Complex Denný krém na normálnu a zmiešanú pleť - obrázok výrobku

  NEOVADIOL

  Compensating Complex Denný krém na normálnu a zmiešanú pleť

  Denné krémy

  Pokrokový remodelačný krém pre zrelú pleť

 • Night Compensating Complex Nočný krém pre zrelú pleť - obrázok výrobku

  NEOVADIOL

  Night Compensating Complex Nočný krém pre zrelú pleť

  Nočné krémy

  Pomáha redukovať prejavy menopauzy na pleť a navracať jej mladistvý vzhľad

 • Compensating Complex Sérum - obrázok výrobku

  NEOVADIOL

  Compensating Complex Sérum

  Séra na tvár

  Pokrokové remodelačné sérum pre zrelú pleť

 • Najčítanejšie

  Buďte v menopauze v pohode

  Pleť

  Buďte v menopauze v pohode

  Menopauza je dôležité obdobie v živote každej ženy, kedy dochádza k poklesu tvorby hormónov, čo môže mať u každej ženy iný dôsledok. O menopauze existuje rad mýtov a falošných povier, ktoré môžu mať negatívny dopad na vnímanie tejto životnej fázy aj na samotnú psychiku žien. Preto vám prinášame rozhovor so psychologičkou a mentálnou koučkou Kamilou Velkovou, ktorá vám objasní, prečo sa nemusíte menopauzy báť.

  Prečítať článok

  go to top

  Skinconsult

  ALGORITMUS DIAGNOSTIKY STARNUTIA PLETI VYVINUTÝ S DERMATOLÓGMI

  1 minúta
  na analýzu
  Vašej pleti

  Urobte si selfie

  Vyplňte informácie o svojom profile

  Získajte odporúčanie pre Vašu pleť na mieru

  v_woman-2.jpg
  Jemné linkyVaša silná stránka
  Vrásky pod
  očami
  Vaša priorita
  Strata pevnosti pleti

  Objavte
  SkinconsultAI

  circle1circle2circle3circle4