OK

OK Cancel


Ďakujeme

Zavrieť

Kolagén – všetko, čo potrebujete vedieť

Čo ste počuli, je pravda. Vaša pleť je na ňom závislá.

Pamätáte si dobu, kedy ste vôbec netušili, že je kolagén pre pleť dôležitý? Mali ste asi tak dvadsať rokov a produkcia kolagénu u vás bola taká vysoká (približne o 75 %1 vyššia než s terajším postupujúcim vekom), že ste o ňom práve dvakrát nepremýšľali. Slovo kolagén ste niekde letmo započuli, vedeli ste, že ide o proteín a že nejakým spôsobom súvisí so štruktúrou pleti.

Je pravda – ako pri väčšine vecí – že sa oň začnete zaujímať viac až vo chvíli, kedy kolagén strácate. Keď vaša pleť začne vykazovať známky starnutia pochopíte, čo je kolagén, čo robí a čo môžete urobiť pre to, aby vydržal dlhšie. Práve tu do toho vstupuje dermatológia.

Kolagén

Kolagén je hlavnou bielkovinou v tele.

Je všade. V kostiach, v črevách, v zuboch, vo svaloch. Jednoducho všade. Telo si ho vytvára každý deň. Jeho produkcia sa však vekom spomaľuje.

Pokožka je z veľkej časti tvorená kolagénom a vodou.

Kolagén je tiež hlavnou bielkovinou obsiahnutou v koži. Samotný kolagén tvorí 80 až 90 % váhy pokožky, ak vylúčime vodu. Podobá sa trojitej skrutkovici, teda špirálovitej štruktúre tvorenej tromi reťazcami asi sto aminokyselín.

Naša pleť je pevná práve vďaka kolagénu.

Telo kolagén využíva pri tvorbe svalov, kolagén však od narodenia dodáva našej pokožke odolnosť a pevnosť. Termín kolagén je odvodený z gréckeho slova kólla, čo znamená lepidlo. Kolagény typu I a III sa spoločne viažu v dermis a fungujú ako spojivový vankúš.

Druhá vrstva kože je tvorená bunkami, ktorým hovoríme fibroblasty. Tie vylučujú elastín. Kolagén spoločne s elastínom a ďalšími proteínmi, tzv. glykoproteínmi, tvoria extracelulárny matrix. Ide o sieť, ktorá formuje samotnú pokožku – ako sval, ktorý jej dodáva skutočné fyzikálne vlastnosti, teda tonicitu, odolnosť a pevnosť.

Pleť stráca kolagén tempom 1 %2 ročne.

Medzi dvadsiatym a tridsiatym rokom koža stráca približne 1 % kolagénu ročne. Syntéza kolagénu fibroblastmi sa spomaľuje, čo vedie ku strate elasticity, pevnosti a vláčnosti pleti. Medzi dneškom a ďalšími majstrovstvami sveta vo futbale v roku 2022 tak väčšina z nás stratí 4 % kolagénu. To je dôvod, prečo naša pokožka vo veku, kedy máme osemdesiat, produkuje o 75 % menej kolagénu než v čase, kedy sme mali dvadsať.

Kolagén klesá ešte rýchlejšie v závislosti na tom, ako žijeme.

Pýtate sa, prečo 75 % a nie 60 % (1 % krát 60 rokov)? Ročná 1% strata kolagénu je totiž holé minimum. Strata kolagénu môže byť rýchlejšia: na vine je fotostarnutie, znečistenie, fajčenie a výživa. Nenávratné škody môžu napáchať tiež voľné radikály a proces glykácie (biologický proces, kedy sa na kolagén viažu molekuly cukru) – existujúce kolagénové vlákna môžu vplyvom týchto faktorov stvrdnúť a spojiť sa. Enzýmy zapríčiňujúce rozklad kolagénu (MMP) sú navyše stimulované UV žiarením. S vekom sa potom kolagén (pôvodne zložitá bielkovina) rozpadá na jednoduchšiu formu bielkoviny. Vzhľadom k podpornej úlohe kolagénu v koži teda niet divu, že je jeho degradácia na pleti viditeľná, pokožka je menej pružná a vláčna.

Kolagén je možné podporiť zvonku aj zvnútra.

Proces glykácie je teraz v rámci výskumu anti-ageingu samostatne skúmanou oblasťou. Narastajúce dôkazy však poukazujú na fakt, že kolagén je možné do kože opäť doplniť – alebo aspoň spomaliť jeho stratu či rozklad tak, že sa ku kolagénu v pleti jednoducho prejeme (pre začiatok to nebudeme preháňať s cukrom) a nebudeme sa nadmerne vystavovať slnku. Pleťová starostlivosť chrániaca kolagén sa rovnako vyplatí dvojnásobne. Ochráni totiž existujúci kolagén v pokožke a zároveň podporí tvorbu kolagénu nového. LIFTACTIV Collagen Specialist vyplní pleť peptidmi, krátkymi fragmentmi proteínov, so schopnosťou zacieliť na špecifické známky starnutia vzniknuté práve v dôsledku straty kolagénu: vrásky, ochabovanie pleti, strata pevnosti a tonicity.

Vo vedení je sila. Je prirodzené, že množstvo kolagénu sa s vekom znižuje. Pomocou jednoduchých krokov však môžeme vďaka správnej starostlivosti o pleť známky jeho straty v pleti korigovať.

1 Decreased Collagen Production in Chronologically - Aged Skin - Roles of Age-Dependent Alteration in Fibroblast Function and Defective Mechanical Stimulation - James Varan
2 The influence of age and sex in skin thickness, skin collagen and density - Sam Shuster & al

Najčítanejšie

Peptidy: zoznámte sa s anti-ageingovou ingredienciou, ktorá mení všetko

Ingrediencie

Peptidy: zoznámte sa s anti-ageingovou ingredienciou, ktorá mení všetko

Peptidy sú novou anti-ageingovou ingredienciou, po ktorej by ste sa rozhodne mali poobzerať.
Retinol, antioxidanty, AHA kyseliny a vitamín C – všetky tieto zložky sú na zozname používaných kozmetických ingrediencií. Skoro by sa zdalo, že k nim každý mesiac pribudne nová superaktívna látka. Najnovšou senzáciou, o ktorej sa teraz v kozmetike hovorí, sú peptidy – krátke reťazce aminokyselín, z ktorých majú niektoré schopnosť opätovne obnoviť produkciu kolagénu a spomaliť tak proces starnutia. Vysvetlíme vám, prečo by ste túto anti-ageingovú ingredienciu mali poznať.

Prečítať článok

Viac než len hydratácia! Kyselina hyalurónová posúva anti-ageing na ďalšiu úroveň!

Ingrediencie

Viac než len hydratácia! Kyselina hyalurónová posúva anti-ageing na ďalšiu úroveň!

Prečo je hydratujúca kyselina hyalurónová darom aj v starostlivosti proti starnutiu pokožky? 

Kyselina hyalurónová, tajomstvo hydratovanej a vyplnenej pokožky. Najúčinnejšia hydratačná dermatologická aktívna látka. Ingrediencia, ktorá skrátka funguje. Nové technológie vstrebávania do pokožky ešte násobia jej účinky. Inovácie v procedúrach a inovácie v zložení ešte zvyšujú účinky na vyplnenie jemných liniek. Od mikroihličiek koncentrovanej kyseliny hyalurónovej pre difúziu do hlbšej vrstvy pokožky až po niekoľko jej foriem kombinovaných pre zvýšenie účinnosti, vitajte v ďalšej generácii kyseliny hyalurónovej.

Prečítať článok

go to top

Skinconsult

ALGORITMUS DIAGNOSTIKY STARNUTIA PLETI VYVINUTÝ S DERMATOLÓGMI

1 minúta
na analýzu
Vašej pleti

Urobte si selfie

Vyplňte informácie o svojom profile

Získajte odporúčanie pre Vašu pleť na mieru

v_woman-2.jpg
Jemné linkyVaša silná stránka
Vrásky pod
očami
Vaša priorita
Strata pevnosti pleti

Objavte
SkinconsultAI

circle1circle2circle3circle4