OK

OK Cancel


Ďakujeme

Zavrieť

Čo potrebujete vedieť o akné v dospelosti?

Problematická pleť

MUDr. Andrea Tvrdoňová o príčinách akné v dospelom veku a jeho predchádzaní

MUDr. Andrea Tvrdoňová

V dermatologických ordináciách pribúdajú pacientky a pacienti v dospelosti, ktorí vyhľadávajú pomoc dermatológov kvôli akné. Hoci sú príznaky podobné ako u dospievajúcich, je možné vidieť rozdiely. V období dospievania sa akné prejavuje prevažne v hornej časti tváre, zatiaľ čo u dospelých je k akné náchylná najmä spodná polovica – vzniká napríklad akné na brade. Hormonálne problémy môžu byť príčinou výskytu hormonálneho akné pre obe vekové skupiny. Ale aj náš životný štýl a okolité prostredie tento problém výrazne ovplyvňujú.

Faktorov, ktoré majú na pleť negatívny vplyv, je totiž mnoho – napríklad znečistené ovzdušie alebo nekvalitná strava. Jednou z častých príčin výskytu akné je nadmerné pracovné zaťaženie, uponáhľaný životný štýl a s tým súvisiaca nervozita a stres. Vďaka narušeniu rovnováhy citlivej pleti sa potom zvyšuje produkcia séba (kožného mazu), čo môže viesť k upchávaniu pórov a vzniku podkožného akné.

Čo je exposom a ako ovplyvňuje akné?

Kvalita pleti závisí na mnohých faktoroch. Okrem ťažko ovplyvniteľných vonkajších faktorov, ako sú znečistené ovzdušie a UV žiarenie, má na kvalitu našej pokožky vplyv aj strava, konzumácia alkoholu, fajčenie, kvalita spánku a stres. Tieto vnútorné a vonkajšie faktory súhrnne označujeme pojmom exposom.

Strava: Aj keď neexistuje jednotná zhoda ohľadne vhodných a nevhodných potravín vo vzťahu k akné, mnoho štúdií zdôrazňuje vzťah medzi našou stravou a zdravím našej kože. Najnovšie štúdie poukazujú napríklad na negatívny vplyv mliečnych výrobkov (najmä odtučneného mlieka), potravín s vysokým obsahom uhľohydrátov, rafinovaným cukrom a vysokým glykemickým indexom.

Antikoncepcia: Niektoré druhy hormonálnej antikoncepcie môžu mať priaznivý účinok na akné, zatiaľ čo iné môžu naopak viesť k zhoršeniu, pričom záleží najmä na obsiahnutom type progestínu.

Kozmetika: Pokožka náchylná k akné je zvyčajne citlivá, preto je dôležité používať jemnú, hypoalergénnu kozmetiku určenú špeciálne na problematickú pleť vrátane nekomedogénneho make-upu. Pokiaľ máte mastnú pleť so sklonom k akné a počas dňa potrebujete plnohodnotné krytie nedokonalostí vyskúšajte Dermablend 3D s kyselinou salicylovou, ktorá posobí na zápaly a nedokonalosti v priebehu dňa. Buďte opatrní s príliš mastnými podkladovými bázami, príliš agresívnymi prípravkami na čistenie pleti a s mydlami s vysokým pH. Nadmerné trenie a niektoré kozmetické procedúry môžu akné tiež negatívne ovplyvniť.

Znečistený vzduch: Zvýšené množstvo prachu a nečistôt vo vzduchu môže zhoršiť výskyt akné, pretože môžu ďalej prehlbovať zápalové procesy v koži.

UV žiarenie: Aj keď slnečné svetlo môže dočasne akné pomôcť, z dlhodobého hľadiska ale problémy s akné zhoršuje. Koža totiž stráca svoju prirodzenú hydratáciu, vysychá a dochádza tak k narušeniu kožnej bariéry. Koža sa pred UV žiarením chráni tým, že mŕtve kožné bunky na jej povrchu tvrdnú. Pod nimi sa ale hromadí sébum, čo vedie k upchávaniu pórov a vzniku vyrážok. Denné používanie SPF predchádza vzniku pozápalovej pigmentácie, ktorá sa može po akné na slnku vytvoriť. Pokiaľ hľadáte SPF vhodné na mastnú pleť s akné tak CAPITAL SOLEIL UV-CLEAR je obohatené o kyselinu salicylovú a niacínamid, ktoré zmierňujú výskyt nedokonalostí.

Čo môžem urobiť, aby som zmiernila prejavy akné?

Venujte pozornosť faktorom, ktoré môžete ovplyvniť:

  • vyvarujte sa potravinám s vysokým obsahom uhľohydrátov a s vysokým glykemickým indexom
  • vyhnite sa proteínovým doplnkom
  • vyvarujte sa fajčeniu a nadmernej konzumácii alkoholu
  • konzultujte použitie hormonálnej antikoncepcie aj s dermatológom
  • nepoužívajte príliš agresívne prostriedky na čistenie pleti alebo mydlo, namiesto toho použite pH neutrálne (5,5) prípravok na čistenie pleti vyvinutý pre jemnú pleť so sklonom k akné
  • pleť čistite dvakrát denne, ráno a večer
  • nezabudnite na dostatočnú hydratáciu pleti – je nevyhnutná pre zachovanie ochrannej funkcie kožnej bariéry
  • make-up zvoľte nekomedogénny, určený pre problematickú pleť a každý večer ho dôkladne odlíčte
  • čo najskôr vyhľadajte pomoc dermatológa

Náš ikonický prípravok

HYDRATAČNÝ KRÉM<br />S DVOJITOU KOREKCIOU

HYDRATAČNÝ KRÉM
S DVOJITOU KOREKCIOU

( 82 názorov )

PROBIO-BHA<br />SÉRUM PROTI<br />NEDOKONALOSTIAM PLETI

PROBIO-BHA
SÉRUM PROTI
NEDOKONALOSTIAM PLETI

Koriguje viditelnosť výsevu hormonálneho akné.

go to top