OK

OK Cancel


Ďakujeme

Zavrieť

Čo potrebujete vedieť o akné v dospelosti?

Problematická pleť

MUDr. Andrea Tvrdoňová o exposome a akné

MUDr. Andrea Tvrdoňová

V dermatologických ordináciách pribúdajú pacientky a pacienti v dospelom veku, ktorí vyhľadávajú pomoc dermatológov kvôli akné. Hoci sú príznaky podobné ako u dospievajúcich, je možné vidieť rozdiely. V období dospievania sa akné prejavuje prevažne v hornej časti tváre, zatiaľ čo u dospelých je k akné náchylná najmä spodná polovica – oblasť brady. Hormonálne problémy môžu byť príčinou výskytu akné pre obe vekové skupiny. Náš životný štýl a okolité prostredie ale tento problém výrazne ovplyvňujú.

Faktorov, ktoré majú na pleť negatívny vplyv, je totiž mnoho – napríklad znečistené ovzdušie alebo nekvalitná strava. Jednou z častých príčin výskytu akné je nadmerné pracovné zaťaženie, uponáhľaný životný štýl a s tým súvisiaca nervozita a stres. Vďaka narušeniu rovnováhy citlivej pleti sa potom zvyšuje produkcia séba (kožného mazu), čo môže viesť k upchávaniu pórov a vzniku akné.

Čo je exposom a ako akné ovplyvňuje?

Kvalita pleti závisí na mnohých faktoroch. Okrem ťažko ovplyvniteľných vonkajších faktorov, ako sú znečistené ovzdušie a UV žiarenie, má na kvalitu našej pokožky vplyv aj strava, konzumácia alkoholu, fajčenie, kvalita spánku a stres. Tieto vnútorné a vonkajšie faktory súhrnne označujeme pojmom exposom.

Stravovanie: Aj keď neexistuje jednotná zhoda ohľadne vhodných a nevhodných potravín vo vzťahu k akné, mnoho štúdií zdôrazňuje vzťah medzi našou stravou a zdravím našej kože. Najnovšie štúdie poukazujú napríklad na negatívny vplyv mliečnych výrobkov (najmä odtučneného mlieka), potravín s vysokým obsahom uhľohydrátov, rafinovaným cukrom a vysokým glykemickým indexom.


Antikoncepcia: Niektoré druhy hormonálnej antikoncepcie môžu mať priaznivý účinok na akné, zatiaľ čo iné môžu naopak viesť k zhoršeniu, pričom záleží najmä na obsiahnutom type progestínu.


Kozmetika: Pokožka náchylná k akné je zvyčajne citlivá, preto je dôležité používať jemnú, hypoalergénnu kozmetiku určenú špeciálne na problematickú pleť. Buďte opatrní s príliš mastnými podkladovými bázami, príliš agresívnymi prípravkami na čistenie pleti a s mydlami s vysokým pH. Nadmerné trenie a niektoré kozmetické procedúry môžu tiež negatívne akné ovplyvniť.


Znečistený vzduch: Zvýšené množstvo prachu a nečistôt vo vzduchu môže zhoršiť výskyt akné, pretože môžu ďalej prehlbovať zápalové procesy v koži.


UV žiarenie: Aj keď slnečné svetlo môže dočasne akné pomôcť, z dlhodobého hľadiska ale problémy s akné zhoršuje. Koža totiž stráca svoju prirodzenú hydratáciu a vysychá. Dochádza tak k narušeniu kožnej bariéry. Koža sa pred UV žiarením chráni tým, že mŕtve kožné bunky na jej povrchu tvrdnú. Pod nimi sa ale hromadí sébum, čo vedie k upchávaniu pórov a vzniku akné.

Čo môžem urobiť, aby som zmiernila prejavy akné?

Venujte pozornosť faktorom, ktoré môžete ovplyvniť:

 • vyvarujte sa potravinám s vysokým obsahom uhľohydrátov a s vysokým glykemickým indexom
 • vyhnite sa proteínovým doplnkom
 • vyvarujte sa fajčeniu a nadmernej konzumácii alkoholu
 • konzultujte použitie hormonálnej antikoncepcie aj s dermatológom
 • nepoužívajte príliš agresívne prostriedky na čistenie pleti alebo mydlo, namiesto toho použite pH neutrálne (5,5) prípravok na čistenie pleti vyvinutý pre jemnú pleť so sklonom k akné
 • pleť čistite dvakrát denne, ráno a večer
 • nezabudnite na dostatočnú hydratáciu pleti – je nevyhnutná pre zachovanie ochrannej funkcie kožnej bariéry
 • make-up zvoľte nekomedogénny, určený pre problematickú pleť a každý večer ho dôkladne odlíčte
 • čo najskôr vyhľadajte pomoc dermatológa

Náš ikonický prípravok

 • Normaderm Phytosolution - Intenzívny čistiaci gél pre pleť so sklonom k akné - obrázok výrobku

  NORMADERM

  Normaderm Phytosolution - Intenzívny čistiaci gél pre pleť so sklonom k akné

  Prípravky na čistenie pleti

  Dôkladne vyčistená pleť. Bez vysušenia. Jemnejšia textúra pleti.

 • Novinka

  Normaderm Phytosolution - Krém s dvojitým účinkom pre korekciu nedokonalostí pleti so sklonom k akné - obrázok výrobku
 • Best-seller

  3D korekcia - obrázok výrobku

  DERMABLEND

  3D korekcia

  Make-up

  3D korekčný vyhladzujúci make-up s výdržou až 16 hodín

 • Najčítanejšie

  Buďte v menopauze v pohode

  Pleť

  Buďte v menopauze v pohode

  Menopauza je dôležité obdobie v živote každej ženy, kedy dochádza k poklesu tvorby hormónov, čo môže mať u každej ženy iný dôsledok. O menopauze existuje rad mýtov a falošných povier, ktoré môžu mať negatívny dopad na vnímanie tejto životnej fázy aj na samotnú psychiku žien. Preto vám prinášame rozhovor so psychologičkou a mentálnou koučkou Kamilou Velkovou, ktorá vám objasní, prečo sa nemusíte menopauzy báť.

  Prečítať článok

  Rôzne druhy lupín – aké trápia vás?

  Vlasy

  Rôzne druhy lupín – aké trápia vás?

  Trápia vás lupiny a nemôžete sa ich aj napriek všetkým snahám zbaviť? Možno je čas zmeniť starostlivosť o vlasovú pokožku. Poradíme vám, ako sa zbaviť suchých a mastných lupín, a vysvetlíme, aký je medzi nimi vlastne rozdiel.

  Prečítať článok

  go to top