OK

OK Cancel


Ďakujeme

Zavrieť

Menopauza: Čo sa vo Vašom tele deje s vápnikom a vitamínom D, keď máte 50?

  • Obľúbené

S vekom sa postupne znižuje množstvo vápnika v organizme. Stále sú však spôsoby, ako vápnik v tele udržať alebo ako mu ho dodať. Vezmite si papier a ceruzku a píšte si.

Menopauza: Čo sa vo Vašom tele deje s vápnikom a vitamínom D, keď máte 50?

Nedostatok vápnika má silný dopad na celkové zdravie. Bez vápnika sa môžete cítiť trochu skleslo a bez energie. Sú ale spôsoby, ako množstvo vápnika v tele navýšiť. Prečo to nevyskúšať a neskúsiť, čo to urobí? :)

Nedostatok vitamínu D: hlavný dôvod poklesu množstva vápnika v období menopauzy

Nedostatok vitamínu D je spúšťačom zníženej absorpcie vápnika v tele, predovšetkým v kostiach, kde hrozí riziko fraktúr. Ovplyvnená však môže byť aj pokožka. Vápnik je malý ión, ktorý je pre kožu nenahraditeľný, podieľa sa totiž na správnej komunikácii medzi kožnými bunkami a zaisťuje, aby fungovali v harmónii. Nerovnováha vápnika vo vrchnej vrstve kože mení hladinu pH, pH sa u žien s vekom zvyšuje z 5 na 6.
Vplyvom tejto zmeny sa pokožka stáva citlivejšia a ženy sa môžu stretávať s vyrážkami a podráždením pleti. Pokiaľ už nejakým kožným ochorením trpíte (napr. ekzemémom alebo rozaceou), môže dôjsť k zhoršeniu.
Polovica žien v menopauze užíva doplnky stravy s obsahom vápnika. Je však nutné užívať aj vitamín D: nechajte si ho skontrolovať a kúpte si kvapky s vitamínom D!

Hladina pH sa vo vrchnej vrstve kože zvyšuje s vekom. Tento jav ďalej narúša funkciu kožnej bariéry, ktorá je krehkejšia, náchylnejšia k alergiám, infekciám a vykazuje nižšiu schopnosť hojenia.

Na zapamätanie

  • Pokles vápnika, keď máte 50, je dôsledkom nedostatku vitamínu D. Ten spôsobuje, že sa vápnik do tela nevstrebáva tak, ako by mal.
  • Nedostatok vitamínu D a vápnika následne zapríčiňuje ďalšie dysfunkcie, je teda lepšie začať so suplementáciou vápnika
    a vitamínu D čo najskôr.

Najčítanejšie

Menopauza: ako by som sa mala stravovať v 50?

PLEŤ & VÝŽIVA

Menopauza: ako by som sa mala stravovať v 50?

Váš jedálniček vždy ovplyvní Vašu pleť aj celkové zdravie, a to bez ohľadu na vek alebo menopauzu. Pokiaľ budete mať niečoho nedostatok, prípadne zbytočný nadbytok, odrazí sa to na nerovnováhe živín, ktoré sú pre Váš organizmus zásadné. Tu sú živiny, na ktoré by ste sa mali sústrediť.

Prečítať článok

SLOW LIFE

Nákupný zoznam pre obdobie menopauzy: prehľad vyvážených jedál a vhodných potravín

Počas menopauzy môžu niektoré potraviny zmierniť symptómy ako napríklad návaly tepla, iné pokrmy ich naopak ešte zhoršujú. Vhodné potraviny pomáhajú aj pri obnove pleti a chránia ju pred starnutím. Tento nákupný zoznam vytvorený práve pre obdobie menopauzy zahŕňa chutné, zdravé potraviny z celého sveta, vďaka ktorým budete vyzerať a cítiť sa skvelo.

Prečítať článok

go to top