S vekom sa postupne znižuje množstvo vápnika v organizme. Stále sú však spôsoby, ako vápnik v tele udržať alebo ako mu ho dodať. Vezmite si papier a ceruzku a píšte si.
Nedostatok vápnika má silný dopad na celkové zdravie. Bez vápnika sa môžete cítiť trochu skleslo a bez energie. Sú ale spôsoby, ako množstvo vápnika v tele navýšiť. Prečo to nevyskúšať a neskúsiť, čo to urobí? :)
Nedostatok vitamínu D: hlavný dôvod poklesu množstva vápnika v období menopauzy
Nedostatok vitamínu D je spúšťačom zníženej absorpcie vápnika v tele, predovšetkým v kostiach, kde hrozí riziko fraktúr. Ovplyvnená však môže byť aj pokožka. Vápnik je malý ión, ktorý je pre kožu nenahraditeľný, podieľa sa totiž na správnej komunikácii medzi kožnými bunkami a zaisťuje, aby fungovali v harmónii. Nerovnováha vápnika vo vrchnej vrstve kože mení hladinu pH, pH sa u žien s vekom zvyšuje z 5 na 6.
Vplyvom tejto zmeny sa pokožka stáva citlivejšia a ženy sa môžu stretávať s vyrážkami a podráždením pleti. Pokiaľ už nejakým kožným ochorením trpíte (napr. ekzemémom alebo rozaceou), môže dôjsť k zhoršeniu.
Polovica žien v menopauze užíva doplnky stravy s obsahom vápnika. Je však nutné užívať aj vitamín D: nechajte si ho skontrolovať a kúpte si kvapky s vitamínom D!
Hladina pH sa vo vrchnej vrstve kože zvyšuje s vekom. Tento jav ďalej narúša funkciu kožnej bariéry, ktorá je krehkejšia, náchylnejšia k alergiám, infekciám a vykazuje nižšiu schopnosť hojenia.