OK

OK Cancel


Ďakujeme

Zavrieť

Menopauza: Aké sú najčastejšie symptómy, ktoré sprevádzajú zmeny na mojej pleti?

Pri príchode menopauzy dochádza v našom tele, mysli aj koži k mnohým zmenám. Je to začiatok novej životnej etapy.

Menopauza: Aké sú najčastejšie symptómy, ktoré sprevádzajú zmeny na mojej pleti?

Aj keď Vám táto cesta môže pripadať nepohodlná a nepríjemná, možno Vám pomôže na nasledujúcich riadkoch pochopiť, čo sa vlastne deje.

A vy nakoniec budete ešte silnejšia. Naša expertka Karolina Kopeć v článku nižšie popisuje rôzne zmeny, ktoré ucítite a uvidíte na svojej pleti (napr. stratu elasticity), a vysvetľuje, prečo k týmto zmenám dochádza. Vy sama možno v priebehu svojej menopauzy nezaznamenáte všetky tieto symptómy, ale pretože si niečím podobným prejde každá žena, sme tu, aby sme Vám pomohli.

Rôzne symptómy menopauzy na Vašej pleti

Symptómy na Vašej pleti sa rôznia podľa toho, v ktorom štádiu menopauzy sa nachádzate, pretrváva však stále nedostatok hydratácie.

Menopauza je komplexný proces. Môže zapríčiniť mnoho zmien vo Vašom tele, na koži a vlasoch a my si myslíme, že by ste na tieto zmeny mali byť pripravená! Na začiatok uveďme, že znížená funkcia vaječníkov spôsobuje hormonálnu nerovnováhu, čo má vplyv na biologické procesy v koži. Dlhšia doba obnovy buniek, narušenie regenerácie a hydratácie, strata kolagénu a preskupenie elastínových vlákien môžu viesť k frustrujúcim zmenám v kvalite pleti. Frustrujúcim, ale nie nenapraviteľným!

Medzi prvé symptómy súvisiace s kolísajúcimi hormonálnymi hladinami zvyčajne patria:
  • suchosť – pleť môže byť drsná, mdlá a niekedy môžete zaznamenať svrbenie;
  • stenčovanie – viac viditeľných vrások, najmä okolo očí a úst, rany sa hoja pomalšie;
  • citlivosť – pleť je často podráždená, začervenaná, s pocitmi pálenia. Musíte byť opatrnejšia pri voľbe pleťových prípravkov; problémy s akné sa môžu zhoršovať alebo sa znovu objaviť v dôsledku nižšej hladiny ženských hormónov;
  • známky vzniknuté v dôsledku poškodenia vplyvom slnka ako starecké škvrny – najskôr uvidíte dôsledky nadmernej slnečnej expozície, kedy ste sa v minulosti opaľovali bez vhodnej ochrany;
  • ochabujúca pleť – s poklesom kolagénu pleť začína strácať pevnosť;
  • náchylnosť k tvorbe modrín – v dôsledku postupného stenčovania pleti vplyvom straty kolagénu, glykozaminoglykénov (GAG) a vody;
  • väčšie množstvo chĺpkov na tvári, menej vlasov – môžete si všimnúť nechcené chĺpky nad hornou perou, pozdĺž línie čeľuste, rednutie vlasov a niekedy ustupujúcu líniu vlasov.

Na zapamätanie

Zmeny prebiehajúce vo Vašom tele majú vplyv na Vašu pleť. Koža je najviac viditeľný orgán, zároveň sa najlepšie hojí a je možné ju najlepšie chrániť, pretože na ňu môžeme pôsobiť priamo a lokálne. Práve preto je teraz omnoho dôležitejšie, ako sa o svoju pleť budete starať.

Najčítanejšie

Ako môžem svojej pleti počas menopauzy pomôcť?

PLEŤ & KRÁSA

Ako môžem svojej pleti počas menopauzy pomôcť?

Menopauza je veľmi osobná cesta, ktorá je úzko spojená s génmi a rodinným dedičstvom. Aj tak však na nás pôsobí aj séria vonkajších faktorov. Tieto vonkajšie faktory je možné ovplyvniť prostredníctvom vhodnej ošetrujúcej rutiny. Pozrite sa na tie najlepšie tipy.

Prečítať článok

go to top

Skinconsult

ALGORITMUS DIAGNOSTIKY STARNUTIA PLETI VYVINUTÝ S DERMATOLÓGMI

1 minúta
na analýzu
Vašej pleti

Urobte si selfie

Vyplňte informácie o svojom profile

Získajte odporúčanie pre Vašu pleť na mieru

v_woman-2.jpg
Jemné linkyVaša silná stránka
Vrásky pod
očami
Vaša priorita
Strata pevnosti pleti

Objavte
SkinconsultAI

circle1circle2circle3circle4