OK

OK Cancel


Ďakujeme

Zavrieť

SKINCONSULTAI

Vaša osobná diagnostika starnutia pleti vyvinutá s dermatológmi s využitím umelej inteligencie.

Vyskúšať teraz
Skinconsult

Ako bojovať s unavenou pleťou: tipy, ako sa vyspať do krásy

Vedeli ste, že prvé známky únavy sa prejavia práve na pleti? Dermatologička Dr. Nina Roos sa s nami podelí o tipy, čo robiť a nerobiť, keď chcete sebe aj svojej pleti zaistiť kvalitný nočný spánok.

Ako bojovať s unavenou pleťou: tipy, ako sa vyspať do krásy

Všetci vieme, akú dôležitú súčasť zdravého životného štýlu predstavuje spánok – dopriať si kvalitný spánok však často nie je také jednoduché, ako by sme si mysleli. Dlhodobá únava býva spájaná so zdravotnými problémami, od zlého fungovania imunitného systému, až po zvýšenú mieru stresu a známky predčasného starnutia.[1]


Dôležitosť spánkového cyklu

V snahe zistiť, kde väčšina z nás robí chybu, sme požiadali dermatologičku Dr. Ninu Roos, aby sa s nami podelila o svoje top tipy, ako si zaistiť dostatok kvalitného spánku.  Zásadné je podľa nej dodržiavať spánkový režim. Nina tvrdí: „Dôležité je pokúsiť sa počas týždňa dôsledne chodiť spať v rovnakú dobu – áno, a to aj cez víkend.“ Dodržiavanie tohto režimu bude telo motivovať automaticky v noci vypnúť počas rovnakého „biologického okna“ a pre vás tak bude omnoho ľahšie zaspať. Ide o proces, ktorému hovoríme cirkadiánny rytmus.

Zdokonalené rutiny pred zaspávaním

Spálňa by pre vás mala byť miestom odpočinku – nie ďalšia obývačka. Možno napríklad neviete, že naše telo pre spánok[2] potrebuje určitú teplotu. Skúste preto nemať v noci v spálni prekúrené, nesprávna teplota by totiž mohla narušiť váš spánkový vzorec. A optimálna izbová teplota? Medzi 16 až 20 °C.

Modré svetlo, ktorého zdrojom sú elektronické prístroje ako tablety a mobilné telefóny, môže mať tiež značný vplyv na váš cirkadiánny rytmus[3], preto pred spaním všetku techniku vypnite. Nina odporúča sústrediť sa radšej na váš „spánkový rituál,“ ktorý pomôže telu relaxovať. „Pred iPadom dajte prednosť klasickým knihám,“ radí.

Hoci môžete mať pocit, že pohárik pred spaním vás unaví, štúdie ukázali, že večerná konzumácia alkoholu zvyšuje pravdepodobnosť, že sa počas noci budete budiť. Preukázaný bol aj negatívny dopad na spánkovú fázu REM – tú časť spánku, kedy dochádza k regenerácii organizmu.[4] Pleť v priebehu noci stráca vodu, preto sa hodinu až dve pred spaním napite vody.


[1]Oyetakin, P. et al, ‘Does poor sleep quality affect skin ageing?’ in Clinical and experimental dermatology 40.1 (2015) pp. 17-22 [Accessible at: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/25266053] [2]Raymann, R.J. et al, ‘Skin deep: enhanced sleep depth by cutaneous temperature manipulation’ in Brain 131 (2008) pp. 500-513 [Accessible at: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/18192289] [3]Tosini, G. et al, ‘Effects of blue light on the circadian system and eye physiology’ in Molecular vision 22 (2016) pp. 61-72 [Accessible at: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4734149/] [4]Ebrahim IO, Shapiro CM, Williams AJ, Fenwick PB. ‘Alcohol and sleep I: effects on normal sleep’ in Alcoholism, clinical and experimental research 37 (2013) pp.539 - 549. [Accessible at: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/23347102]

Náš ikonický prípravok

 • Novinka

  CBA_1-misto-2019
  Slow Âge - Nočný krém - obrázok výrobku

  SLOW ÂGE

  Slow Âge - Nočný krém

  Nočné krémy

  Obnovuje pleť a pomáha jej okysličovaniu

 • Najčítanejšie

  Buďte v menopauze v pohode

  Pleť

  Buďte v menopauze v pohode

  Menopauza je dôležité obdobie v živote každej ženy, kedy dochádza k poklesu tvorby hormónov, čo môže mať u každej ženy iný dôsledok. O menopauze existuje rad mýtov a falošných povier, ktoré môžu mať negatívny dopad na vnímanie tejto životnej fázy aj na samotnú psychiku žien. Preto vám prinášame rozhovor so psychologičkou a mentálnou koučkou Kamilou Velkovou, ktorá vám objasní, prečo sa nemusíte menopauzy báť.

  Prečítať článok

  go to top

  Skinconsult

  ALGORITMUS DIAGNOSTIKY STARNUTIA PLETI VYVINUTÝ S DERMATOLÓGMI

  1 minúta
  na analýzu
  Vašej pleti

  Urobte si selfie

  Vyplňte informácie o svojom profile

  Získajte odporúčanie pre Vašu pleť na mieru

  v_woman-2.jpg
  Jemné linkyVaša silná stránka
  Vrásky pod
  očami
  Vaša priorita
  Strata pevnosti pleti

  Objavte
  SkinconsultAI

  circle1circle2circle3circle4