OK

OK Cancel


Ďakujeme

Zavrieť

Ako často by som počas menopauzy mala navštevovať gynekológa?

Počas menopauzy budete svojho gynekológa možno navštevovať o niečo častejšie, pretože sa u Vás najskôr objaví viac ťažkostí a asi budete mať aj otázky. Vaše telo sa bude meniť, a tak bude potrebné konzultovať všetko s gynekológom.

Ako často by som počas menopauzy mala navštevovať gynekológa?

Pokiaľ je to aj Váš prípad, máte právo sa tak cítiť. Nerobte si starosti, nie ste jediná!

Otázka, ako často navštevovať gynekológa, je zložitá sama o sebe, či máte 20 alebo 30. Každá žena vníma proces starnutia aj menopauzy inak.
Buď ako buď, vplyvom mnohých zmien v menopauze by mala byť návšteva gynekológa povinná, konkrétna frekvencia však závisí od toho, ako sa cítite.

Vaše telo sa počas menopauzy mení

Aby sme vám objasnili, prečo určite odporúčame pravidelné návštevy u gynekológa, vysvetlime si najskôr, čo sa deje so ženským telom.
Menopauza je obdobím, kedy prestávajú fungovať vaječníky a menštruácia končí. Tento proces býva sprevádzaný špecifickými fyziologickými zmenami, menštruácia môže prichádzať a odchádzať. Pokiaľ sa cyklus nestabilizuje a neskončí úplne, trvá to často aj 6 mesiacov, niekedy dokonca aj dlhšie. Ženy by si mali dávať pozor pri sexe, pretože nepravidelná menštruácia automaticky neznamená nechránený sex. Poruchy menštruačného cyklu môžu byť sprevádzané návalmi tepla, priberaním či vaginálnou suchosťou.

Navštevujte gynekológa, aby kontroloval priebeh menopauzy

Dôležité je tiež spomenúť, že neodporúčame samoliečbu.

Pravidelné prehliadky u gynekológa sú zásadné, lekár bude sledovať zmeny vo vnútri ženského tela a dozerať na ich bezpečný priebeh. Prehliadka zahŕňa klinické vyšetrenie, predpísanie prípadnej liečby a zistenie gynekologických anomálií aj anomálií pŕs. Pokiaľ nemáte ťažkosti, odporúča sa gynekológa navštevovať aspoň raz ročne. V prípade ťažkostí či pozorovaných zmien budú potrebné častejšie vyšetrenia.

Menopauza sa zvyčajne objavuje okolo 50. roku života (1). Súvisia s ňou fyzické zmeny (návaly tepla, vaginálna suchosť), celkové zmeny tela (priberanie na váhe, zmena postavy) a/alebo fyziologické zmeny (výkyvy nálad, ťažkosti so spánkom).
Až 80 % žien zažíva návaly tepla (2), ktoré sú hlavným dôvodom hormonálnej substitučnej terapie.

Hormonálna substitučná terapia by mala byť nasadená iba po porade s lekárom.
Pokiaľ k menopauze dôjde pred 40. rokom, hovoríme o predčasnom ovariálnom zlyhaní (3). Nejde v tomto prípade o fyziologický jav, a preto vyžaduje liečbu.

NA ZAPAMÄTANIE

● Menštruačný cyklus končí priemerne vo veku 51 rokov.
● Navštívte gynekológa, vstup do menopauzy neznamená nechránený sex.


TIPY, KTORÝMI ODPORÚČAME SA RIADIŤ

● Gynekologické prehliadky – raz ročne alebo pri komplikovaných prípadoch častejšie.
● Požiadajte o klinické vyšetrenie, predpísanie prípadnej liečby a zistenie gynekologických anomálií aj anomálií pŕs.

ZDROJE:

1.    Leridon H. Démographie de la ménopause. Quelques données. Gynécologie internationale 1997;6(10):330-1
2.    Woods NF, Mitchell ES. Symptoms during the perimenopause: prevalence, severity, trajectory and significance in women’s lives. Am J Med 2005; 118:14-24.
3.    Management of women with premature ovarian insufficiency. Guideline of the European Society of Human Reproduction and Embryology. December 2015.

go to top