OK

OK Cancel


Ďakujeme

Zavrieť

Menopauza a strata kolagénu: Prečo dochádza k ochabovaniu pleti?

Už síce nevyzeráte na 20, ale na tom nie je nič zlé – ste sebavedomejšia, určite ste toho v živote veľa dokázali, poznáte lepšie samu seba.

Menopauza a strata kolagénu: Prečo dochádza k ochabovaniu pleti?

30% strata kolagénu počas prvých 5 rokov menopauzy.

Je ale pravda, že s menopauzou začína Vaša pleť trochu ochabovať. Kým začnete zvažovať zásah chirurga, vyskúšajte iné riešenia, ktoré by Vám mohli pomôcť. Ochabovanie pleti počas menopauzy je zapríčinené rýchlou stratou kolagénu, a to až o 30 % počas prvých 5 rokov a o 2 % v nasledujúcich 20 rokoch. Áno, čakajú Vás ťažké časy, na Vašom mieste by sme sa však sústredili skôr na tú časť „nasledujúcich 20 rokov“!

Ďalšie následky zníženia kolagénu v pleti

Atrofia je odpoveďou na masívny pokles hrúbky kožného tkaniva. Môže dochádzať aj k narušeniu komunikácie a látkovej výmeny medzi epidermis a dermis, preto je pre Vašu pleť tak ťažké zachovať si svoje mechanické vlastnosti.

Pleť pri degradácii kolagénu stráca pevnosť, objavujú sa vrásky a ochabovanie pleti. Možno ste si všimli, že mračiace vrásky a vrásky od smiechu sú teraz trvalé, špička nosa klesá, priehlbiny okolo očí a póry sa zväčšujú. Pekné, že?

Tieto klinické zmeny u žien po menopauze sú spojené so starnutím všetkých 3 vrstiev kože v oblasti tváre (epidermis, dermis a hypodermis). Medzi hlavné známky patria atrofia, suchosť, ochabovanie tukových vankúšikov… Nie je to nič zvláštne, ide o celkom normálny proces. Mohli ste si možno všimnúť aj postupnú degradáciu kyseliny hyalurónovej v dermis, suchosť a drsnosť pleti v dôsledku zníženej produkcie kožného mazu, straty elasticity, zníženej schopnosti zadržiavať vlhkosť, čo môže viesť aj ku strate pevnosti pleti. 

Výsledkom je potom to, že Vaša tvár môže vyzerať inak, najskôr trochu unavenejšia, čím môže utrpieť aj Vaše sebavedomie. Poďme preto urobiť všetko, aby sme týmto prejavom predišli, alebo ich aspoň zmiernili:
  • prestaňte fajčiť a znížte konzumáciu alkoholu;
  • zvoľte vhodnú pleťovú starostlivosť určenú pre pleť v období pred a po menopauze a tiež vodoodolnú ochranu pred slnkom s vysokým SPF;
  • stavte na zdravú a vyváženú stravu;
  • pravidelne cvičte.

Na zapamätanie

Dôvod, prečo počas menopauzy dochádza k ochabovaniu pleti, je predovšetkým rýchla strata kolagénu, ktorá následne vedie k ďalším zmenám.
Dobrou správou je, že s tým stále môžete niečo robiť. Napr.:
  • zvoliť vhodnú rutinu starostlivosti o pleť, ktorú budete každý deň dodržiavať;
  • uprednostniť vyváženú a zdravú stravu.
Ohľadne rutiny sa poraďte so svojím dermatológom. Pre ochabujúcu pleť počas menopauzy odporúčame sérum a denný a nočný krém Neovadiol.

Najčítanejšie

Ako môžem svojej pleti počas menopauzy pomôcť?

PLEŤ & KRÁSA

Ako môžem svojej pleti počas menopauzy pomôcť?

Menopauza je veľmi osobná cesta, ktorá je úzko spojená s génmi a rodinným dedičstvom. Aj tak však na nás pôsobí aj séria vonkajších faktorov. Tieto vonkajšie faktory je možné ovplyvniť prostredníctvom vhodnej ošetrujúcej rutiny. Pozrite sa na tie najlepšie tipy.

Prečítať článok

go to top

Skinconsult

ALGORITMUS DIAGNOSTIKY STARNUTIA PLETI VYVINUTÝ S DERMATOLÓGMI

1 minúta
na analýzu
Vašej pleti

Urobte si selfie

Vyplňte informácie o svojom profile

Získajte odporúčanie pre Vašu pleť na mieru

v_woman-2.jpg
Jemné linkyVaša silná stránka
Vrásky pod
očami
Vaša priorita
Strata pevnosti pleti

Objavte
SkinconsultAI

circle1circle2circle3circle4