OK

OK Cancel


Ďakujeme

Zavrieť

Ako pleťový krém ovplyvňuje kolagén a rutinu proti starnutiu?


Tvorený pokožkou, ukrývajúci tajomstvo jej pevnosti, aj tak sa z nej po dovŕšení 20. rokov postupne stráca. Ako získať späť stratený kolagén je jednou z najpálčivejších otázok a najprogresívnejších oblastí dermatológie: aktívne ingrediencie teraz dokážu tento proteín, ktorý pôsobí proti vráskam a starnutiu pleti ďalej zachovať a obnoviť.

Ako kolagén ovplyvňuje vrásky?


kolagén…, kolagén…, kolagén…??? Asi už viete, že starnutie pokožky a kolagén idú ruka v ruke, napriek tomu môžete byť prekvapený, že nenájdete kolagén v zozname ingrediencií našich krémov. Kolagén dodáva pokožke jej pevnosť a pružnosť. A to až do doby, kým vymizne. S úderom 20. narodenín sa množstvo kolagénu v našej pleti postupne znižuje, a to až tempom 1 % za rok. V dobe, kedy sa kolagén začne strácať, prejavuje sa jeho úbytok na pleti v podobe jemných liniek, prvých vrások a stratou pružnosti. V ten moment nastáva čas na doplnenie kolagénu do pleti pomocou kozmetických prípravkov. Na rozdiel napríklad od kyseliny hyalurónovej, ale nie je nevyhnutné, aby bol kolagén obsiahnutý priamo v kréme.

hladina kolagénu
prirodzene klesá
minimálne o1 %ročne

Čo sa deje s kolagénom v našej pleti v priebehu času?


Dermatológovia teraz vedia, že prirodzená tvorba kolagénu v našich bunkách (fibroblastoch) sa vekom znižuje a v 80 rokoch je o 75 % nižšia než bola v keď sme mali 20. Medzi najskúmanejšie kožné impaktory patria: UV žiarenie, znečistenie, tabak, stres a cukor, ktoré patria medzi tie hlavné, môžu výrazne zrýchliť stratu kolagénu nad 1 % ročne a rýchlejšie tak ničiť kolagénové zásoby v pokožke.

Čo robí z kolagénových krémov účinnú zbraň proti starnutiu?


V minulosti mnohé kolagénové krémy obsahovali priamo kolagén. Veľkosť kolagénových molekúl ale často spôsobovala, že kolagén zostával na pokožke a nedostával sa priamo do nej. Molekuly kolagénu tak boli na povrchu pokožky, kde pomáhali pleť hydratovať, krém ale nedokázal podporiť prirodzenú tvorbu kolagénu v pleti. Účinky na vrásky tak boli minimálne.

Najlepšie aktívne látky pre stimuláciu tvorby kolagénu


Pre podporu tvorby kolagénu v dermis kombinujú najlepšie krémy aktívne ingrediencie, ktoré dokážu do pleti preniknúť a podporiť tak prirodzenú tvorbu kolagénu v pleti a tým bojujú proti vráskam a ochabovaniu pleti bez toho, aby obsahovali samotný kolagén. Tieto aktívne ingredience za prvé pôsobia na kolagén a zvýšenie schopnosti jeho tvorby, a za druhé súčasne znižujú negatívny rozsah, v akom sa vonkajšie faktory podpisujú na znižovanie kolagénu v pleti. Na stimuláciu prirodzenej produkcie kolagénu pôsobia aktívne látky na fibroblasty – kožné bunky, ktoré tvoria kolagén. Iné účinné látky zatiaľ inhibujú enzýmy (kožné časti) na počiatku degradácie kolagénu. Jedna zo skupín enzýmov poškodzujúcich kolagén, nazvaná MMP, je nadmerne stimulovaná UV žiarením, takže SPF hrá dôležitú úlohu pri ochrane pred poškodením kolagénu.

Peptidy: Proteíny podobné kolagénu


Niektoré pleťové peptidy dokážu oboje – zvyšujú produkciu kolagénu proti starnutiu a spomaľujú jeho pokles – vďaka svojmu špecifickému zloženiu bielkovín. Známe pre svoju schopnosť zamerať sa na syntézu kolagénu, peptidy, v podstate malé fragmenty proteínov, fungujú ako poslíčkovia molekuly: pri aplikácii na našu pokožku prirodzene cielia na špecifické bunky alebo bunkové zložky (DNA) alebo mechanizmy (enzýmy) a ovplyvňujú ich aktivitu s konkrétnym účelom, aby pokožka vyzerala a bola hladšia. Peptidy ako prísady do kozmetiky majú dve formy; buď sa získavajú hydrolýzou proteínových fragmentov, vrátane samotného kolagénu (kolagén, elastín, pšenica alebo iné fragmentované rastliny; alebo sa syntetizujú in vitro s presnou aminokyselinovou sekvenciou. Ak hľadáte pleťový prípravok, ktorý sa zameriava na produkciu kolagénu a chráni pokožku pred jeho degradáciou, prípravok, ktorý má za následok viac kolagénu v pokožke – so všetkými výhodami proti starnutiu, ktoré prináša, je dobré hľadať krémy, ktoré peptidy obsahujú. Znížené známky starnutia, menej výrazné vrásky a menej viditeľné ochabovanie pokožky – to všetko súvisí s prirodzenou stratou bielkovín - ktoré môže správny pleťový prípravok pomôcť nahradiť.

Náš ikonický prípravok

 • VICHY COLLAGEN SPECIALIST NOČNÝ - obrázok produktu
 • Najčítanejšie

  Kolagén – všetko, čo potrebujete vedieť

  Ingrediencie

  Kolagén – všetko, čo potrebujete vedieť

  Čo ste počuli, je pravda. Vaša pleť je na ňom závislá.
  Pamätáte si dobu, kedy ste vôbec netušili, že je kolagén pre pleť dôležitý? Mali ste asi tak dvadsať rokov a produkcia kolagénu u vás bola taká vysoká (približne o 75 %  vyššia než s terajším postupujúcim vekom), že ste o ňom práve dvakrát nepremýšľali. Slovo kolagén ste niekde letmo započuli, vedeli ste, že ide o proteín a že nejakým spôsobom súvisí so štruktúrou pleti.

  Prečítať článok

  Peptidy: zoznámte sa s anti-ageingovou ingredienciou, ktorá mení všetko

  Ingrediencie

  Peptidy: zoznámte sa s anti-ageingovou ingredienciou, ktorá mení všetko

  Peptidy sú novou anti-ageingovou ingredienciou, po ktorej by ste sa rozhodne mali poobzerať.
  Retinol, antioxidanty, AHA kyseliny a vitamín C – všetky tieto zložky sú na zozname používaných kozmetických ingrediencií. Skoro by sa zdalo, že k nim každý mesiac pribudne nová superaktívna látka. Najnovšou senzáciou, o ktorej sa teraz v kozmetike hovorí, sú peptidy – krátke reťazce aminokyselín, z ktorých majú niektoré schopnosť opätovne obnoviť produkciu kolagénu a spomaliť tak proces starnutia. Vysvetlíme vám, prečo by ste túto anti-ageingovú ingredienciu mali poznať.

  Prečítať článok

  Viac než len hydratácia! Kyselina hyalurónová posúva anti-ageing na ďalšiu úroveň!

  Ingrediencie

  Viac než len hydratácia! Kyselina hyalurónová posúva anti-ageing na ďalšiu úroveň!

  Prečo je hydratujúca kyselina hyalurónová darom aj v starostlivosti proti starnutiu pokožky? 

  Kyselina hyalurónová, tajomstvo hydratovanej a vyplnenej pokožky. Najúčinnejšia hydratačná dermatologická aktívna látka. Ingrediencia, ktorá skrátka funguje. Nové technológie vstrebávania do pokožky ešte násobia jej účinky. Inovácie v procedúrach a inovácie v zložení ešte zvyšujú účinky na vyplnenie jemných liniek. Od mikroihličiek koncentrovanej kyseliny hyalurónovej pre difúziu do hlbšej vrstvy pokožky až po niekoľko jej foriem kombinovaných pre zvýšenie účinnosti, vitajte v ďalšej generácii kyseliny hyalurónovej.

  Prečítať článok

  go to top