OK

OK Cancel


Ďakujeme

Zavrieť

Ako pleťový krém ovplyvňuje kolagén a rutinu proti starnutiu?


Tvorený pokožkou, ukrývajúci tajomstvo jej pevnosti, aj tak sa z nej po dovŕšení 20. rokov postupne stráca. Ako získať späť stratený kolagén je jednou z najpálčivejších otázok a najprogresívnejších oblastí dermatológie: aktívne ingrediencie teraz dokážu tento proteín, ktorý pôsobí proti vráskam a starnutiu pleti ďalej zachovať a obnoviť.

Ako kolagén ovplyvňuje vrásky?


kolagén…, kolagén…, kolagén…??? Asi už viete, že starnutie pokožky a kolagén idú ruka v ruke, napriek tomu môžete byť prekvapený, že nenájdete kolagén v zozname ingrediencií našich krémov. Kolagén dodáva pokožke jej pevnosť a pružnosť. A to až do doby, kým vymizne. S úderom 20. narodenín sa množstvo kolagénu v našej pleti postupne znižuje, a to až tempom 1 % za rok. V dobe, kedy sa kolagén začne strácať, prejavuje sa jeho úbytok na pleti v podobe jemných liniek, prvých vrások a stratou pružnosti. V ten moment nastáva čas na doplnenie kolagénu do pleti pomocou kozmetických prípravkov. Na rozdiel napríklad od kyseliny hyalurónovej, ale nie je nevyhnutné, aby bol kolagén obsiahnutý priamo v kréme.

hladina kolagénu
prirodzene klesá
minimálne o1 %ročne

Čo sa deje s kolagénom v našej pleti v priebehu času?


Dermatológovia teraz vedia, že prirodzená tvorba kolagénu v našich bunkách (fibroblastoch) sa vekom znižuje a v 80 rokoch je o 75 % nižšia než bola v keď sme mali 20. Medzi najskúmanejšie kožné impaktory patria: UV žiarenie, znečistenie, tabak, stres a cukor, ktoré patria medzi tie hlavné, môžu výrazne zrýchliť stratu kolagénu nad 1 % ročne a rýchlejšie tak ničiť kolagénové zásoby v pokožke.

Čo robí z kolagénových krémov účinnú zbraň proti starnutiu?


V minulosti mnohé kolagénové krémy obsahovali priamo kolagén. Veľkosť kolagénových molekúl ale často spôsobovala, že kolagén zostával na pokožke a nedostával sa priamo do nej. Molekuly kolagénu tak boli na povrchu pokožky, kde pomáhali pleť hydratovať, krém ale nedokázal podporiť prirodzenú tvorbu kolagénu v pleti. Účinky na vrásky tak boli minimálne.

Najlepšie aktívne látky pre stimuláciu tvorby kolagénu


Pre podporu tvorby kolagénu v dermis kombinujú najlepšie krémy aktívne ingrediencie, ktoré dokážu do pleti preniknúť a podporiť tak prirodzenú tvorbu kolagénu v pleti a tým bojujú proti vráskam a ochabovaniu pleti bez toho, aby obsahovali samotný kolagén. Tieto aktívne ingredience za prvé pôsobia na kolagén a zvýšenie schopnosti jeho tvorby, a za druhé súčasne znižujú negatívny rozsah, v akom sa vonkajšie faktory podpisujú na znižovanie kolagénu v pleti. Na stimuláciu prirodzenej produkcie kolagénu pôsobia aktívne látky na fibroblasty – kožné bunky, ktoré tvoria kolagén. Iné účinné látky zatiaľ inhibujú enzýmy (kožné časti) na počiatku degradácie kolagénu. Jedna zo skupín enzýmov poškodzujúcich kolagén, nazvaná MMP, je nadmerne stimulovaná UV žiarením, takže SPF hrá dôležitú úlohu pri ochrane pred poškodením kolagénu.

Peptidy: Proteíny podobné kolagénu


Niektoré pleťové peptidy dokážu oboje – zvyšujú produkciu kolagénu proti starnutiu a spomaľujú jeho pokles – vďaka svojmu špecifickému zloženiu bielkovín. Známe pre svoju schopnosť zamerať sa na syntézu kolagénu, peptidy, v podstate malé fragmenty proteínov, fungujú ako poslíčkovia molekuly: pri aplikácii na našu pokožku prirodzene cielia na špecifické bunky alebo bunkové zložky (DNA) alebo mechanizmy (enzýmy) a ovplyvňujú ich aktivitu s konkrétnym účelom, aby pokožka vyzerala a bola hladšia. Peptidy ako prísady do kozmetiky majú dve formy; buď sa získavajú hydrolýzou proteínových fragmentov, vrátane samotného kolagénu (kolagén, elastín, pšenica alebo iné fragmentované rastliny; alebo sa syntetizujú in vitro s presnou aminokyselinovou sekvenciou. Ak hľadáte pleťový prípravok, ktorý sa zameriava na produkciu kolagénu a chráni pokožku pred jeho degradáciou, prípravok, ktorý má za následok viac kolagénu v pokožke – so všetkými výhodami proti starnutiu, ktoré prináša, je dobré hľadať krémy, ktoré peptidy obsahujú. Znížené známky starnutia, menej výrazné vrásky a menej viditeľné ochabovanie pokožky – to všetko súvisí s prirodzenou stratou bielkovín - ktoré môže správny pleťový prípravok pomôcť nahradiť.

Redakcia

Náš ikonický prípravok

Best-seller

Collagen Specialist Denný krém

Collagen Specialist Denný krém

Koriguje viditeľné známky straty kolagénu

50ml

( 129 názorov )

VICHY COLLAGEN SPECIALIST NOČNÝ - obrázok produktu

COLLAGEN SPECIALIST NOČNÝ
Komplexný nočný krém proti vráskam a znižovaniu kvality kolagénu v pleti

50 ml

( 1 názorov )

B3 Sérum proti pigmentovým škvrnám<br />a vráskam

B3 Sérum proti pigmentovým škvrnám
a vráskam

Zníženie pigmentácie a zjednotenie odtieňa pleti

30ml

( 22 názorov )

SÉRUM RETINOL SPECIALIST

SÉRUM RETINOL SPECIALIST

Pôsobí na všetky známky starnutia pleti

30ml

( 1 názorov )

go to top