OK

OK Cancel


Ďakujeme

Zavrieť

Kyselina hyalurónová: všetko, čo o nej potrebujete vedieť

Kyselina hyalurónová v tele plní mnoho funkcií a je nevyhnutnou súčasťou pre naše zdravie.

Kyselina hyalurónová: všetko, čo o nej potrebujete vedieť

Kde v tele sa nachádza kyselina hyalurónová?


Z celého tela sa okolo 50 % kyseliny hyalurónovej nachádza v kožnom tkanive. Kyselina hyalurónová je kľúčovou zložkou pre udržanie vypnutej pleti a v boji proti známkam starnutia, avšak s vekom sa jej obsah prirodzene znižuje.

Kyselina hyaluronová sa nachádza aj vďalších častiach našeho tela, hydratuje a zadržiava vodu v rôznych tkanivách a prenáša živiny pomocou maticovej štruktúry.

Kožné tkanivo
obsahuje okolo50 %z celkového množstva
kyseliny hyalurónovej v tele

Vo vyšších koncentráciách je obsiahnutá v určitých oblastiach, ako sú kosti, chrupavka, synoviálna tekutina (znižuje trenie medzi kĺbmi počas pohybu), spojivové tkanivo, tkanivo pokožky hlavy, kostrové tkanivo, vlasové folikuly, pery, oči, tkanivo ďasien a koža.

Kyselina hyalurónová pôsobí ako tlmiaci a premasťujúci prostriedok, ktorý je odolný voči tlaku na kĺby, nervy, vlasy, pokožku a oči.

Biologické vlastnosti kyseliny hyalurónovej


Kyselina hyaluronová sa nachádza v tele prirodzene a vďaka svojim hydratačným vlastnostiam je veľmi populárna, dokáže totiž zadržať objem vody až v 1 000-násobku svojej hmotnosti, čo činí až 15 kg vody v tele.
Je klasifikovaná ako glykozaminoglykán patriaci do skupiny polysacharidov, čo znamená, že sa jedná o molekulu cukru, ktorá priťahuje vodu a vlhkosť vďaka svojej špecifickej štruktúre.

Účinky kyseliny hyalurónovej na pleť


Kyselina hyaluronová je jednou z hlavných zložiek v pokožke, ktorá umožňuje tkanivám odolať kompresii, čo sa dosahuje pôsobením tlakovej sily vody. Napomáha tiež voľnému pohybu buniek a ich interakciám, pričom tkanivo udržiava hydratované. Kyselina hyaluronová sa väčšinou nachádza v zamši, ale objavuje sa aj v epidermis, ktorá je nevyhnutná pre hydratáciu celej pokožky [1].

Okrem toho aj zadržiava vodu, má teda hydratačné vlastnosti. Zachytenú vodu udržiava v pokožke a tkanive, pripomínajúc funkciu huby. Tvorí rezervu vody v zamši, čím zabraňuje vysychaniu pokožky, a zároveň udržiava rovnováhu objemu vody v celej koži [2].

Životný cyklus kyseliny hyalurónovej v tele


Ľudské telo je schopné produkovať a obnovovať kyselinu hyalurónovú. Denne vytvára približne 3 g HA, čo predstavuje jednu pätinu celkového objemu kyseliny hyalurónovej v tele. Priemerný človek má v tele približne 15 gramov kyseliny hyalurónovej, ktorá je distribuovaná do všetkého telesného tkaniva.

Priemerný človek
má približne15 gkyseliny hyalurónovej
v tele

Každý deň sa obnoví (rozkladá a syntetizuje) jedna tretina kyseliny hyalurónovej. Za prítomnosti železa dochádza k jej rozkladu a vylúčeniu cez pečeň, čím sa vytvorí priestor pre nový prísun. Kyselina hyalurónová sa naviac odbúrava aj z pokožky a jej množstvo rýchlo klesá pri procese deskvamácie (obnovy pokožky), a jej životnosť je kratšia než jeden deň.
Schopnosť tela produkovať a obnovovať kyselinu hyalurónovú klesá s vekom [3] a je ovplyvnená hormonálnymi zmenami a procesom starnutia.

Začlenenie kyseliny hyaluronovej na tvár a pleť vo forme sér a krémov do vašej rutinnej starostlivosti o pleť môže pomôcť doplniť zníženú hladinu a stimulovať prirodzenú syntézu kyseliny hyalurónovej v pokožke.
Štúdie ukazujú, že pokožka je po lokálnej aplikácii kyseliny hyalurónovej hydratovaná a posilnená. [4].

Dôležité je v prípravkoch sledovať podiel typov kyseliny hyalurónovej - nízkomolekulárna kyselina hyalurónová má schopnosť prenikať do nižších vrstiev pleti a dlhodobo hydratovať, vysokomolekulárna forma zvláčňuje a hydratuje povrch pleti.

V rámci estetickej dermatológie je tiež možné využiť okamžitú aplikáciu výplne kyseliny hyaurónovej injekciami.

[1] Papakonstantinou, E. et al, 'Hyaluronic acid: A key molecule in skin aging' inDermato Endocrinology 4.3 (2012) pp. 253-258 [Accessible at: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3583886/]

[2] Papakonstantinou, E. et al, 'Hyaluronic acid: A key molecule in skin aging' in Dermato Endocrinology 4.3 (2012) pp. 253-258 [Accessible at: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3583886/]
[3] Levin, J. et al, 'How Much Do We Really Know About Our Favorite Cosmeceutical Ingredients?' in The Journal of Clinical and Aesthetic Dermatology 3.2 (2010) pp.22-41 [Accessible at: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2921764/]
[4] Jegasothy, S.M et al, 'Efficacy of a New Topical Nano-hyaluronic Acid in Humans' in The Journal of Clinical and Aesthetic Dermatology 7.3 (2014) pp. 27-29 [Accessible at: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3970829/]

Náš ikonický prípravok

Hyaluron-Booster Posilňujúca a obnovujúca pleťová maska - obrázok výrobku

Hyaluron-Booster Posilňujúca a obnovujúca pleťová maska

go to top