OK

OK Cancel


Ďakujeme

Zavrieť

Kyselina hyalurónová: všetko, čo o nej potrebujete vedieť

Kyselina hyalurónová v tele plní mnoho funkcií a je nevyhnutnou súčasťou pre naše zdravie. Ukážeme vám, ako a kde presne v tele funguje.

Kyselina hyalurónová: všetko, čo o nej potrebujete vedieť

Kde sa kyselina hyalurónová v tele nachádza


Okolo 50 % kyseliny hyalurónovej v tele sa nachádza v kožnom tkanive. Kyselina hyalurónová je kľúčovou zložkou pre udržanie vypnutej pleti a v boji proti známkam starnutia, avšak s vekom sa prirodzene znižuje.

Kyselina hyalurónová sa nachádza aj v našom tele, hydratuje a zadržiava vodu v rôznych tkanivách a prenáša živiny pomocou maticovej štruktúry.

Kožné tkanivo
obsahuje okolo50 %z celkového množstva
kyseliny hyalurónovej v tele

Je koncentrovanejšia v určitých oblastiach, ako sú kosti, chrupavka, synoviálna tekutina (znižuje trenie medzi kĺbmi počas pohybu), spojivové tkanivo, tkanivo pokožky hlavy, kostrové tkanivo, vlasové folikuly, pery, oči, tkanivo ďasien a koža.

Kyselina hyalurónová pôsobí ako tlmiaci a premasťujúci prostriedok, ktorý je odolný voči tlaku na kĺby, nervy, vlasy, pokožku a oči.

Biologické vlastnosti kyseliny hyalurónovej


Kyselina hyalurónová sa prirodzene nachádza v tele a je veľmi populárna pre svoje hydratačné schopnosti, pretože dokáže zadržať až 1 000-násobok svojej hmotnosti vo vode, a teda dokáže zadržať približne 15 kg vody v tele.
Je klasifikovaná ako glykozaminoglykán patriaci do skupiny polysacharidov, čo znamená, že ide o molekulu cukru, ktorá priťahuje vodu a vlhkosť vďaka svojej špecifickej štruktúre.

Ako účinkuje na našu pokožku


Kyselina hyalurónová je jednou z hlavných zložiek v pokožke, ktorá umožňuje tkanivám odolať kompresii, čo je dosiahnuté pôsobením tlakovej sily vodou. Okrem toho tiež pomáha pri voľnom pohybe buniek a ich interakciách, pričom udržiava tkanivo hydratované. Kyselina hyalurónová sa väčšinou nachádza v zamši, ale je možné ju nájsť aj v epidermis, ktorá je nevyhnutná pre hydratáciu celej pokožky [1]. 

Okrem toho zadržiava vodu, má teda hydratačné vlastnosti. Zachytáva a udržiava vodu v pokožke a tkanive, pričom funguje ako huba. Kyselina hyalurónová tvorí rezervu vody v zamši, aby zabránila vysychaniu pokožky, a zároveň udržiava rovnováhu v objeme vody v celej koži [2].

Životný cyklus kyseliny hyalurónovej v tele


Ľudské telo je schopné produkovať a obnovovať kyselinu hyalurónovú, pričom vytvára približne 3 g HA denne, čo predstavuje jednu tretinu celkového objemnu kyseliny hyalurónovej v tele, ktorá sa denne obnovuje. Priemerný človek má v tele približne 15 gramov kyseliny hyalurónovej, ktorá je distribuovaná do všetkého telesného tkaniva.

Priemerný človek
má približne15 gkyseliny hyalurónovej
v tele

Jedna tretina sa každý deň obnoví (rozkladá sa a syntetizuje), za prítomnosti železa dochádza k rozkladu a vylúčeniu pečeňou, aby sa vytvoril priestor pre nový prísun.
Kyselina hyalurónová je navyše odstránená z pokožky a jej množstvo sa rýchlo znižuje počas procesu deskvamácie (pri obnove pokožky), pričom jej životnosť je kratšia než jeden deň.

Schopnosť tela produkovať a obnovovať kyselinu hyalurónovú klesá s vekom [3] a je ovplyvnená hormonálnymi zmenami a procesom starnutia.

Začlenenie kyseliny hyalurónovej vo forme sér a krémov do vašej rutinnej starostlivosti o pleť môže pomôcť doplniť zníženú hladinu a stimulovať prirodzenú syntézu kyseliny hyalurónovej v pokožke.
Štúdie ukazujú, že pokožka je po lokálnej aplikácii kyseliny hyalurónovej hydratovaná a zvlhčená [4].

[1] Papakonstantinou, E. et al, 'Hyaluronic acid: A key molecule in skin aging' in Dermato Endocrinology 4.3 (2012) pp. 253-258 [Accessible at: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3583886/]

[2] Papakonstantinou, E. et al, 'Hyaluronic acid: A key molecule in skin aging' in Dermato Endocrinology 4.3 (2012) pp. 253-258 [Accessible at: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3583886/]
[3] Levin, J. et al, 'How Much Do We Really Know About Our Favorite Cosmeceutical Ingredients?' in The Journal of Clinical and Aesthetic Dermatology 3.2 (2010) pp.22-41 [Accessible at: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2921764/]
[4] Jegasothy, S.M et al, 'Efficacy of a New Topical Nano-hyaluronic Acid in Humans' in The Journal of Clinical and Aesthetic Dermatology 7.3 (2014) pp. 27-29 [Accessible at: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3970829/]

Náš ikonický prípravok

H.A. EPIDERMIC FILLER Sérum proti vráskam s kyselinou hyalurónovou - obrázok výrobku

H.A. EPIDERMIC FILLER Sérum proti vráskam s kyselinou hyalurónovou

( 56 názorov )

go to top