OK

OK Cancel


Ďakujeme

Zavrieť

Kyselina hyalurónová: všetko, čo o nej potrebujete vedieť

Kyselina hyalurónová v tele plní mnoho funkcií a je nevyhnutnou súčasťou pre naše zdravie. Ukážeme vám, ako a kde presne v tele funguje.

Kyselina hyalurónová: všetko, čo o nej potrebujete vedieť

Kde sa kyselina hyalurónová v tele nachádza


Okolo 50 % kyseliny hyalurónovej v tele sa nachádza v kožnom tkanive. Kyselina hyalurónová je kľúčovou zložkou pre udržanie vypnutej pleti a v boji proti známkam starnutia, avšak s vekom sa prirodzene znižuje.

Kyselina hyalurónová sa nachádza aj v našom tele, hydratuje a zadržiava vodu v rôznych tkanivách a prenáša živiny pomocou maticovej štruktúry.

Kožné tkanivo
obsahuje okolo50 %z celkového množstva
kyseliny hyalurónovej v tele

Je koncentrovanejšia v určitých oblastiach, ako sú kosti, chrupavka, synoviálna tekutina (znižuje trenie medzi kĺbmi počas pohybu), spojivové tkanivo, tkanivo pokožky hlavy, kostrové tkanivo, vlasové folikuly, pery, oči, tkanivo ďasien a koža.

Kyselina hyalurónová pôsobí ako tlmiaci a premasťujúci prostriedok, ktorý je odolný voči tlaku na kĺby, nervy, vlasy, pokožku a oči.

Biologické vlastnosti kyseliny hyalurónovej


Kyselina hyalurónová sa prirodzene nachádza v tele a je veľmi populárna pre svoje hydratačné schopnosti, pretože dokáže zadržať až 1 000-násobok svojej hmotnosti vo vode, a teda dokáže zadržať približne 15 kg vody v tele.
Je klasifikovaná ako glykozaminoglykán patriaci do skupiny polysacharidov, čo znamená, že ide o molekulu cukru, ktorá priťahuje vodu a vlhkosť vďaka svojej špecifickej štruktúre.

Ako účinkuje na našu pokožku


Kyselina hyalurónová je jednou z hlavných zložiek v pokožke, ktorá umožňuje tkanivám odolať kompresii, čo je dosiahnuté pôsobením tlakovej sily vodou. Okrem toho tiež pomáha pri voľnom pohybe buniek a ich interakciách, pričom udržiava tkanivo hydratované. Kyselina hyalurónová sa väčšinou nachádza v zamši, ale je možné ju nájsť aj v epidermis, ktorá je nevyhnutná pre hydratáciu celej pokožky [1]. 

Okrem toho zadržiava vodu, má teda hydratačné vlastnosti. Zachytáva a udržiava vodu v pokožke a tkanive, pričom funguje ako huba. Kyselina hyalurónová tvorí rezervu vody v zamši, aby zabránila vysychaniu pokožky, a zároveň udržiava rovnováhu v objeme vody v celej koži [2].

Životný cyklus kyseliny hyalurónovej v tele


Ľudské telo je schopné produkovať a obnovovať kyselinu hyalurónovú, pričom vytvára približne 3 g HA denne, čo predstavuje jednu tretinu celkového objemnu kyseliny hyalurónovej v tele, ktorá sa denne obnovuje. Priemerný človek má v tele približne 15 gramov kyseliny hyalurónovej, ktorá je distribuovaná do všetkého telesného tkaniva.

Priemerný človek
má približne15 gkyseliny hyalurónovej
v tele

Jedna tretina sa každý deň obnoví (rozkladá sa a syntetizuje), za prítomnosti železa dochádza k rozkladu a vylúčeniu pečeňou, aby sa vytvoril priestor pre nový prísun.
Kyselina hyalurónová je navyše odstránená z pokožky a jej množstvo sa rýchlo znižuje počas procesu deskvamácie (pri obnove pokožky), pričom jej životnosť je kratšia než jeden deň.

Schopnosť tela produkovať a obnovovať kyselinu hyalurónovú klesá s vekom [3] a je ovplyvnená hormonálnymi zmenami a procesom starnutia.

Začlenenie kyseliny hyalurónovej vo forme sér a krémov do vašej rutinnej starostlivosti o pleť môže pomôcť doplniť zníženú hladinu a stimulovať prirodzenú syntézu kyseliny hyalurónovej v pokožke.
Štúdie ukazujú, že pokožka je po lokálnej aplikácii kyseliny hyalurónovej hydratovaná a zvlhčená [4].

[1] Papakonstantinou, E. et al, 'Hyaluronic acid: A key molecule in skin aging' in Dermato Endocrinology 4.3 (2012) pp. 253-258 [Accessible at: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3583886/]

[2] Papakonstantinou, E. et al, 'Hyaluronic acid: A key molecule in skin aging' in Dermato Endocrinology 4.3 (2012) pp. 253-258 [Accessible at: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3583886/]
[3] Levin, J. et al, 'How Much Do We Really Know About Our Favorite Cosmeceutical Ingredients?' in The Journal of Clinical and Aesthetic Dermatology 3.2 (2010) pp.22-41 [Accessible at: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2921764/]
[4] Jegasothy, S.M et al, 'Efficacy of a New Topical Nano-hyaluronic Acid in Humans' in The Journal of Clinical and Aesthetic Dermatology 7.3 (2014) pp. 27-29 [Accessible at: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3970829/]

Náš ikonický prípravok

 • SUPREME - obrázok výrobku

   

  SUPREME

  Denné krémy

  Pre nepretržitú korekciu vrások a spevnenie pleti pre mladší vzhľad

 • SUPREME NOČNÝ - obrázok výrobku

   

  SUPREME NOČNÝ

  Nočné krémy

  Proti vráskam a strate pevnosti pleti pre dlhotrvajúci liftingový efekt

 • H.A. EPIDERMIC FILLER Sérum proti vráskam s kyselinou hyalurónovou - obrázok výrobku
 • Najčítanejšie

  Kolagén – všetko, čo potrebujete vedieť

  Ingrediencie

  Kolagén – všetko, čo potrebujete vedieť

  Čo ste počuli, je pravda. Vaša pleť je na ňom závislá.
  Pamätáte si dobu, kedy ste vôbec netušili, že je kolagén pre pleť dôležitý? Mali ste asi tak dvadsať rokov a produkcia kolagénu u vás bola taká vysoká (približne o 75 %  vyššia než s terajším postupujúcim vekom), že ste o ňom práve dvakrát nepremýšľali. Slovo kolagén ste niekde letmo započuli, vedeli ste, že ide o proteín a že nejakým spôsobom súvisí so štruktúrou pleti.

  Prečítať článok

  Peptidy: zoznámte sa s anti-ageingovou ingredienciou, ktorá mení všetko

  Ingrediencie

  Peptidy: zoznámte sa s anti-ageingovou ingredienciou, ktorá mení všetko

  Peptidy sú novou anti-ageingovou ingredienciou, po ktorej by ste sa rozhodne mali poobzerať.
  Retinol, antioxidanty, AHA kyseliny a vitamín C – všetky tieto zložky sú na zozname používaných kozmetických ingrediencií. Skoro by sa zdalo, že k nim každý mesiac pribudne nová superaktívna látka. Najnovšou senzáciou, o ktorej sa teraz v kozmetike hovorí, sú peptidy – krátke reťazce aminokyselín, z ktorých majú niektoré schopnosť opätovne obnoviť produkciu kolagénu a spomaliť tak proces starnutia. Vysvetlíme vám, prečo by ste túto anti-ageingovú ingredienciu mali poznať.

  Prečítať článok

  Viac než len hydratácia! Kyselina hyalurónová posúva anti-ageing na ďalšiu úroveň!

  Ingrediencie

  Viac než len hydratácia! Kyselina hyalurónová posúva anti-ageing na ďalšiu úroveň!

  Prečo je hydratujúca kyselina hyalurónová darom aj v starostlivosti proti starnutiu pokožky? 

  Kyselina hyalurónová, tajomstvo hydratovanej a vyplnenej pokožky. Najúčinnejšia hydratačná dermatologická aktívna látka. Ingrediencia, ktorá skrátka funguje. Nové technológie vstrebávania do pokožky ešte násobia jej účinky. Inovácie v procedúrach a inovácie v zložení ešte zvyšujú účinky na vyplnenie jemných liniek. Od mikroihličiek koncentrovanej kyseliny hyalurónovej pre difúziu do hlbšej vrstvy pokožky až po niekoľko jej foriem kombinovaných pre zvýšenie účinnosti, vitajte v ďalšej generácii kyseliny hyalurónovej.

  Prečítať článok

  go to top

  Skinconsult

  ALGORITMUS DIAGNOSTIKY STARNUTIA PLETI VYVINUTÝ S DERMATOLÓGMI

  1 minúta
  na analýzu
  Vašej pleti

  Urobte si selfie

  Vyplňte informácie o svojom profile

  Získajte odporúčanie pre Vašu pleť na mieru

  v_woman-2.jpg
  Jemné linkyVaša silná stránka
  Vrásky pod
  očami
  Vaša priorita
  Strata pevnosti pleti

  Objavte
  SkinconsultAI

  circle1circle2circle3circle4