OK

OK Cancel


Ďakujeme

Zavrieť

Je potrebné počas premenopauzy prestať užívať antikoncepciu? Ako menopauza ovplyvňuje plodnosť?

Rozhodnutie prestať užívať antikoncepciu by sa malo odvíjať od symptómov, ktoré pociťujete. Zároveň je dobré poradiť sa s gynekológom. Menštruácia v období perimenopauzy býva nepravidelná.

Je potrebné počas premenopauzy prestať užívať antikoncepciu? Ako menopauza ovplyvňuje plodnosť?

Aj tak to však neznamená nechránený sex, pretože plodnosť u ženy neklesá okamžite. Odporučili by sme Vám sa v prvej fáze príchodu menopauzy riadiť odporúčaním gynekológa.

Plodná môžete byť aj počas menopauzy

Plodnosť u ženy neklesá okamžite, je preto dobré poradiť sa s gynekológom. Pokiaľ sa v dohľadnej dobe nemôžete objednať, antikoncepciu v období perimenopauzy užívajte aj naďalej.

Tu sú detaily PREČO

Úbytok folikulov vo vaječníkoch začína vo veku okolo 35 rokov, v období perimenopauzy sa zrýchľuje a následne spôsobuje stratu plodnosti. Každá žena je iná, pravdepodobnosť neočakávaného otehotnenia sa u žien po 45. roku však pohybuje okolo 15 %.
Preto sa v období perimenopauzy sexuálne aktívnym ženám odporúča užívanie antikoncepcie. (1)

Perimenopauza či premenopauza, teda obdobie predchádzajúce samotnej menopauze, môže trvať niekoľko mesiacov, aj niekoľko rokov.
Je to spôsobené hormonálnymi výkyvmi, ktoré majú za následok nepravidelnú menštruáciu. Hormonálna liečba sa v období perimenopauzy príliš neodporúča, pretože hladiny hormónov sa v každom okamihu líšia, a je preto náročné a často dokonca nemožné hormonálnu krivku správne interpretovať. Najbezpečnejšie je teda zostať u osvedčenej antikoncepčnej metódy, pretože stále môžete byť plodná.

Po päťdesiatke je riziko otehotnenie minimálne, aj tak sa však odporúča lokálna antikoncepcia.

Navrhujeme vysadiť antikoncepciu, aby ženy zistili, či sa im menštruácia vráti. Hneď ako dôjde k menopauze, vaječníky už neprodukujú folikuly a hormóny, a otehotnenie je tak nemožné. 


Na zapamätanie:

  • So začiatkom menopauzy neprichádza automaticky neplodnosť.
  • Otehotnenie po 45. roku života sa pohybuje okolo 15 %.

Rýchly tip:

  • Aby ste si boli isté, kedy vysadiť antikoncepciu, pravidelne navštevujte gynekológa.

ZDROJ:
1. Lambert M, Begon E, Hocké C. La contraception après 40 ans. RCP Contraception CNGOF 2018.

go to top