OK

OK Cancel


Ďakujeme

Zavrieť

ALGORITMUS DIAGNOSTIKY STARNUTIA PLETI VYVINUTÝ S DERMATOLÓGMI*

Zdravý vzhľad pleti je výrazne ovplyvnený mnohými vonkajšími a vnútornými faktormi exposomu, stav pleti sa tiež zhoršuje v dôsledku ich kumulatívneho pôsobenia.

ZAČNITE TERAZ

7Známok starnutia scanujem…

Skin ageing algorithm logo
Skin ageing algorithm background

Akné a stres: tipy, ako byť nad vecou a mať všetko pod kontrolou

Vedecké štúdie naznačujú, že stres a akné spolu veľmi úzko súvisia. Aký vplyv môže mať váš životný štýl na zdravie vašej pleti? Zistite v našom článku.

Akné a stres: tipy, ako byť nad vecou a mať všetko pod kontrolou

Aký vplyv má stres na akné?

Koža je najväčším orgánom ľudského tela, chráni nás pred baktériami a škodlivými vplyvmi z okolitého prostredia, a je preto dobrým ukazovateľom nášho celkového zdravotného stavu. Okrem negatívnych vonkajších faktorov ako je dym z cigariet alebo znečistenie, môže mať na stav pleti a zhoršenie akné vplyv aj stres. Existujú tiež štúdie, ktoré preukázali spojitosť medzi vyššou úrovňou stresu a zhoršením prejavov akné.[1] Preto ho nesmieme podceňovať.


Tipy, ako zvládať stres a akné

Akné môže mať často dopad na to, ako vnímame samých seba, a to hlavne pokiaľ pretrváva alebo sa pravidelne vracia. Tým potom vzniká začarovaný kruh: čím viditeľnejšie sú prejavy akné, tým viac trpí naša sebadôvera. To následne vedie k vyššej úrovni vnútorného stresu a ďalšiemu výsevu akné. Je možné ho mať aspoň z časti pod kontrolou vďaka radu Normaderm od Vichy, ktorý je určený priamo na pleť so sklonom k nedokonalostiam.

Ale okrem starostlivosti, ktorá je zacielená priamo na problematickú pleť, je potrebné mať pod kontrolou aj hladinu stresu. V prípade zvládania stresu je podľa relaxačnej terapeutky Nathalie Saunier dôležité rozlišovať „vonkajší stres“ (úzkosť súvisiaca s prácou, stres spojený s rodinným životom) a „vnútorný stres“, ktorý vzniká v dôsledku nízkeho sebavedomia či neschopnosti dosiahnuť stanovené ciele.

V oboch prípadoch môžete využiť Nathaliine tipy, ako pocity stresu aspoň čiastočne zmierniť. Tip číslo jeden je venovať pozornosť vlastnému dýchaniu, a to obzvlášť počas obdobia, kedy cítite veľkú úzkosť. Pre začiatok zavrite oči a sústreďte sa na dýchanie, pomaly sa zhlboka nadýchnite nosom a počítajte do troch a následne počas výdychu počítajte do šesť. Pre dlhodobé uvoľnenie od stresu je dobré si robiť pravidelné pauzy na pitie vody alebo bylinkového čaju. Pomôže vám to uvoľniť sa od pracovného napätia a prežiť deň vo väčšej pohode.

Mimo prácu odporúčame predovšetkým fyzickú aktivitu, ktorá okrem uvoľnenia od stresu, zaistí aj lepšiu kvalitu spánku. Aktivity ako je joga, plávanie alebo beh, sú skvelé pre vaše telo aj myseľ. Zároveň pri nich telo uvoľňuje hormóny šťastia!

Sources:
[1] G. Yosipovitch, M. Tang, A.G. Dawn, M. Chen, C.L. Goh, Y. Huak, L. Seng, ‘Study of psychological stress, sebum production and acne vulgaris in adolescents’ in Acta Derm Venereol (2007) 87 (2), pp. 135-9. [Accessible at: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/17340019]

Redakcia

Náš ikonický prípravok

go to top