OK

OK Cancel


Ďakujeme

Zavrieť

10 tipov „ako spomaliť”

Potrebujete uľaviť od stresu, upokojiť myseľ a získať duševnú pohodu? Inšpirujte sa 10 technikami lektorky jogy Zuzany Klingrovej, ktoré vám pomôžu získať späť stratený pokoj a celkovo spomaliť životné tempo.

S. O. S. upokojenie

Dychová technika, ktorá vám pomôže upokojiť myseľ. Položte ruky na uši, zavrite oči a zamerajte sa len na svoj dych. Vnímajte, ako vzduch, ktorý vdychujete a vydychujete, prichádza vaším vnútrom. S nádychom cítite chlad, prechádzajúci cez nos, s výdychom teplo. Skúste počúvať len váš dych. Zostaňte tak napríklad len pár sekúnd.

Buďte off-line

Skúste sa na hodinu denne odpojiť od mobilného telefónu, počítača, Facebooku, Twittera, Instagramu… Každý deň si určite pevný čas, kedy sa “odpojíte” a budete len sami so sebou.

Striedavý dych

Pomáha harmonizovať ľavú a pravú mozgovú hemisféru, sympatikus a parasympatikus. Je jedným z najúčinnejších jogínskych nástrojov v boji proti stresu. Položte pravý prostredník a ukazovák medzi obočie, pravý palec na pravú nosnú dierku. Nadýchnite sa ľavou nosnou dierkou, potom položte prstenník a malíček na ľavú nosnú dierku. Uvoľnite pravú a vydýchnite pravou nosnou dierkou. Nadýchnite sa pravou, vydýchnite ľavou nosnou dierkou. Tento dychový cyklus opakujte minimálne 5x. Vnímajte pocit vnútorného pokoja, upokojenie tlkotu srdca.

Počúvajte sami seba a vnímajte, čo vám vraví vaše telo

Vyskúšajte meditáciu. Skúste sa pohodlne posadiť tak, aby vám sed bol príjemný. Použite meditačný vankúš, oprite sa chrbtom o stenu alebo sa posaďte na stoličku… Je to na vás. Pokiaľ vám nerobí problém pozícia Lotosového kvetu – Padmasana, zostaňte v nej. Zavrite oči a len pozorujte tok vášho dychu. Nechajte vaše myšlienky plynúť a len ich pozorujte ako nestranný divák v kine. Pokojne nechajte vašu myseľ, nech vymyslí aj tie najbláznivejšie scenáre. Používam túto meditačnú techniku, keď sa moja myseľ dokola zaoberá nejakým problémom a nemôže nájsť riešenie. Milujem ten pocit po meditácii, kedy mám pocit, že mi niekto sňal ťažký balvan z pliec a moja myseľ je jasná.

Dejte vášmu dňu poriadok

To, čo každá mamička učí svoje dieťatko už od narodenia, je poriadok. O takom čase sa je, o takom čase sa kúpe… prečo by to ale nemali dodržiavať aj dospelí? Naše telo aj myseľ túžia po vnútornom poriadku a pravidelnosti. Postupne, po malých krôčikoch upravujte váš denný režim. Pokiaľ sa rozhodnete pre radikálnu zmenu, bude to pre vás násilné a za týždeň ste späť v starých koľajach. Nerobte si násilie. Pomaly je lepšie.

Nezabúdajte na pravidelný spánok

Pokiaľ sa cítite veľmi unavení, máte pocit, že vaša hlava je plná myšlienok, ktoré nie je možné zastaviť, potom vyskúšajte Joga Nidru – jogový spánok. Krok za krokom objavte intenzívnu relaxáciu tela, ducha a mysle.

Zabudnite na polotovary

Pre mňa je príprava jedla niečo ako kreatívna meditácia. Nemusíte predsa variť menu s piatimi chodmi, vyskúšajte jednoduché recepty. Skúste pripravovať jedlo podľa toho, aké je ročné obdobie.

Menej je niekedy viac a lepšie

Skúste si každé ráno povedať alebo napísať, čo cez deň stihnete vybaviť. Večer potom skúste váš deň uzavrieť. Pokojne si všetko píšte. Ja si vo svojej jogínskej praxi vediem denník už 15 rokov a je skvelé sa k niektorým veciam občas vrátiť.

Nezabúdajte v správny čas zaradiť očistu organizmu

Snažíme sa myslieť a kontrolovať to, čo jeme, ale nie vždy sme schopní to ovplyvniť. Rovnako tak sa to týka vzduchu, ktorý dýchame. Aj pohybové aktivity a stres vytvárajú odpadové látky v našom organizme. Jar je správny čas na intenzívnejšie očistné kúry. Nezabudnite, očista je veľmi náročná sama o sebe, a teda vyžaduje 100% odpočinok. Skúste preto v čase očisty nechodiť do práce, nestarať sa o rodinu… Dejte vášmu telu čas a priestor na očistu.

Skúste meditáciu v chôdzi

Začnite tým, že si uvedomíte váš postoj, potom vnímajte, ako sa pri chôdzi chodidlá striedavo dotýkajú zeme. Meditáciou v chôdzi začínate cestu, ktorá vám prináša telesnú skúsenosť – uvedomíte si vaše fyzické ja, potom pocity, následne emócie a nakoniec dosiahnete vyššie vnímanie.

Zdroj: www.zuzanaklingrova.cz

go to top