OK

OK Cancel


Ďakujeme

Zavrieť

Rôzne druhy lupín – aké trápia vás?

Trápia vás lupiny a nemôžete sa ich aj napriek všetkým snahám zbaviť? Možno je čas zmeniť starostlivosť o vlasovú pokožku. Poradíme vám, ako sa zbaviť suchých a mastných lupín, a vysvetlíme, aký je medzi nimi vlastne rozdiel.

Rôzne druhy lupín – aké trápia vás?

Suché vs mastné lupiny: aký je medzi nimi rozdiel?


  • Suché lupiny vypadávajú ako drobné šupinky a majú väčšinou bielu (alebo šedú) farbu. Pokiaľ sa poškrabete na hlave alebo si vyčešete vlasy, ľahko sa olupujú a padajú na ramená. Tento typ lupín je možné zvyčajne liečiť pomocou špeciálnych šampónov. Pomôcť môže aj peeling vlasovej pokožky, ktorý pokožke hlavy prinesie úľavu od suchosti či svrbenia.
  • Mastné lupiny sú na rozdiel od tých suchých spôsobené zvýšenou produkciou kožného mazu. Nadbytok séba reaguje s kvasinkou známou pod názvom malassezia a výsledkom sú práve mastné lupiny, ktoré sú prilepené na pokožke hlavy. Mastné lupiny sa z vlasovej pokožky ťažko odstraňujú, často nepomôže ani šampón. Lupiny sú ťažšie, mastnejšie, sú viac lepkavé, zhlukujú sa a na pokožke vytvárajú mastnú vrstvu. Tento typ lupín sa zvyčajne často vracia, pretože kožný maz prispieva k opätovnému množeniu kvasiniek malassezia, čím vzniká začarovaný kruh..

Ako riešiť rôzne typy lupín

Suché lupiny možno účinne odstrániť pomocou špeciálneho cieleného šampónu, zatiaľ čo mastné lupiny, ktoré sa tiež niekedy označujú ako priľnavé, majú tendenciu prilepiť sa k vlasovej pokožke, a preto býva ich odstraňovanie náročnejšie. Skôr než tradičné šampóny preto voľte peelingovú starostlivosť o pokožku hlavy, ktorá môže pomôcť odstrániť aj tie najodolnejšie lupiny (môžete vyskúšať napríklad peelingový šampón Dercos Micropeel). Tieto produkty by mali obsahovať prirodzene exfoliačné látky – napríklad kyselinu salicylovú (býva obsiahnutá aj v mnohých prípravkoch určených na liečbu akné), ktorá vám môže pomôcť zbaviť sa lupín dlhodobo. Hydratačné ingrediencie ako glycerín potom pomôžu upokojiť podráždenie a začervenanie. Hľadajte preto prípravky, ktorých zloženie je zároveň jemné a účinné.

Najčítanejšie

Densi-Solutions: 3 kroky pre obnovu hustoty vlasov

Vlasy

Densi-Solutions: 3 kroky pre obnovu hustoty vlasov

Na vlasy v dnešnej dobe pôsobí stále viac negatívnych faktorov. UV žiarenie, znečistenie, fénovanie, farbenie atď. To všetko má za následok poškodenie štruktúry vlasu, ktorý je potom slabý, unavený a má väčší sklon k vypadávaniu. Laboratóriá Vichy a DERCOS preto vyvinuli kompletný regeneračný rad 3 prípravkov DENSI-SOLUTIONS!

Prečítať článok

go to top

Skinconsult

ALGORITMUS DIAGNOSTIKY STARNUTIA PLETI VYVINUTÝ S DERMATOLÓGMI

1 minúta
na analýzu
Vašej pleti

Urobte si selfie

Vyplňte informácie o svojom profile

Získajte odporúčanie pre Vašu pleť na mieru

v_woman-2.jpg
Jemné linkyVaša silná stránka
Vrásky pod
očami
Vaša priorita
Strata pevnosti pleti

Objavte
SkinconsultAI

circle1circle2circle3circle4