OK

OK Cancel


Ďakujeme

Zavrieť

Prečo je moja pleť počas menopauzy taká suchá?

Svrbí, je suchá a ochabnutá… To sú top 3 problémy, s ktorými sa pri pleti v období menopauzy asi stretávate. Suchosť pleti je veľmi nepríjemná, preto je Vaša otázka na mieste. Za všetko môže neschopnosť pleti zadržiavať vodu.

Prečo je moja pleť počas menopauzy taká suchá?

Suchá pleť v období menopauzy je veľmi častá

Nedávny výskum, ktorého sa zúčastnilo 3 875 žien po menopauze vo veku viac než 40 rokov ukázal, že 36,2 % z nich trápi suchá pleť.

Suchosť je jednou z najzásadnejších klinických zmien sprevádzajúcich starnutie pleti v oblasti tváre u žien v období menopauzy. Ide tiež o najčastejší problém s pleťou u žien v menopauze.
Suchá pleť je zapríčinená zníženou hladinou estrogénu a progesterónu. Okolo veku 50 rokov sa mení aj pH pokožky, znižuje sa schopnosť pleti zadržiavať vodu, dochádza k spomaleniu metabolizmu, pleť je suchšia, mdlá, menej pevná a vyhladená. Pociťuje celkový diskomfort, to je jasné…

So suchou pleťou v období menopauzy súvisia rôzne symptómy

Medzi tieto symptómy patria:
1. napnutie pokožky po sprchovaní či kúpaní;
2. olupovanie pokožky, tvorba šupiniek;
3. praskliny na rukách a chodidlách;
4. svrbenie pokožky;
5. v prípade tmavšieho odtieňa pleti zašednutie.
Pleť je zašednutá, pretože dochádza k spomaleniu obnovy keratinocytov (bunky tvoriace 90 % povrchu pleti) a nahromadeniu starých buniek na povrchu pleti. Lipidová bariéra je tak horšie usporiadaná a pleť stráca svoju odolnosť.

Lipidová bariéra je horšie usporiadaná, výsledkom je suchosť pokožky.

Dr. Karolina Kopeć

Kyselina hyalurónová je navyše náchylnejšia k degradácii (posledná negatívna správa v tomto článku, sľubujeme) pôsobením špeciálneho enzýmu s názvom hyaluronidáza. Ten spôsobuje postupné zhoršovanie hydratácie a pevnosti pleti.

Na zapamätanie

Suchosť pokožky je spôsobená nedostatkom hydratácie vzniknutej v dôsledku zníženej hladiny estrogénu. Pri narušení rovnováhy pokožka stráca schopnosť správne fungovať – v tomto prípade nezadržiava vodu.

Najčítanejšie

Ako môžem svojej pleti počas menopauzy pomôcť?

PLEŤ & KRÁSA

Ako môžem svojej pleti počas menopauzy pomôcť?

Menopauza je veľmi osobná cesta, ktorá je úzko spojená s génmi a rodinným dedičstvom. Aj tak však na nás pôsobí aj séria vonkajších faktorov. Tieto vonkajšie faktory je možné ovplyvniť prostredníctvom vhodnej ošetrujúcej rutiny. Pozrite sa na tie najlepšie tipy.

Prečítať článok

go to top

Skinconsult

ALGORITMUS DIAGNOSTIKY STARNUTIA PLETI VYVINUTÝ S DERMATOLÓGMI

1 minúta
na analýzu
Vašej pleti

Urobte si selfie

Vyplňte informácie o svojom profile

Získajte odporúčanie pre Vašu pleť na mieru

v_woman-2.jpg
Jemné linkyVaša silná stránka
Vrásky pod
očami
Vaša priorita
Strata pevnosti pleti

Objavte
SkinconsultAI

circle1circle2circle3circle4