OK

OK Cancel


Ďakujeme

Zavrieť

SKINCONSULTAI

Vaša osobná diagnostika starnutia pleti vyvinutá s dermatológmi s využitím umelej inteligencie.

Vyskúšať teraz
Skinconsult

Menopauza: v akom veku dochádza k tejto „životnej zmene“?

Menopauza sa objavuje zvyčajne medzi 45. a 55. rokom života. Jej začiatok sa však u každej ženy líši – každá z nás je totiž jedinečná a jednotné pravidlo tak neexistuje.

Menopauza: v akom veku dochádza k tejto „životnej zmene“?

Priemerná žena v menopauze má dnes 51 rokov. Ide však o postupnú hormonálnu zmenu, ku ktorej nedochádza cez noc, je to prechod začínajúci obdobím premenopauzy či perimenopauzy.

Je pravda, že väčšinou na túto zmenu nie sme pripravené. Zvyčajne nastupuje s celým radom fyzických prejavov, ktoré môže byť ťažké zvládnuť. Čím lepšie sa ale na túto zmenu pripravíme, tým lepšie jej dokážeme čeliť.

Čo sa teda vlastne deje na biologickej úrovni?


Prvé štádium menopauzy (perimenopauza) môže trvať rok, celý proces potom trvá až 5 rokov. Na jeho konci telo funguje úplne odlišne. S príchodom štyridsiatky začína klesať počet folikulov vo vaječníkoch. Prvou reakciou tela je pokus o prepracovanie folikulov, výsledkom je potom nadprodukcia estrogénov. Tento fenomén sa vzápätí otočí, produkcia estrogénu sa postupne znižuje, kým folikuly nezmiznú. Koniec tohto procesu sa vyznačuje ukončením menštruácie.

Premenopauza: aké sú prvé symptómy?


Telo je riadené hormónmi. Bez tohto paliva končí menštruácia, šanca prirodzeného otehotnenia mizne a začínajú sa objavovať aj ďalšie dočasné aj trvalé fyzické symptómy – tie sa však u každej ženy líšia.

Zvyčajne platí, že hneď ako prekročíte štyridsiatku, zaznamenáte niektoré symptómy ako nepravidelný cyklus, dlhšiu menštruáciu a väčšie krvácanie, zhoršenie premenštruačného syndrómu, citlivosť pŕs, ťažké nohy, zadržiavanie vody a vyššiu dráždivosť. Symptómy sú rôzne, je ich veľa a môžu byť nepríjemné! Nemáme pre Vás ale len zlé správy. Stojí za to sa zmieniť, že ženy užívajúce hormonálnu antikoncepciu si túto prechodnú fázu možno ani nevšimnú.

Zmenia mi symptómy menopauzy život?


Našťastie máme odpovede na to, ako prečkať menopauzu bez toho,  aby Vám symptómy zničili život. Či už sa stretávate s návalmi tepla (poraďte sa s lekárom) alebo prechádzate na zdravší životný štýl (je na čase prestať fajčiť, obmedziť alkohol a začať správne jesť), môžete podniknúť veľa krokov k tomu, aby ste opätovne získali svoju rovnováhu. Vyvážený jedálniček, vitamíny a dobrá spánková rutina sú súčasťou nového, lepšieho životného štýlu, aby ste sa zas cítili skvelo.

„Prechod“


Termín „menopauza“ bol prvýkrát použitý v roku 1816 francúzskym lekárom Charlesom de Gardanne. Odvtedy však získal o niečo priateľskejší eufemizmus, a to „prechod“.  Aj keď sa o menopauze stále príliš nehovorí (alebo je to dokonca tabu), vo Vichy veríme, že ide o nový krok v živote každej ženy a je potrebné o menopauze hovoriť.

Ako viete, že ste v menopauze


Keď skončí zmätok ohľadne perimenopauzy, nastane nová kapitola. Po roku bez menštruácie je tu menopauza a nastáva fáza postmenopauzy. Niektoré symptómy ako návaly tepla a výkyvy nálad miznú a objavujú sa iné – od osteoporózy, straty chuti na sex až po zmeny Vašej figúry.

Aj keď neexistuje žiadny všeliek, ktorý by Vás zázračne zbavil všetkých symptómov, nie každá žena zažije všetky nežiaduce prejavy. A aj keď sa tomu nevyhneme, prvým krokom na ceste k novej životnej etape je pochopiť, čo sa vlastne deje.

Náš ikonický prípravok

 • Compensating Complex Sérum - obrázok výrobku

  NEOVADIOL

  Compensating Complex Sérum

  Séra na tvár

  Pokrokové remodelačné sérum pre zrelú pleť

 • Compensating Complex Denný krém na normálnu a zmiešanú pleť - obrázok výrobku

  NEOVADIOL

  Compensating Complex Denný krém na normálnu a zmiešanú pleť

  Denné krémy

  Pokrokový remodelačný krém pre zrelú pleť

 • Vyhladzujúci krém pre kontúry pier a očí - obrázok výrobku

  NEOVADIOL

  Vyhladzujúci krém pre kontúry pier a očí

  Očné krémy

  Vyhladzujúci krém obnovujúci hustotu pleti pre ženy v období menopauzy

 • Najčítanejšie

  Buďte v menopauze v pohode

  Pleť

  Buďte v menopauze v pohode

  Menopauza je dôležité obdobie v živote každej ženy, kedy dochádza k poklesu tvorby hormónov, čo môže mať u každej ženy iný dôsledok. O menopauze existuje rad mýtov a falošných povier, ktoré môžu mať negatívny dopad na vnímanie tejto životnej fázy aj na samotnú psychiku žien. Preto vám prinášame rozhovor so psychologičkou a mentálnou koučkou Kamilou Velkovou, ktorá vám objasní, prečo sa nemusíte menopauzy báť.

  Prečítať článok

  go to top

  Skinconsult

  ALGORITMUS DIAGNOSTIKY STARNUTIA PLETI VYVINUTÝ S DERMATOLÓGMI

  1 minúta
  na analýzu
  Vašej pleti

  Urobte si selfie

  Vyplňte informácie o svojom profile

  Získajte odporúčanie pre Vašu pleť na mieru

  v_woman-2.jpg
  Jemné linkyVaša silná stránka
  Vrásky pod
  očami
  Vaša priorita
  Strata pevnosti pleti

  Objavte
  SkinconsultAI

  circle1circle2circle3circle4