OK

OK Cancel


Ďakujeme

Zavrieť

SKINCONSULTAI

Vaša osobná diagnostika starnutia pleti vyvinutá s dermatológmi s využitím umelej inteligencie.

Vyskúšať teraz
Skinconsult

Menopauza: Aké sú najčastejšie príznaky upozorňujúce na zmeny kože?

MUDr. Iveta Kupcová

S príchodom menopauzy sú spojené rôzne zmeny na vašom tele, mysli aj koži. Ide o začiatok novej životnej etapy a aj keď sa počas nej môžete cítiť nekomfortne, pomôže vám informovanosť o tom, čo sa s vaším telom deje, prejsť týmto procesom a vyjsť z nej silnejšia. V nasledujúcom článku naša expertka MUDr. Iveta Kupcová opisuje rôzne zmeny, ktoré pocítite a uvidíte na svojej koži, ako je napríklad strata pružnosti, a vysvetľuje, prečo k týmto zmenám dochádza. Možno sa na vlastnej koži nestretnete so všetkými opisovanými príznakmi, pretože menopauza je veľmi individuálna záležitosť, no pretože si týmto procesom prechádza každá žena, sme tu, aby sme vám pomohli.

Rôzne príznaky menopauzy prejavujúce sa na koži

Menopauza je veľmi zložitý proces. Môže spôsobovať niektoré viditeľné zmeny prejavujúce sa na vašom tele, koži a vlasoch, na ktoré by ste podľa nás mali byť pripravená! Po prvé, je nutné mať na pamäti, že slabnúce fungovanie vaječníkov vyvoláva hormonálnu nerovnováhu, ktorá ovplyvňuje prirodzené biologické procesy prebiehajúce v koži. Dlhší čas obnovy buniek, zhoršujúca sa regenerácia a hydratácia, úbytok kolagénu a zmena orientácie elastických vláken spôsobujú niektoré frustrujúce zmeny v kvalite našej kože. Frustrujúce, no nie neriešiteľné!

Príznaky prejavujúce sa na našej koži sú rozmanité a líšia sa v závislosti od štádia našej menopauzy, ich spoločným faktorom je však nedostatok hydratácie.

Nižšie uvedené prvé príznaky bývajú obvykle spojené so zmenou hladiny hormónov:

 • Suchosť – môžete pozorovať, že vaša koža je drsná, niekedy svrbí a vyzerá unavene.
 • Stenčenie – objavujú sa viditeľnejšie vrásky, najmä okolo očí a úst, a poranenie sa hojí dlhšie.
 • Zvýšená citlivosť kože – vaša kože býva často podráždená, začervenaná, s pocitom pálenia, takže je nutné venovať väčšiu starostlivosť správnemu rozhodovaniu, čo sa týka starostlivosti o pokožku.
 • Akné – existujúce problémy s kožou sa môžu zhoršovať alebo sa môžu teraz znovu prejaviť z dôvodu nižšej hladiny ženských hormónov.
 • Známky poškodenia slnkom, ako napr. starecké škvrny – pravdepodobne si povšimnete známky nadmerného vystavovania slnečnému žiareniu bez ochranných prípravkov v porovnaní s predchádzajúcimi rokmi.
 • Ovisnutá koža – s klesajúcim množstvom kolagénu začína koža strácať svoju pevnosť.
 • Jednoduchý vznik modrín – spôsobený postupným zoslabovaním kože v dôsledku úbytku kolagénu, glykozamínoglykánov (GAG) a vody.
 • Väčšie množstvo chĺpkov na tvári a naopak, vypadávanie vlasov – všimnete si nežiaduce ochlpenie nad hornou perou, na lícnych kostiach a na brade, zatiaľ čo vlasy sa začnú stenčovať a niekedy môže dochádzať aj k ustupovaniu ich frontálnej línie.

Hlavné body, ktoré je potrebné si zapamätať, čo sa týka príznakov menopauzy prejavujúcich sa na koži

Zmeny na tele sa často môžu prejavovať aj na koži, pretože koža je naším najviditeľnejším orgánom, ale zároveň aj orgánom, ktorý sa najľahšie hojí a ktorý sa dá najľahšie ochrániť, pretože ho môžeme ošetriť priamo a lokálne. A práve preto sú vaše rozhodnutia týkajúce sa starostlivosti o pokožku v tomto období ešte dôležitejšie než kedykoľvek predtým.

Náš ikonický prípravok

 • Phytosculpt - obrázok výrobku

  NEOVADIOL

  Phytosculpt

  Denné krémy

  Spevňujúca a remodelačná starostlivosť o krk a kontúry tváre

 • Night Compensating Complex Nočný krém pre zrelú pleť - obrázok výrobku

  NEOVADIOL

  Night Compensating Complex Nočný krém pre zrelú pleť

  Nočné krémy

  Pomáha redukovať prejavy menopauzy na pleť a navracať jej mladistvý vzhľad

 • Compensating Complex Denný krém na normálnu a zmiešanú pleť - obrázok výrobku

  NEOVADIOL

  Compensating Complex Denný krém na normálnu a zmiešanú pleť

  Denné krémy

  Pokrokový remodelačný krém pre zrelú pleť

 • Najčítanejšie

  Buďte v menopauze v pohode

  Pleť

  Buďte v menopauze v pohode

  Menopauza je dôležité obdobie v živote každej ženy, kedy dochádza k poklesu tvorby hormónov, čo môže mať u každej ženy iný dôsledok. O menopauze existuje rad mýtov a falošných povier, ktoré môžu mať negatívny dopad na vnímanie tejto životnej fázy aj na samotnú psychiku žien. Preto vám prinášame rozhovor so psychologičkou a mentálnou koučkou Kamilou Velkovou, ktorá vám objasní, prečo sa nemusíte menopauzy báť.

  Prečítať článok

  Menopauza: v akom veku dochádza k tejto „životnej zmene“?

  Pleť

  Menopauza: v akom veku dochádza k tejto „životnej zmene“?

  Menopauza sa objavuje typicky medzi 45. a 55. rokom života. Jej začiatok sa však u každej ženy líši – každá z nás je totiž jedinečná a jednotné pravidlo tak neexistuje.

  Priemerná žena v menopauze má dnes 51 rokov. Ide však o postupnú hormonálnu zmenu, ku ktorej nedochádza cez noc, je to prechod začínajúci obdobím premenopauzy či perimenopauzy.

  Je pravda, že väčšinou na túto zmenu nie sme pripravené. Zvyčajne nastupuje s celým radom fyzických prejavov, ktoré môže byť ťažké zvládnuť. Čím lepšie sa ale na túto zmenu pripravíme, tým lepšie jej dokážeme čeliť.

  Prečítať článok

  go to top

  Skinconsult

  ALGORITMUS DIAGNOSTIKY STARNUTIA PLETI VYVINUTÝ S DERMATOLÓGMI

  1 minúta
  na analýzu
  Vašej pleti

  Urobte si selfie

  Vyplňte informácie o svojom profile

  Získajte odporúčanie pre Vašu pleť na mieru

  v_woman-2.jpg
  Jemné linkyVaša silná stránka
  Vrásky pod
  očami
  Vaša priorita
  Strata pevnosti pleti

  Objavte
  SkinconsultAI

  circle1circle2circle3circle4