OK

OK Cancel


Ďakujeme

Zavrieť

ALGORITMUS DIAGNOSTIKY STARNUTIA PLETI VYVINUTÝ S DERMATOLÓGMI*

Zdravý vzhľad pleti je výrazne ovplyvnený mnohými vonkajšími a vnútornými faktormi exposomu, stav pleti sa tiež zhoršuje v dôsledku ich kumulatívneho pôsobenia.

ZAČNITE TERAZ

7Známok starnutia scanujem…

Skin ageing algorithm logo
Skin ageing algorithm background

Menopauza: Aké sú najčastejšie príznaky upozorňujúce na zmeny kože?

MUDr. Iveta Kupcová

S príchodom menopauzy sú spojené rôzne zmeny na vašom tele, mysli aj koži. Ide o začiatok novej životnej etapy a aj keď sa počas nej môžete cítiť nekomfortne, pomôže vám informovanosť o tom, čo sa s vaším telom deje, prejsť týmto procesom a vyjsť z nej silnejšia. V nasledujúcom článku naša expertka MUDr. Iveta Kupcová opisuje rôzne zmeny, ktoré pocítite a uvidíte na svojej koži, ako je napríklad strata pružnosti, a vysvetľuje, prečo k týmto zmenám dochádza. Možno sa na vlastnej koži nestretnete so všetkými opisovanými príznakmi, pretože menopauza je veľmi individuálna záležitosť, no pretože si týmto procesom prechádza každá žena, sme tu, aby sme vám pomohli.

Rôzne príznaky menopauzy prejavujúce sa na koži

Menopauza je veľmi zložitý proces. Môže spôsobovať niektoré viditeľné zmeny prejavujúce sa na vašom tele, koži a vlasoch, na ktoré by ste podľa nás mali byť pripravená! Po prvé, je nutné mať na pamäti, že slabnúce fungovanie vaječníkov vyvoláva hormonálnu nerovnováhu, ktorá ovplyvňuje prirodzené biologické procesy prebiehajúce v koži. Dlhší čas obnovy buniek, zhoršujúca sa regenerácia a hydratácia, úbytok kolagénu a zmena orientácie elastických vláken spôsobujú niektoré frustrujúce zmeny v kvalite našej kože. Frustrujúce, no nie neriešiteľné!

Príznaky prejavujúce sa na našej koži sú rozmanité a líšia sa v závislosti od štádia našej menopauzy, ich spoločným faktorom je však nedostatok hydratácie.

Nižšie uvedené prvé príznaky bývajú obvykle spojené so zmenou hladiny hormónov:

  • Suchosť – môžete pozorovať, že vaša koža je drsná, niekedy svrbí a vyzerá unavene.
  • Stenčenie – objavujú sa viditeľnejšie vrásky, najmä okolo očí a úst, a poranenie sa hojí dlhšie.
  • Zvýšená citlivosť kože – vaša kože býva často podráždená, začervenaná, s pocitom pálenia, takže je nutné venovať väčšiu starostlivosť správnemu rozhodovaniu, čo sa týka starostlivosti o pokožku.
  • Akné – existujúce problémy s kožou sa môžu zhoršovať alebo sa môžu teraz znovu prejaviť z dôvodu nižšej hladiny ženských hormónov.
  • Známky poškodenia slnkom, ako napr. starecké škvrny – pravdepodobne si povšimnete známky nadmerného vystavovania slnečnému žiareniu bez ochranných prípravkov v porovnaní s predchádzajúcimi rokmi.
  • Ovisnutá koža – s klesajúcim množstvom kolagénu začína koža strácať svoju pevnosť.
  • Jednoduchý vznik modrín – spôsobený postupným zoslabovaním kože v dôsledku úbytku kolagénu, glykozamínoglykánov (GAG) a vody.
  • Väčšie množstvo chĺpkov na tvári a naopak, vypadávanie vlasov – všimnete si nežiaduce ochlpenie nad hornou perou, na lícnych kostiach a na brade, zatiaľ čo vlasy sa začnú stenčovať a niekedy môže dochádzať aj k ustupovaniu ich frontálnej línie.

Hlavné body, ktoré je potrebné si zapamätať, čo sa týka príznakov menopauzy prejavujúcich sa na koži

Zmeny na tele sa často môžu prejavovať aj na koži, pretože koža je naším najviditeľnejším orgánom, ale zároveň aj orgánom, ktorý sa najľahšie hojí a ktorý sa dá najľahšie ochrániť, pretože ho môžeme ošetriť priamo a lokálne. A práve preto sú vaše rozhodnutia týkajúce sa starostlivosti o pokožku v tomto období ešte dôležitejšie než kedykoľvek predtým.

Redakcia

Náš ikonický prípravok

Pre obdobie peri- a postmenopauzy<br />Meno 5 Bi-Sérum

Pre obdobie peri- a postmenopauzy
Meno 5 Bi-Sérum

( 43 názorov )

Peri-Menopause<br />Vypľňajúci liftingový denný krém pre obdobie perimenopauzy

Peri-Menopause
Vypľňajúci liftingový denný krém pre obdobie perimenopauzy

( 1 názorov )

Peri-Menopause<br />Vypľňajúci revitalizačný nočný krém pre obdobie perimenopauzy

Peri-Menopause
Vypľňajúci revitalizačný nočný krém pre obdobie perimenopauzy

go to top