OK

OK Cancel


Ďakujeme

Zavrieť

Koniec sexu v menopauze? Mýty môžete hodiť za hlavu!

Strata chuti na sex? Vaginálna suchosť? Nespokojnosť sama so sebou pre strach zo starnutia?

Koniec sexu v menopauze? Mýty môžete hodiť za hlavu!
Koniec sexu počas menopauzy? Hoďte mýty za hlavu!

K intímnemu životu počas menopauzy sa stále viaže mnoho predsudkov, o ktorých sme sa porozprávali s predsedom Českej menopauzálnej a andropauzálnej spoločnosti, Doc. MUDr. Tomášom Faitom, Ph.D z Gynekologicko-pôrodníckej kliniky 2. Lekárskej fakulty Karlovej univerzity a Fakultnej nemocnice Motol.

„Asi najväčším mýtom je, že ženy po menopauze už žiaden sexuálny život nemajú, ten je rozšírený najmä medzi mladšími ľuďmi. Naopak veľmi škodlivým mýtom medzi ženami po menopauze je, že problémy s lubrikáciou sú v ich veku normálne a musia si na to zvyknúť,“ popisuje gynekológ Tomáš Fait.

Do ženskej sexuality sa podľa neho premietajú ešte ďalšie dva časovo nadväzujúce problémy spojené s menopauzou. „Žena, ktorá trpí príznakmi klimaktéria, ako sú návaly tepla a nočné potenie, je sama so sebou nespokojná, nevyspatá a nemá na sexuálne aktivity náladu. Považuje tieto príznaky za znak starnutia, čím trpí jej sebahodnotenie, a s ním aj pocit sexuálnej atraktívnosti. S odstupom niekoľkých rokov sa pridáva problém mechanický – urogenitálna atrofia – vaginálna suchosť, porucha lubrikácie, a s tým aj bolestivosť počas styku,“ hovorí lekár. Vzápätí však dodáva, že tieto problémy sa dajú riešiť.

Akútne príznaky menopauzy je možné zmierniť zmenou životného štýlu, užívaním hormonálnej terapie alebo fytoestrogénov, a taktiež starostlivosťou o svoj vzhľad s pomocou špeciálnej kozmetiky určenej na toto obdobie. „Odbúra to problémy, zvýši sebavedomie a dodá vlastný pocit sexuálnej atraktivity. Vaginálnu suchosť je možné prekonať s pomocou malých dávok lokálne aplikovaných estrogénov či DHEA a akútne aj s pomocou lubrikantov,“ vysvetľuje.

Využite menopauzu vo svoj prospech!

Riešenie týchto čiastkových problémov sa rozhodne vyplatí, pretože sexualita je neoddeliteľnou súčasťou kvalitného života a predovšetkým partnerského života. „Ak sa mu žena po menopauze bude z nejakého dôvodu vyhýbať, môže narušiť vzťah, ktorý má potenciál trvať „až kým vás Boh nerozdelí.“ Vo všeobecnosti je najmä urogenitálna atrofia problém, o ktorom sa nehovorí ľahko, a pritom sa dá veľmi jednoducho riešiť,“ dodáva Tomáš Fait.

Ale pozor, klimaktérium prináša do intímneho života aj plusové body. Hlavnou výhodou je to, že vymizne menštruácia a tým pádom obavy z nežiadúceho otehotnenia.

Spomeňme si na slávny dialóg Jacka Nicholsona a Diane Keaton z filmu Lepšie neskoro ako nikdy: Antikoncepcia? – Menopauza. – Som šťastný muž.

go to top