OK

OK Cancel


Ďakujeme

Zavrieť

Kolagén: dôležitý stavebný prvok pre pokožku a celé telo

Hladká a pevná pokožka, silné kĺby a stabilné kosti: Kolagén získava stále väčšiu pozornosť vsúvislosti s krásou a bojom proti starnutiu. Pre mladistvosť pokožky a tela je takmer nevyhnutný. Ale čo presne je kolagén a aký prospech môžete mať z jeho účinkov?

Čo je kolagén?

Pojem „kolagén“ je odvodený z gréckeho slova „kólla“ a vpreklade znamená „glej“ alebo „lep“. Kolagén patrí ktakzvaným štrukturálnym proteínom. Je to bielkovina, ktorá sa v ľudskom tele vyskytuje najčastejšie – tvorí až 30% celkového množstva bielkovín, ktoré sú telu vlastné. Štrukturálne proteíny slúžia ako podporná konštrukcia aprepožičiavajú rôznym tkanivám abunkám ich tvar, pevnosť a pružnosť. Kolagén sa na základe svojho účinku pre pokožku a telo používa ako v kozmetike, tak aj v lekárstve.

Z čoho sa skladá kolagén?
Kolagén je tvorený bunkami spojivového tkaniva. Skladá sa z dlhých bielkovinových reťazcov, ktoré sú navzájom ovinuté okolo seba a skladajú sa prevažne z aminokyselín. Dôležitý je najmä prolín, glycín a hydroxyprolín. Ztýchto aminokyselín je najviac zastúpený glycín. Medzi jednotlivými vláknami sa nachádzajú vodíkové mostíky, ktoré rozhodujú o stabilite kolagénových vlákien. Kolagénové vlákna nie sú vzhľadom na svoju štruktúru roztiahnuteľné, ale majú pozoruhodnú pevnosť v ťahu.

Kolagén a hyalurón – v čom sa líšia?

Kolagén ahyalurón sú často spomínané spoločne a majú aj niektoré veci spoločné. Obe látky sú napríklad prirodzene produkované telom, dokážu viazať veľké množstvo vody a sú zásadné pre mladistvý vzhľad pokožky. Každá z týchto látok však pôsobí inak. Zatiaľ čo kolagén ako proteín je zodpovedný za pružnosť a pevnosť pokožky, kyselina hyalurónová ako polysacharid zaisťuje väčší objem a lepšiu hydratáciu, pretože je schopná na seba viazať molekuly vody v množstve, ktoré je 6000-násobkom jej vlastnej hmotnosti.

Ktoré typy kolagénu existujú?

Doposiaľ sa podarilo vedecky potvrdiť celkom 28rôznych typov kolagénu. Všetky sa navzájom líšia svojou štruktúrou afunkciou. K najdôležitejším variantom patrí typy I až V, pričom typ I s koncentráciou takmer 90 % sa v tele vyskytuje najčastejšie.

 • Typ I
  Kolagén typu I sa nachádza okrem iného v koži, rohovke, šľachách, väzivách a kostiach. Tento typ je tiež prednostne používaný vo výživových doplnkoch a na výrobu želatíny.
 • Typ II
  Kolagén typu II, ktorého podiel presahuje 80 %, sa nachádza prevažne v chrupavkovitom tkanive, v medzistavcových platničkách, ušniciach a očnom sklovci. Tento typ tiež býva často súčasťou výživových doplnkov.
 • Typ III
  Kolagén typu III sa nachádza napríklad v koži, vo vnútorných orgánoch a cievnych stenách.
 • Typ IV
  Kolagén typu IV je súčasťou bazálnej membrány, ktorá predstavuje spojnicu a zároveň bariéru medzi bunkami a spojivovým tkanivom.
 • Typ V
  Kolagén typu V sa nachádza predovšetkým v rohovke, kostiach, nervovom systéme a pľúcach.

Účinok kolagénu

Ako životne dôležitý proteín podporuje kolagén vo svojich rôznych variantoch dôležité funkcie tela a kože.

Ako pôsobí kolagén na pokožku?
Naše koža sa skladá zniekoľkých vrstiev. Tie je možné približne rozdeliť na pokožku, zamšu apodkožie.Kolagén je spodielom okolo 80% hlavnou súčasťou kože a spojivového tkaniva. V kombinácii s ceramidmi (tuky na budovanie ochrannej bariéry) a kyselinou hyalurónovou, ktorá viaže vlhkosť, predstavuje kolagén základ kože. V strednej vrstve kože nazývanej zamša vytvára proteín hustú sieť z kolagénových vlákien, ktorá kožu podopiera. Spoločne s elastínom – ďalšou bielkovinou, ktorá je telu vlastná – vytvára stabilnú, ale zároveň pružnú štruktúru, ktorá udržiava napätosť a hebkosť pokožky. Neporušená a silná kolagénová štruktúra týmto spôsobom pôsobí proti vzniku vrások.

Ako pôsobí kolagén na telo?
Kolagén je dôležitý aj pre pevnosť celého tela:

 • Svaly
  Dlhú dobu sa vychádzalo z toho, že kolagén nemá na budovanie svalov žiadny vplyv. Štúdia z roku 2015 však preukázala, že suplementácia kolagénom v spojení s posilňovaním svalov môže mať pozitívny vplyv na svalovú hmotu.3 Prečo tomu tak je sa však zatiaľ nepodarilo objasniť.
 • Kosti
  Kostné tkanivo, ktoré je zodpovedné za stabilitu našich kostí, sa skladá z kostných buniek. Tie sú zas obklopené medzibunkovou hmotou, ktorá vypĺňa priestory medzi bunkami a vykazuje vysoký podiel kolagénu. Okrem toho môže kolagén zvýšiť hustotu kostí.4
 • Kĺby a chrupavky
  Kolagén je podstatnou súčasťou chrupavkovitého tkaniva v kĺboch.5 Prepožičiava im stabilitu a odolnosť voči tlaku, čím prispieva k tomu, že sa kĺby môžu bez trenia a bolesti pohybovať proti sebe.
Čo vedie k odbúravaniu kolagénu?
Existuje mnoho rôznych faktorov, ktoré prispievajú k odbúravaniu kolagénu. Je možné rozlišovať medzi vplyvmi vnútornými (internými) a vonkajšími (externými).
 • Vnútorné vplyvy
  Už od veku 25 rokov sa metabolizmus kože začína spomaľovať – koža začína starnúť.V dôsledku toho sa stále znižuje vlastná tvorba kolagénu v tele – koncentrácia kolagénu klesá približne o 1 % ročne. V priebehu rokov sa pokožka navyše stenčuje a je náchylnejšia k vysušovaniu. Rýchlosť starnutia kože je sčasti podmienená geneticky. K znižovaniu kolagénu môžu prispievať aj hormonálne zmeny, ako je napríklad menopauza.7
 • Vonkajšie vplyvy
  Medzi škodlivé vonkajšie vplyvy, ktoré ovplyvňujú starnutie kože, a tým aj rozpad kolagénu, patrí napríklad UV žiarenie, konzumácia alkoholu a tabaku, jednostranná výživa, stres, nedostatok spánku, lieky a extrémny chlad alebo teplo.Príliš málo kolagénu v tele spôsobuje stratu stability v hlbších vrstvách kože a prispieva vo svojom dôsledku k vzniku vrások. Nízky obsah kolagénu v tele zároveň negatívne ovplyvňuje stav kĺbov a svalov.

VICHY a EXPOSOM
Exposom je súhrnný pojem pre všetky negenetické faktory, ktoré môžu vbunkách viesť koxidačnému stresu a prispievať k predčasnému starnutiu kože. Spoločnosť Vichy je už viac než 40 rokov lídrom v oblasti výskumu exposomu. Značka vyvíja svoje produkty vždy na základe aktuálnych poznatkov, aby chránila pokožku pred škodlivými účinkami exposomu.

Ktoré potraviny obsahujú kolagén?

Kolagén je nielen základnou bielkovinou ľudského tela, ale aj bielkovinou, ktorá sa najčastejšie vyskytuje vživočíšnej ríši.8 Nachádza sa preto vo všetkých zdrojoch živočíšnej potravy. Kobzvlášť bohatým zdrojom kolagénu patrí okrem iného

 • mäso s vysokým obsahom vlákniny, vývar zhovädzích, bravčových a hydinových kostí akože
 • ryby a rybia koža (najmä mastné ryby, ako je napríklad losos)
 • morské plody
 • vajcia
Zatiaľ čo hovädzí kolagén patrí k najznámejším druhom kolagénu, v poslednej dobe sa dostáva do popredia záujmu kolagén z medúzy, spadajúci do kategórie morských kolagénov. Za obzvlášť zaujímavé je možné považovať závery vedeckých štúdií, ktoré naznačujú, že kolagén z medúz môže zmierniť poškodenie kože spôsobené ultrafialovým žiarením.9
 
Existuje vegánsky kolagén?
Čistý kolagén je bez výnimky živočíšneho pôvodu, pretože rastliny tento štrukturálny proteín nevytvárajú. Vegetariánsky alebo vegánsky kolagén teda v tejto forme neexistuje. Existuje však mnoho rastlinných potravín bohatých na aminokyseliny, ktoré tvoria stavebné prvky kolagénu. Pravidelný a dostatočný príjem týchto potravín môže stimulovať syntézu telu vlastného kolagénu. Týmito potravinami je možné tiež spomaliť odbúravanie kolagénu. K potravinám, ktoré priaznivo ovplyvňujú tvorbu kolagénu, patria predovšetkým šípky, rakytník a paprika, ďalej vlašské orechy a rôzne rastlinné oleje.

Ktoré výživové doplnky s kolagénom existujú?
Kolagén ako výživový doplnok je k dispozícii vo forme kapsúl, prášku alebo ampúl na pitie. Vo väčšine prípadov sa používa hydrolyzát kolagénu. Ten obsahuje bielkoviny rozštiepené pomocou enzýmov, tie sú dobre rozpustné vo vode a telo ich môže ľahšie vstrebať. Zatiaľ čo kapsuly a ampuly na pitie sú už pripravené na konzumáciu, prášok je nutné dávkovať a primiešavať do kokteilov, tvarohu apod.

Koľko kolagénu by mal človek denne užiť?
Žiadne oficiálne odporúčanie pre konzumáciu kolagénu ako výživového doplnku neexistuje. Zrôznych štúdií však vyplynulo, že dávky od 2,6gramu do 15 gramov denne po dobu 3 až 18 mesiacov priniesli pozitívne výsledky.10 K nim patrilo okrem iného zlepšenie pružnosti kože, regenerácia chrupavkovitého tkaniva, zmiernenie bolestí kĺbov a posilnenie šliach a väzov.

Ktoré kolagénové kozmetické produkty sú k dispozícii?

Kolagén ako súčasť produktov určených nastarostlivosť o pleť môže vzhľadom kveľkosti svojej molekuly len ťažko prenikať do najvrchnejších vrstiev kože. Ošetrujúce produkty sobsahom kolagénu preto pôsobia najmä na povrchu pokožky. Krátkodobo prispievajú k väčšej pružnosti a hladkosti pokožky. Pre dlhodobé zmiernenie vrások je zmysluplné používať ošetrujúce produkty, ktorých účinné látky stimulujú tvorbu kolagénu v hlbších vrstvách kože.

Kolagénové sérum
Sérum obsahuje účinné látky, ktoré sú obvykle upravené pre konkrétne potreby pleti. Konzistencia séra je tekutejšia než konzistencia krému, a preto sérum dokáže preniknúť do hlbších vrstiev kože. Účinné látky sú navyše v prípravku obsiahnuté v obzvlášť vysokej koncentrácii. Sérum proti starnutiu pleti (anti-ageing) poskytuje pleti obzvlášť intenzívnu starostlivosť, pôsobí proti známkam starnutia kože a prispieva aj k jej väčšej pevnosti.

Pleťový krém s kolagénom
K vašej každodennej starostlivosti o pleť by v každom prípade mal patriť pleťový krém s kolagénom. Dodáva pleti cennú vlhkosť a zároveň ju posilňuje proti vonkajším vplyvom, ktoré by ju mohli počas dňa poškodiť. Denný krém s peptidmi proti starnutiu a antioxidačným vitamínom C, ako je LIFTACTIV Collagen Specialist, chráni pleť pred oxidačným stresom a stimuluje syntézu kolagénu.

Zdokonaľte svoju večernú starostlivosť o pleť pomocou nočného krému. Kým spíme, naše telo pracuje na plné obrátky. Pokožka sa nachádza vo fáze regenerácie. V tejto fáze je bunkový metabolizmus obzvlášť aktívny a pokožka je schopná ešte lepšie vstrebávať účinné látky z kozmetických produktov. Nočný krém s peptidmi a vitamínom C, ako je LIFTACTIV Collagen Specialist Nočný, optimálne doplní účinok vašej dennej rutiny a môže tak v pleti ešte cielenejšie stimulovať tvorbu kolagénu.

Kolagénové ampuly
Tak ako sérum obsahujú aj ampuly vysoké koncentrácie účinných látok. Kolagénové ampuly je možné použiť najmä na intenzívne ošetrenie pleti alebo aj na dodatočnú posilňujúcu starostlivosť v medziobdobí. Ampuly s peptidmi a vitamínom C stimulujú tvorbu kolagénu v pokožke. Vďaka tekutému zloženiu s vitamínom C sa účinné látky môžu dostať do hlbších vrstiev kože, podobne ako látky obsiahnuté v sére.

Upozornenie: Vzhľadom na to, že ultrafialové slnečné žiarenie prispieva k predčasnému starnutiu pokožky a k rozkladu kolagénu11, mali by ste svoju pokožku chrániť pred škodlivými vplyvmi UV žiarenia používaním produktov na ochranu proti slnku. Ako alternatívu k opaľovaciemu krému môžete používať aj denný krém s ochranným faktorom proti slnečnému žiareniu (SPF).


Tip:Správne otváranie ampúl
Otváranie ampúl nie je vôbec ťažké. Jednoducho jemne klepnite prstom proti špičke ampuly, aby sa tekutina v ampule zhromaždila na dne. Potom si vezmite kozmetický obrúsok, uchopte ampulu obomi rukami a rozlomte ju. Teraz nasaďte plastový aplikátor a polovicu tekutiny si nalejte do dlaní.

Aké sú vedľajšie účinky kolagénu?

Ako perorálne užívanie kolagénu, tak ajjeho vonkajšie používanie na koži je vo všeobecnosti považované za bezpečné. Vo vzácnych prípadoch však môže užívanie výživových doplnkov spôsobiť alergické reakcie alebo nežiaduce vedľajšie účinky, ako je nevoľnosť, tráviace problémy, bolesti hlavy, únava alebo závraty. Nepoužívajte kolagén z morských zdrojov, pokiaľ máte zistenú alergiu na ryby alebo morské plody. Vždy sa orientujte podľa pokynov na použitie uvedených v príbalovom letáku.
Upozornenie: Pokiaľ pri používaní kozmetických produktov dôjde k alergickej reakcii, môže to byť spôsobené aj inými zložkami obsiahnutými v produkte.

Účinné látky pre kolagénovú starostlivosť o pleť

Vzájomná kombinácia hydratačných zložiek a účinných látok stimulujúcich tvorbu kolagénu optimálne vyladí vašu pravidelnú rutinu proti starnutiu pleti a prispeje kväčšiemuvypnutiu vašej pleti.

Peptidy
Peptidy sú stavebné prvky bielkovín zložené z väčšieho počtu aminokyselín a vzájomne spojených peptidovými väzbami. Môžu stimulovať syntézu kolagénu v pokožke a posilňovať spojivové tkanivo. Mnoho peptidov má navyše schopnosť viazať vodu a môže prispieť k vyplneniu vrchnej vrstvy pokožky.

Matrixyl
Peptidový komplex Matrixyl je považovaný za jednu z najefektívnejších účinných látok proti starnutiu. Vďaka svojej nepatrnej veľkosti dokáže Matrixyl preniknúť do pokožky a stimulovať telu vlastné receptory, aby naštartoval tvorbu kolagénu a elastínu a regeneráciu buniek. Nielenže sa tým predchádza prejavom starnutia, ale tiež sa redukujú vrásky a spevňujú kontúry tváre.

Vitamín C
Vitamín C je známy ako mocný vitamín prispievajúci k našej dobrej kondícii. Tento vitamín je skutočný multitalent, ktorý podporuje dôležité telesné funkcie a pozitívne ovplyvňuje aj pokožku. Stimuluje tvorbu kolagénu v organizme, chráni kožné bunky pred voľnými radikálmi a pôsobí proti pigmentovým škvrnám.

Vitamín E
Vďaka svojim všestranným a ochranným účinkom na pokožku je vitamín E často označovaný aj ako „anti-ageing vitamín“, teda vitamín proti starnutiu. Podobne ako vitamín C je aj vitamín E silným antioxidantom. Navyše dodáva pokožke cennú hydratáciu a podporuje jej schopnosť regenerácie. Vitamín E má tiež protizápalový účinok, a preto dokáže pokožku upokojiť.

Hyalurón
Kyselina hyalurónová na seba dokáže viazať vodu, a to v objeme, ktorý je mnohonásobkom jej vlastnej hmotnosti. Týmto spôsobom funguje ako účinná zásobáreň vlhkosti v pokožke a zároveň ju chráni pred stratou vlhkosti odparovaním. Kyselina hyalurónová dokáže pleť vyplniť, a tým vyhladiť.

Niacínamid
Niacínamid (tiež „nikotínamid“) zo skupiny vitamínov B podporuje okrem regenerácie buniek aj tvorbu ceramidov a lipidov, ktoré sú dôležitou súčasťou ochrannej kožnej bariéry. Navyše pôsobí antioxidačne a v kombinácii s vitamínom C zvyšuje jeho účinnosť. Okrem toho redukuje pigmentové škvrny tým, že potláča zápal a reguluje tvorbu melanínu.

Ktoré produkty s kolagénom sú vhodné pre starostlivosť o pleť proti starnutiu?

Svoju starostlivosť o pleť by ste mali vždy prispôsobiť potrebám vašej pleti. Medzi produktmi od spoločnosti Vichy nájdete vhodné prípravky, ktoré dokážu stimulovať tvorbu telu vlastného kolagénu, vypnúť pleť a redukovať tvorbu vrások. Všetky produkty navyše obsahujú posilňujúcu termálnu vodu z Vichy.

Intenzívny denný krém pre pružnejšiu pleť
Vylepšené zloženie pleťového krému LIFTACTIV Collagen Specialist obsahuje trikrát viac peptidov proti starnutiu, čím sa tvorba kolagénu vkoži zvyšuje natrojnásobok. Antioxidačný vitamínC a Niacínamid navyše chránia pred voľnými radikálmi, podporujú obnovu buniek a pôsobia proti odbúravaniu kolagénu. Hydratačný denný krém tak prepožičiava pleti väčší objem a pružnosť.

Regeneračný nočný krém
Kolagénový krém LIFTACTIV Collagen Specialist Nočný s peptidmi a vitamínom C podporuje regeneráciu kože cez noc. Revitalizačné zloženie zmierňuje známky úbytku kolagénu v pokožke, vypína ju a prepožičiava jej zjednotený odtieň pleti. Pokožka je posilnená a chránená pred škodlivými vplyvmi prostredia počas nasledujúceho dňa.

Vysoko koncentrované zloženie proti starnutiu
LIFTACTIV Vitamin C Sérum s vitamínom C, vitamínom E a kyselinou hyalurónovou je prípravok s vysoko koncentrovaným zložením proti starnutiu pleti. Dermatologicky testované sérum proti starnutiu pleti má hydratačný a spevňujúci účinok.

Komplexná starostlivosť proti vráskam a na spevnenie pleti
Produkt LIFTACTIV H.A. EPIDERMIC FILLER Sérum proti vráskam s kyselinou hyalurónovou pôsobí proti desiatim známkam starnutia. Účinné zoženie urýchľuje regeneráciu pokožky a stimuluje tvorbu kolagénu a elastínu. Dochádza k redukcii drobných vrások a prejavov straty pružnosti a pevnosti pleti. Pleť je hydratovaná a získava zjednotenejší odtieň.
Kolagén je základná štrukturálna bielkovina, ktorá sa prirodzene vyskytuje v tele a koži. Zaisťuje pružnosť a pevnosť pokožky a stabilitu rôznych typov tkanív. Pokles tvorby kolagénu v dôsledku starnutia sa prejavuje viditeľným ochabnutím pokožky a vznikom vrások. Účinné zložky proti starnutiu, obsiahnuté v prípravkoch starostlivosti o pleť, stimulujú vlastnú tvorbu tohto proteínu v tele. Kolagén tak dokáže vypnúť pokožku a prispieť k spevneniu a zvýrazneniu kontúr tváre a k mladistvému vzhľadu.

1Sandhu S. et al. Collagen in Health and Disease. Journal of Orofacial Research 2. 2012 Mar. URL: https://www.researchgate.net/publication/270898387_Collagen_in_Health_and_Disanti-ag
2Ricard-Blum S. The Collagen Family. Cold Spring Harb Perspect Biol. 2011 Jan; 3(1).
URL: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3003457/
3 Zdzieblik D. et al. Collagen peptide supplementation in combination with resistance training improves body composition and increases muscle strength in elderly sarcopenic men: a randomized controlled trial. Br Nutr. 2015 Oct; 114(8): 1237-1245. URL: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4594048/
König D. et al. Specific Collagen Peptides Improve Bone Mineral Density and Bone Markers in Postmenopausal Women – A Randomized Controlled Study. Nutrients. 2018 Jan; 10(1):97. URL: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5793325/
Luo Y. et al. The minor collagens in articular cartilage. Protein Cell. 2017 Aug; 8(8): 560-572. URL: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5546929/
Kumar K. When Does Skin Begin to Age? MedicineNet.com. 2021. URL: https://www.medicinenet.com/when_does_skin_begin_to_age/article.htm
Brincat M, Baron Y, Galea R. Estrogens and the skin. Climacteric. 2005 Jun; 8(2):110-23. URL: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/16096167/
Lodish H. et al. Collagen: The Fibrous Proteins of the Matrix. Molecular Cell Biology. 4th edition. 2000. Section 22.3. URL: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK21582/
Fan J, Zhuang Y, Li B. Effects of Collagen and Collagen Hydrolysate from Jellyfish Umbrella on Histological and Immunity Changes of Mice Photoaging. Nutrients. 2013 Jan; 5(1): 223-233. URL: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3571645/
10 Paul C, Leser S, Oesser S. Significant Amounts of Functional Collagen Peptides Can Be Incorporated in the Diet While Maintaining Indispensable Amino Acid Balance. Nutrients. 2019 May; 11(5):1079. URL: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6566836/
11 Jariashvili K. et al. UV damage of collagen: insights from model collagen peptides. Biopolymers. 2012 Mar; 97(3): 189-98. URL: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/22002434/
 

Redakcia

Náš ikonický prípravok

Best-seller

Collagen Specialist Denný krém

Collagen Specialist Denný krém

Koriguje viditeľné známky straty kolagénu

50ml

( 129 názorov )

VICHY COLLAGEN SPECIALIST NOČNÝ - obrázok produktu

COLLAGEN SPECIALIST NOČNÝ
Komplexný nočný krém proti vráskam a znižovaniu kvality kolagénu v pleti

50 ml

( 1 názorov )

H.A. SPEVŇUJÚCI KRÉM PROTI VRÁSKAM- SUCHÁ PLEŤ

H.A. SPEVŇUJÚCI KRÉM PROTI VRÁSKAM- SUCHÁ PLEŤ

KOREKCIA JEMNÝCH LINIEK A VRÁSOK

( 1 názorov )

SÉRUM RETINOL SPECIALIST

SÉRUM RETINOL SPECIALIST

Pôsobí na všetky známky starnutia pleti

30ml

( 1 názorov )

go to top