OK

OK Cancel


Ďakujeme

Zavrieť

Je riziko rakoviny kože v období menopauzy vyššie?

Počas menopauzy sú rôzne časti Vášho tela citlivejšie, preto sú tiež náchylnejšie k útokom zvonku aj zvnútra. Ako vždy je prvá na rade práve koža, a tak neváhajte a opaľovacie prípravky rozhodne nanášajte vo veľkom!

Je riziko rakoviny kože v období menopauzy vyššie?

Vplyvom menopauzy je Vaša koža viac ohrozená rakovinou

Keratinocyty sú bunky, ktoré tvoria 90 % vrchnej vrstvy kože.

Rakovina kože je najčastejším malígnym ochorením, v Spojených štátoch je ročne zaznamenaný 1 milión nových prípadov. Už dlhšie vieme, že v rozvoji tohto ochorenia zohráva zásadnú úlohu slnko. Slnečná expozícia je niečo, čo môžete ovplyvniť, dávajte na seba teda prosím pozor!
Klinické objavy ukazujú, že na vzniku rakoviny kože sa zrejme podieľa estrogén, pretože receptory estrogénu sú súčasťou kožných keratinocytov.

Klinické testy odhalili, že perorálna antikoncepcia a hormonálna liečba počas menopauzy zmierňujú akné a starnutie pleti, zatiaľ čo iné testy zistili, že existuje súvislosť medzi užívaním antikoncepcie a zvýšeným rizikom nemelanómových kožných nádorov. Preto prosím dajte pozor na to, čo užívate.

Jednoduché kroky pre prevenciu rakoviny kože

Riziko vzniku rakoviny (vrátane rakoviny kože) rastie s vekom, preto sa odporúča zmenám na tele venovať väčšiu pozornosť. Čím skôr totiž rakovinu odhalíte, tým lepšie. Pravidelné samovyšetrenie a dermoskopia v ordinácii dermatológa umožnia rýchlu identifikáciu a odstránenie podozrivých lézií. Tak neváhajte a objednajte sa! Nie je na čo čakať.

Karolina Kopeć

Zásadné riziko pre rozvoj rakoviny kože predstavuje slnečná expozícia, história spálenia vplyvom slnka, rodinná anamnéza rakoviny kože a Váš typ pleti.

Ako vždy, ale v tomto období o to viac: odporúčame pravidelne a opakovane používať opaľovací prípravok so širokospektrálnym faktorom. Na všetkých odhalených častiach tela, ktoré nie sú chránené oblečením, používajte prípravky s SPF faktorom 30 – 50.

Na zapamätanie

Vaša pleť stráca schopnosť chrániť sa v dôsledku kolísania hladín estrogénu a niekedy aj preto, že to jednoducho máte v rodine. Je teda potrebné pokožke venovať zvýšenú pozornosť a extra starostlivosť:
  • zvoľte vhodnú ochranu pred slnkom;
  • pravidelne navštevujte dermatológa!
    Aspoň raz ročne si nechajte skontrolovať materské znamienka a pokožku tak, ako odporúčajú asociácie dermatológov po celom svete.

Najčítanejšie

Menopauza: v akom veku dochádza k tejto „životnej zmene“?

Pleť

Menopauza: v akom veku dochádza k tejto „životnej zmene“?

Menopauza sa objavuje typicky medzi 45. a 55. rokom života. Jej začiatok sa však u každej ženy líši – každá z nás je totiž jedinečná a jednotné pravidlo tak neexistuje.

Priemerná žena v menopauze má dnes 51 rokov. Ide však o postupnú hormonálnu zmenu, ku ktorej nedochádza cez noc, je to prechod začínajúci obdobím premenopauzy či perimenopauzy.

Je pravda, že väčšinou na túto zmenu nie sme pripravené. Zvyčajne nastupuje s celým radom fyzických prejavov, ktoré môže byť ťažké zvládnuť. Čím lepšie sa ale na túto zmenu pripravíme, tým lepšie jej dokážeme čeliť.

Prečítať článok

go to top

Skinconsult

ALGORITMUS DIAGNOSTIKY STARNUTIA PLETI VYVINUTÝ S DERMATOLÓGMI

1 minúta
na analýzu
Vašej pleti

Urobte si selfie

Vyplňte informácie o svojom profile

Získajte odporúčanie pre Vašu pleť na mieru

v_woman-2.jpg
Jemné linkyVaša silná stránka
Vrásky pod
očami
Vaša priorita
Strata pevnosti pleti

Objavte
SkinconsultAI

circle1circle2circle3circle4