OK

OK Cancel


Ďakujeme

Zavrieť

Fermentované potraviny: verte nám, vaša pleť vám poďakuje

Názov neznie práve príťažlivo, ale verte nám, keď vravíme, že by ste fermentovaným potravinám určite mali venovať pozornosť, pokiaľ chcete zlepšiť svoj celkový zdravotný stav.

Fermentované potraviny: verte nám, vaša pleť vám poďakuje

Vysvetlíme vám, o čom tento najnovší rozruch okolo stravovania skutočne je, a poradíme vám, ktoré fermentované potraviny by ste mali zaradiť do svojho jedálnička.

To slovo na „F“: čo sú fermentované potraviny?


Tak po prvé, nie je to také strašidelné, ako to znie. Aj keď sú fermentované potraviny prezentované ako posledný trend v gastronómii, ktorý je zároveň ospevovaný expertmi na zdravý životný štýl, boli tu vlastne už tisíc rokov. Nakladanie, zaváranie a ďalšie postupy, ako uchovať v jedle živiny a dobré (milé) baktérie, sa objavujú v kuchyniach na celom svete. Dnes sú fermentované potraviny zastúpené všade od koréjskej po juhoafrickú či bulharskú kuchyňu – touto technikou sa pripravujú napríklad pokrmy ako kyslá kapusta, podmaslie alebo kimči. Chuť týchto potravín môže byť kyslá alebo horká až kyslastá. Čím sa ale vyznačujú všetky fermentované potraviny? Najmä širokou škálou potenciálnych benefitov pre zdravie – od podpory chudnutia až po zlepšenie stavu vašej pleti.

Ako sú potraviny fermentované a čím sú pre nás prospešné?


Možno slovo „fermentovaný“ nepoznáte (aspoň nie v súvislosti so zdravým životným štýlom), ale čo napríklad probiotiká? Proces fermentácie urýchľuje nárast dôležitých probiotických živín - najznámejším prípadom je v tomto prípade pravdepodobne jogurt. Výsledok – teda väčšie množstvo dobrých baktérií vo vašom tráviacom systéme – môže nielen zlepšiť samotný systém trávenia, ale pomáha tiež posilniť imunitný systém. A to všetko bez pomoci potravinových doplnkov!

Ktoré fermentované potraviny si vybrať do svojho jedálnička?

Čo majú tieto rôznorodé fermentované potraviny spoločné? Odpoveď: prinášajú „počiatočnú kultúru“, ktorá postupne podporuje ďalší rast dobrých baktérií a premieňa prírodné sacharidy a cukry na dôležité vitamíny a minerály. Výsledné živiny sú tak „posilnené“ – to v praxi znamená, že prirodzené vitamíny a minerály, ktoré už sú v jedle obsiahnuté, sa stávajú ešte účinnejšími. Napríklad úpravou kapusty, ktorá sama o sebe obsahuje vysoké hodnoty vitamínu C, sa v kimči podiel vitamínu C ešte výrazne znásobuje, čo napomáha vyhladiť pleť vďaka zvýšenej produkcii kolagénu. Tempeh (pripravený z fermentovaných sójových bôbov) je skvelým zdrojom bielkovín, ktoré tiež stimulujú tvorbu kolagénu. Tempeh alebo miso môžete použiť namiesto mäsa. Ide mimochodom o skvelý spôsob, ako tieto dve potraviny zaradiť do svojho jedálnička. A čo dezert? Dajte si východoeurópsky kefír – hustý, kyslastý nápoj podobný jogurtu. Kefír je výborný zdroj vitamínu D (prispieva k rastu zdravých vlasov, nechtov a zlepšuje stav pleti). Zaujalo vás to? Nás áno – hor sa do kuchyne!

Najčítanejšie

Fenomén URBAN AGEING

Slow life

Fenomén URBAN AGEING

Aký vplyv má na pleť život v meste? Faktory, s ktorými sa v mestskom prostredí bežne stretávame, napr. fajčenie, smog a stres, spadajú pod hromadný pojem exposom a sú veľmi úzko spojené s predčasným starnutím pleti.

Prečítať článok

Avokádo a čo nerobiť, aby vaša pleť vyzerala zdravo

Slow life

Avokádo a čo nerobiť, aby vaša pleť vyzerala zdravo

Avokádo je milované food bloggermi po celom svete a s viac ako 4,686,153 instagramovými postmi ( a áno, stále ich pribúda ) je dnes úplne základnou surovinou v kuchyni každého správneho labužníka. Čo je ale hlavnou výhodou tejto takzvanej zázračnej suroviny, ktorú máte na nákupnom zozname? Spýtali sme sa odborníkov Dr. Niny Roos a Raphaela Grumana, ako čo najlepšie využiť prínosy, ktoré môže avokádo ponúknuť našej pleti. Požiadali sme ich, aby nám objasnili tiež vedecké fakty.

Prečítať článok

go to top

Skinconsult

ALGORITMUS DIAGNOSTIKY STARNUTIA PLETI VYVINUTÝ S DERMATOLÓGMI

1 minúta
na analýzu
Vašej pleti

Urobte si selfie

Vyplňte informácie o svojom profile

Získajte odporúčanie pre Vašu pleť na mieru

v_woman-2.jpg
Jemné linkyVaša silná stránka
Vrásky pod
očami
Vaša priorita
Strata pevnosti pleti

Objavte
SkinconsultAI

circle1circle2circle3circle4