OK

OK Cancel


Ďakujeme

Zavrieť

Čo sa počas menopauzy deje s vitamínom E?

Veľa! Nie je to síce úplne ideálne, ale nedeste sa – ako vždy pre Vás máme riešenie.

Čo sa počas menopauzy deje s vitamínom E?

Väčšina vitamínov sa z tela v období menopauzy vytráca, ani v prípade vitamínu E tomu nie je inak. Jeho množstvo v tele klesá pomerne rýchlo. Dobrá správa je, že veľa potravín obsahuje pomerne dobrú koncentráciu vitamínu E, nemusíte sa teda báť.

Benefity vitamínu E pre Vaše telo v období menopauzy

Vitamín E je uznávaný pre svoje antioxidačné účinky. Jeho množstvo v krvi sa však s vekom znižuje. Orálne užívanie vitamínu E má počas menopauzy preukázateľné prínosy: pomáha zlepšiť stav kostí v prípade osteoporózy, bojuje proti riziku kardiovaskulárnych ochorení (vďaka pozitívnemu lipidovému profilu, nízkemu cholesterolu, faktorom pre zrážanie krvi…) (1). V nedávnej dobe sa začal používať aj vo forme čipiek na liečbu vaginálnej suchosti. Po menopauze sa vitamín E predpisuje pomerne štandardne a využíva sa aj v lokálne aplikovaných anti-ageingových sérach a krémoch.

Tu je niekoľko potravín obsahujúcich vitamín E, ktoré by Vám počas menopauzy mohli pomôcť

Predstavujeme niekoľko šampiónov s obsahom vitamínu E:
Olej z pšeničných klíčkov
Slnečnicové semienka
Mandle
Lieskové orechy
Arašidy
Avokádo
Červená paprika
Mango
Kivi


Na zapamätanie

  • Množstvo vitamínu E v tele klesá, podobné je to aj s ďalšími vitamínmi.
  • Vitamín E nájdete v rôznych potravinách ako napr. mandliach, arašidoch, mangu, ale aj v anti-ageingových pleťových krémoch
    a sérach.

ZDROJE:

1. Comparison of the antioxidant effects of equine estrogens, red wine components, vitamin E, and probucol on low-density lipoprotein oxidation in postmenopausal women.
Bhavnani BR, Cecutti A, Gerulath A, Woolever AC, Berco M.
Menopause. 2018 Nov;25(11):1214-1223

Najčítanejšie

Menopauza: ako by som sa mala stravovať v 50?

PLEŤ & VÝŽIVA

Menopauza: ako by som sa mala stravovať v 50?

Váš jedálniček vždy ovplyvní Vašu pleť aj celkové zdravie, a to bez ohľadu na vek alebo menopauzu. Pokiaľ budete mať niečoho nedostatok, prípadne zbytočný nadbytok, odrazí sa to na nerovnováhe živín, ktoré sú pre Váš organizmus zásadné. Tu sú živiny, na ktoré by ste sa mali sústrediť.

Prečítať článok

Slow life

Nákupný zoznam pre obdobie menopauzy: prehľad vyvážených jedál a vhodných potravín

Počas menopauzy môžu niektoré potraviny zmierniť symptómy ako napríklad návaly tepla, iné pokrmy ich naopak ešte zhoršujú. Vhodné potraviny pomáhajú aj pri obnove pleti a chránia ju pred starnutím. Tento nákupný zoznam vytvorený práve pre obdobie menopauzy zahŕňa chutné, zdravé potraviny z celého sveta, vďaka ktorým budete vyzerať a cítiť sa skvelo.

Prečítať článok

go to top