OK

OK Cancel


Ďakujeme

Zavrieť

Ako počas menopauzy zmierniť opuchy?

Nikto nechce v dôsledku menopauzy vyzerať ako balón. Máme pre Vás dobré správy, na zmiernenie tohto problému stačí iba upraviť režim.

Ako počas menopauzy zmierniť opuchy?

Ľudské telo je z väčšej časti tvorené vodou, u zdravého jedinca voda predstavuje 60 až 70 % telesnej váhy. Bez ohľadu na menopauzu má starnutie vplyv na rovnováhu tekutín v tele (1). Jedným z problémov, s ktorým sa stretávaú ženy v menopauze, sú opuchy. Aké úpravy jedálnička môžu pomôcť opuchy zmierniť?

Opuch môže zapríčiniť strava s vysokým obsahom soli (2). V mnohých krajinách sa v súčasnosti priemerný denný príjem soli pohybuje mezi 9 a 12 g, Svetová zdravotnícka organizácia však odporúča prijímať maximálne 5 g soli za deň (3).

Ako znížiť množstvo soli v strave?

·     Počas prípravy jedlo nesoľte. Pokiaľ Vám ide o chuť, buďte kreatívni! Existujú predsa rôzne bylinky a korenie, ktoré Vaše pokrmy oživia a pozdvihnú.
·      Soľničku zo stola radšej odstráňte.
·     Nejedzte slané snacky (chipsy, krekry, praclíky, solené oriešky, slané arašídové maslo).
·     Vyberajte potraviny s nižším obsahom sodíka (čerstvé ovocie, zelenina, celozrnné výrobky, potraviny, ktoré neboli priemyselne spracované).
·     Vyvarujte sa glutamánu sodného, potravinárskeho aditíva, ktoré sa pridáva do pokrmov v mnohých krajinách a kuchyniach sveta (4).

Stavte na vyšší príjem draslíka

Zdravé potraviny s vysokým obsahom draslíka: Strukoviny (sója, šošovica, fazuľa, hrach), sušené ovocie (sušené marhule, figy, hrozienka, ďatle), orechy
a semienka, avokádo.

Draslík je v rôznych potravinách. Väčší príjem draslíka tak určite nebude problém. Čo myslíte?

Draslík je minerál, ktorý by Vám mohol proti opuchom pomôcť. Ide o zásadnú živinu nevyhnutnú pre udržiavanie celkového objemu vody v tele, rovnováhu kyslosti a elektrolytov a pre normálne fungovanie buniek. Preto môže byť jeho vyšší prísun v období menopauzy prospešný na zmiernenie opuchov. Draslík je obsiahnutý v mnohých nerafinovaných potravinách, najmä v ovocí a zelenine. Zvýšený príjem draslíka u dospelých rovnako znižuje krvný tlak, jeho konzumácia tak môže prospieť celkovému zdraviu (4).


Obmedzte alkohol

Ďalší faktor, ktorý môže prispievať k opuchom, je alkohol. Vplyvom alkoholu môže Vaša tvár pôsobiť opuchnuto, alkohol zároveň nadúva. Obmedzenie alkoholu počas menopauzy teda celkom určite povedie k zmierneniu opuchov a pomôže aj proti nechcenému váhovému prírastku. Alkohol so 7 kalóriami na gram totiž obsahuje takmer rovnaké množstvo kalórií ako čistý tuk (ten obsahuje 9 kalórií na gram). Môže Vám to pripadať šokujúce, ale pohár vína často obsahuje rovnaké množstvo kalórií ako napríklad štyri keksíky. Pohár piva je ekvivalentom jedného dielika pizzy. Pokiaľ obmedzíte alkohol, pomôže to nielen proti opuchom, ale znížite tým aj svoj kalorický príjem, vďaka čomu si ľahšie udržíte zdravú telesnú váhu (5).

Pite veľa vody

V neposlednom rade si pripomeňme, že je potrebné denne vypiť dva litre vody. Dôvod je jendoduchý. Pokiaľ prijímate málo tekutín, telo sa bráni dehydratácii a zadržiava väčšie množstvo vody, výsledkom sú práve opuchy. Preto nezabúdajte piť dostatočné množstvo vody (6).

Na zapamätanie

Opuchy môžete zmierniť:
● Obmedzením príjmu soli
● Zvýšenou konzumáciou draslíka
● Obmedzením konzumácie alkoholu
● Pitím 2 l vody denne

ZDROJE:
● [1]. Stachenfeld, N. S. (2014). Hormonal Changes During Menopause and the Impact on Fluid Regulation.
● Reproductive Sciences, 21(5), 555–561.
● [2]. Toldrá F, Barat J. Strategies for Salt Reduction in Foods. Recent Patents on Food, Nutrition & Agriculture, 2012, 4,
● 19-25
● [3]. Dötsch-Klerk, M., PMM Goossens, W., Meijer, G. W., & van het Hof, K. H. (2015). Reducing salt in food; setting
● product-specific criteria aiming at a salt intake of 5 g per day. European Journal of Clinical Nutrition, 69(7), 799–804.
● [4]. http://www.who.int/news-room/fact-sheets/detail/salt-reduction
● [5]. https://www.drinkaware.co.uk
● [6]. Brończyk-Puzoń A, Piecha D, Nowak J, Koszowska A, Kulik-Kupka K, Dittfeld A, Zubelewicz-Szkodzińska B.
Guidelines for dietary management of menopausal women with simple obesity. Prz Menopauzalny. 2015 Mar; 14(1): 48–52.

go to top