OK

OK Cancel


Ďakujeme

Zavrieť

SKINCONSULTAI

Vaša osobná diagnostika starnutia pleti vyvinutá s dermatológmi s využitím umelej inteligencie.

Vyskúšať teraz
Skinconsult

Ako chrániť pleť pred jej poškodením vplyvom UV žiarenia v zime

Vedeli ste, že slnko môže poškodiť vašu pleť aj v zime? Je to tak – UV žiarenie pôsobí počas celého roka, je preto dôležité pleť chrániť 24 hodín denne, 365 dní v roku.

Ako chrániť pleť pred jej poškodením vplyvom UV žiarenia v zime

Ako v zime lúče UV žiarenia ovplyvňuje pleť?

Ľudia sa často mylne domnievajú, že slnko nemôže pleť počas zimy nijak poškodiť. Pravdou je, že škodlivé UV žiarenie je prítomné počas celého roka – líši sa iba jeho množstvo.

UV žiarenie môžeme rozdeliť do troch kategórií: UVA, UVB a UVC žiarenie, pričom lúče UVC žiarenia sú pohltené atmosférou, ešte kým dopadnú na zem.[1]
UVB žiarenie – teda to, ktoré je zodpovedné za vaše opálenie (alebo spálenie) – dosiahne svoj vrchol v lete a UVA žiarenie sa v rovnakej miere objavuje počas celého roka, či už ste v januári v New Yorku alebo v júli napríklad v Nairobi. Lúče UVA žiarenia sú tiež dlhšie než lúče UVB žiarenia, čo znamená, že môžu preniknúť hlbšie do epidermis. A práve to z nich robí hlavnú príčinu fotostarnutia.[2]

Štúdie preukázali, že UVA žiarenie preniká cez mraky a hmlu, rovnako ako cez sklo a ďalšie povrchy odrážajúce svetlo. Príkladom môžu byť okná či verejná doprava.[3] V skratke je teda možné povedať, že tam, kde sa vyskytuje denné svetlo, je vždy aj UVA žiarenie. Aj keď v zime svieti slnko o niečo menej než počas leta, je stále dôležité pleť chrániť.

Ochrana pokožky pred zimným slnkom

Bývanie v meste si často vyberá svoju daň. Pleť je ohrozená fotoznečistením aj oxidačným stresom.  V zime môžu navyše sneh, vietor a chladné teploty viesť k tomu, že pleť bude suchšia a citlivejšia než v lete. 
Pre správnu ochranu pleti v zime je úplne zásadná dôkladná pleťová starostlivosť. Vieme, ako najlepšie pleť vyčistiť a odstrániť z nej nadmerné znečistenie. Pre dôkladné odlíčenie voľte prípravky na báze krému či vody. Siahnite aj po hustejšom dennom kréme alebo tónovanom hydratačnom prípravku, uistite sa však, že už obsahujú ochranný SPF faktor (a to aspoň SPF 25).

Pokiaľ tento rok mierite na zimnú dovolenku nezabudnite, že lúče UV žiarenia sa môžu odrážať od lesklých povrchov, napríklad od snehu alebo vody. Nezabudnite si preto pribaliť fotoprotekciu bez ohľadu na to, aké počasie očakávate.


[1] D’Orazio, J. et al, ‘UV Radiation and the skin’ in International Journal of Molecular Science 14.6 (2013) pp. 12222–12248 [Accessible at: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3709783/]
[2] Agence française de Sécurité sanitaire environnementale (AFSSE). ‘Ultraviolets: état de connaissances sur l'exposition et les risques sanitaires’ (2005) pp. 41
[3] Robert Kandel, directeur de recherche honoraire du CNRS, Laboratoire de météorologie dynamique (LMD/IPSL), Palaiseau.


Náš ikonický prípravok

 • Denný krém pre suchú pleť - obrázok výrobku

  SLOW ÂGE

  Denný krém pre suchú pleť

  Denné krémy

  Krém spomaľujúci prejavy starnutia pleti

 • Best-seller

  Fluidný krém - obrázok výrobku

  SLOW ÂGE

  Fluidný krém

  Denné krémy

  Krém spomaľujúci prejavy starnutia pleti

 • Osviežujúci sprej na tvár SPF 50 - obrázok výrobku

  CAPITAL SOLEIL

  Osviežujúci sprej na tvár SPF 50

  Ochranné spreje

  Neviditeľný jemný sprej chráni pred poškodením UV žiarením

 • Najčítanejšie

  Buďte v menopauze v pohode

  Pleť

  Buďte v menopauze v pohode

  Menopauza je dôležité obdobie v živote každej ženy, kedy dochádza k poklesu tvorby hormónov, čo môže mať u každej ženy iný dôsledok. O menopauze existuje rad mýtov a falošných povier, ktoré môžu mať negatívny dopad na vnímanie tejto životnej fázy aj na samotnú psychiku žien. Preto vám prinášame rozhovor so psychologičkou a mentálnou koučkou Kamilou Velkovou, ktorá vám objasní, prečo sa nemusíte menopauzy báť.

  Prečítať článok

  go to top