OK

OK Cancel


Ďakujeme

Zavrieť

Aké sú hlavné dopady menopauzy na vaše telo?

S menopauzou je spojených viac než 30 symptómov (1) a aj keď sa so všetkými nestretne každá žena, je pravdepodobné, že sa u vás vyskytnú aspoň niektoré. Predstavíme vám hlavné symptómy, s ktorými sa môžete počas menopauzy stretnúť – od nočného potenia až po bolesti pŕs.

Menopauza je životná etapa zapríčinená hormonálnymi zmenami, produkcia estrogénu v tele sa postupne znižuje, kým sa úplne zastaví. V období perimenopauzy, teda počas rokov pred samotnou menopauzou, sa môžete stretávať s nevoľnosťou. Nasleduje menopauza - obdobie bez menštruácie po dobu 12 mesiacov za sebou – kedy môžete pozorovať špinenie, nočné potenie, bolesť pŕs a kŕče. Týchto dopadov je mnoho a môžu sa u každej ženy líšiť. Nižšie priblížime niekoľko hlavných symptómov spojených s menopauzou.

Návaly tepla a nočné potenie: ženy a menopauza

Hormón estrogén ovplyvňuje hypotalamus, ktorý reguluje nastavenie telesnej teploty. S poklesom estrogénu je tak fungovanie tohto telesného termostatu narušené a môže dochádzať k prehrievaniu organizmu, aj keď to nie je potrebné. Noste preto voľné oblečenie, stavte na ľahkú a priedušnú posteľnú bielizeň, vyhnite sa korenenému jedlu a alkoholu a do svojho jedálnička zaraďte sóju a tofu – bolo totiž preukázané, že tieto potraviny pomáhajú pri návaloch tepla.

Špinenie po menopauze

Váš mesačný cyklus je regulovaný estrogénom a progesterónom. Hneď ako začnú hladiny týchto hormónov kolísať, menštruačný cyklus začne byť nepravidelný a objaví sa špinenie (ľahké krvácanie). Ide o bežnú súčasť menopauzy, buďte na to teda pripravená, aj keď si možno myslíte, že ste s menštruáciou už nadobro skončili.

Bolesť pŕs v období menopauzy

Vaše prsia môžu byť v období perimenopauzy citlivé a bolestivé. Na vine je nárast progesterónu a pokles estrogénu. Mali by ste správne zvoliť veľkosť podprsenky a prestať fajčiť v prípade, že ste to doposiaľ ešte neurobili. Fajčenie totiž môže spomaliť reakciu tela na hormonálne zmeny. Bolesť pŕs zvyčajne ustúpi keď skončí menštruácia, a symptómy spojené s menopauzou začnú odoznievať.

Kŕče v menopauze

Pokiaľ ste zvyknutá na menštruačné kŕče, môžete mať pocit, že sa počas perimenopauzy ešte zhoršujú. Úľavu vám prinesie teplo a lieky proti bolesti. Obmedzte tiež alkohol a príjem soli, ktoré môžu kŕče umocňovať. Pomôcť môžu aj potravinové doplnky ako vitamín B a magnézium, konzumácia mastných rýb a každodenné ľahké cvičenie.

Nevoľnosť v období perimenopauzy

Hormonálne výkyvy môžu nepriaznivo pôsobiť aj na trávenie. Častým prejavom menopauzy, na ktorý si ženy sťažujú, je nevoľnosť. Odporúča sa preto jesť pomaly, piť viac vody a obmedziť mastné jedlá. Niektoré ženy nedajú dopustiť na zázvorový čaj, ktorý vraj nevoľnosť zmierňuje.

Priberanie na váhe v dôsledku menopauzy

Ďalším prejavom menopauzy je prírastok na váhe. Priemerne ide o 4 až 7 kíl (2). K priberaniu zvyčajne dochádza už počas perimenopauzy, kedy sa zrýchľuje strata svalovej hmoty, metabolizmus sa naopak spomaľuje a vy máte väčšiu chuť na sladké. Estrogény sú nahradené mužskými hormónmi (androgénmi) a tuk sa preskupuje do hornej časti tela. Môžete mať teda pocit, že máte dole o číslo menšie oblečenie, ale v oblasti pásu a brucha máte väčšie množstvo tuku než zvyčajne.
Menopauza je zásadnou životnou zmenou, ktorá môže byť sprevádzaná mnohými symptómami. Niektoré je možné zmierniť diétou, cvičením a potravinovými doplnkami, iné je potrebné riešiť pod lekárskym dohľadom. Všetko si vyžaduje trpezlivosť, nebuďte na seba preto počas rokov spojených s menopauzou prísne.

1. https://megsmenopause.com/symptoms/
2. Vichy, Ménopause, mode d’emploi, p14

Náš ikonický prípravok

 • Phytosculpt - obrázok výrobku

  NEOVADIOL

  Phytosculpt

  Denné krémy

  Spevňujúca a remodelačná starostlivosť o krk a kontúry tváre

 • Najčítanejšie

  Menopauza: v akom veku dochádza k tejto „životnej zmene“?

  Pleť

  Menopauza: v akom veku dochádza k tejto „životnej zmene“?

  Menopauza sa objavuje typicky medzi 45. a 55. rokom života. Jej začiatok sa však u každej ženy líši – každá z nás je totiž jedinečná a jednotné pravidlo tak neexistuje.

  Priemerná žena v menopauze má dnes 51 rokov. Ide však o postupnú hormonálnu zmenu, ku ktorej nedochádza cez noc, je to prechod začínajúci obdobím premenopauzy či perimenopauzy.

  Je pravda, že väčšinou na túto zmenu nie sme pripravené. Zvyčajne nastupuje s celým radom fyzických prejavov, ktoré môže byť ťažké zvládnuť. Čím lepšie sa ale na túto zmenu pripravíme, tým lepšie jej dokážeme čeliť.

  Prečítať článok

  go to top

  Skinconsult

  ALGORITMUS DIAGNOSTIKY STARNUTIA PLETI VYVINUTÝ S DERMATOLÓGMI

  1 minúta
  na analýzu
  Vašej pleti

  Urobte si selfie

  Vyplňte informácie o svojom profile

  Získajte odporúčanie pre Vašu pleť na mieru

  v_woman-2.jpg
  Jemné linkyVaša silná stránka
  Vrásky pod
  očami
  Vaša priorita
  Strata pevnosti pleti

  Objavte
  SkinconsultAI

  circle1circle2circle3circle4