OK

OK Cancel


Ďakujeme

Zavrieť

10 najlepších rastlín pre zen menopauzu a spôsoby, ako ich využiť

V menopauze je dôležité zostať v pokoji a pokúsiť sa o rovnováhu. Hľadáte riešenie na báze byliniek? Rastlinné extrakty môžu pomôcť s mnohými symptómami – od výkyvov nálad, návalov tepla až po zmiernenie stresu a úzkosti.

10 najlepších rastlín pre zen menopauzu a spôsoby, ako ich využiť

Rastlinných riešení sa ponúka celý rad, staviť môžete na esenciálne oleje, homeopatiká, potravinové doplnky alebo aj upokojujúcu šálku čaju!

Ten správny rastlinný doplnok by mal mať podobné kvality ako estrogén. Okrem užívania doplnkov, ktoré Vám v menopauze pomôžu s výkyvmi nálad a
úzkosti, si kvôli mdlej pleti a únave doprajte aj lepší spánok.  

Dobrými kandidátmi z rastlinného sveta sú: sója, senovka, ľanové semienko, ploštičník, angelika, vitex, ďatelina lúčna, ženšen, rozchodnica ružová (alebo tiež zlatý koreň) a pupalka.

Senovka

Výživová špecialistka Sandra Greenbank odporúča pri návaloch tepla užívať senovku*. Jedna štúdia preukázala, že každodenné užívanie senovky v porovnaní s placebom znižuje nočné potenie až o 57 %. Senovka pôsobí aj proti výkyvom nálad, nespavosti a bolesti hlavy.

Sója

Sója obsahuje veľké množstvo izoflavónov, fytohormónov podobných estrogénu, a je preto odporúčaná proti symptómom menopauzy, napríklad návalom tepla. Je propagovaná aj v súvislosti s chudnutím a pre posilnenie kostí. Americká kardiologická asociácia American Heart Association odporúča konzumáciu sójových bielkovín k zníženiu cholesterolu, na ochranu srdca a na zmiernenie symptómov spojených s menopauzou.

Ploštičník

Indiáni pred dvomi storočiami objavili, že koreň ploštičníka (Actaea racemosa) pomáha proti menštruačným kŕčom a symptómom spojeným s menopauzou. Pôsobí proti návalom tepla, výkyvom nálad a ťažkostiam so spánkom. Nie je na čase ploštičník vyskúšať?

Angelika

Angelika báva niekedy označovaná ako ženský ženšen. Ide o vonnú rastlinu s drobnými bielymi kvietkami, podobá sa mrkve a zeleru. V Číne, Kórei a Japonsku sa táto rastlina využíva už 2 000 rokov na reguláciu imunitného systému, na podporu prietoku krvi, na zmiernenie kŕčov a na rozjasnenie mdlej a suchej pleti.

Vitex

Vitex jahňací, známy aj ako mníške korenie, sa využíva pri premenštruačných ťažkostiach. Pôsobí proti dráždivosti a úzkosti.

Výťažok z ďateliny

Ďatelina lúčna alebo aj ďatelina červená či trefoil je dobrým prírodným zdrojom molekúl izoflavónu. Na riešenie symptómov astmy a menopauzy sa odporúčajú produkty Promensil a Menoflavon.

Ženšen

Kolísanie estrogénu a progesterónu môže mať neblahý vplyv na spánok. Ženšen pomáha prispôsobiť sa stresu, upokojiť myseľ a obnoviť spánok. Ženšen v mozgu zároveň zvyšuje sérotonín, dopamín a iné chemikálie, vďaka ktorým sa cítime dobre. Hor sa za lepšou náladou! 

Rozchodnica ružová

Rhodiola rosea je bylina, ktorá sa často využíva v boji proti únave. Pomáha tiež zmierniť symptómy spojené so stresom.

Pupalka

Kvitnúca bylina pôvodom z Ameriky, z čeľade pupalkovité. Je odporúčaná na citlivosť pŕs, proti návalom tepla a je tiež zdrojom mastných kyselín. Pomáha aj pri endometrióze, reumatickej artritíde a diabetickej neuropatii.

Ľanové semienko

„Ľanové semienko je zdrojom vlákniny. Obsahuje aj lignány, ktoré sú obzvlášť silnými fytoestrogénmi,“ vraví špecialistka na výživu Sandra Greenbank. Sandra dodáva: „Ľanové semienko by ste pred konzumáciou mali pomlieť a nechať nasiaknuť vodou, výsledná konzistencia tak pripomína gél. Väčšinou stačí semienka ponoriť do vody asi na desať minút, prípadne ich môžete nechať nasiaknuť cez noc.“

Správne dávkovanie si vždy radšej overte. Obráťte sa preto na svojho lekárnika či výživového poradcu. Každý jedinec má totiž iné potreby a obmedzenia.

Náš ikonický prípravok

 • Compensating Complex Sérum - obrázok výrobku

  NEOVADIOL

  Compensating Complex Sérum

  Séra na tvár

  Pokrokové remodelačné sérum pre zrelú pleť

 • Night Compensating Complex Nočný krém pre zrelú pleť - obrázok výrobku

  NEOVADIOL

  Night Compensating Complex Nočný krém pre zrelú pleť

  Nočné krémy

  Pomáha redukovať prejavy menopauzy na pleť a navracať jej mladistvý vzhľad

 • Vyhladzujúci krém pre kontúry pier a očí - obrázok výrobku

  NEOVADIOL

  Vyhladzujúci krém pre kontúry pier a očí

  Očné krémy

  Vyhladzujúci krém obnovujúci hustotu pleti pre ženy v období menopauzy

 • Najčítanejšie

  Fenomén URBAN AGEING

  Slow life

  Fenomén URBAN AGEING

  Aký vplyv má na pleť život v meste? Faktory, s ktorými sa v mestskom prostredí bežne stretávame, napr. fajčenie, smog a stres, spadajú pod hromadný pojem exposom a sú veľmi úzko spojené s predčasným starnutím pleti.

  Prečítať článok

  Avokádo a čo nerobiť, aby vaša pleť vyzerala zdravo

  Slow life

  Avokádo a čo nerobiť, aby vaša pleť vyzerala zdravo

  Avokádo je milované food bloggermi po celom svete a s viac ako 4,686,153 instagramovými postmi ( a áno, stále ich pribúda ) je dnes úplne základnou surovinou v kuchyni každého správneho labužníka. Čo je ale hlavnou výhodou tejto takzvanej zázračnej suroviny, ktorú máte na nákupnom zozname? Spýtali sme sa odborníkov Dr. Niny Roos a Raphaela Grumana, ako čo najlepšie využiť prínosy, ktoré môže avokádo ponúknuť našej pleti. Požiadali sme ich, aby nám objasnili tiež vedecké fakty.

  Prečítať článok

  go to top

  Skinconsult

  ALGORITMUS DIAGNOSTIKY STARNUTIA PLETI VYVINUTÝ S DERMATOLÓGMI

  1 minúta
  na analýzu
  Vašej pleti

  Urobte si selfie

  Vyplňte informácie o svojom profile

  Získajte odporúčanie pre Vašu pleť na mieru

  v_woman-2.jpg
  Jemné linkyVaša silná stránka
  Vrásky pod
  očami
  Vaša priorita
  Strata pevnosti pleti

  Objavte
  SkinconsultAI

  circle1circle2circle3circle4