Aký vplyv má stres na naše telo a pleť?

Uzávierky, skúšky, nedokončené projekty, alebo skrátka bežný životný zhon? V dnešnom rýchlom svete je stres jedným z najskloňovanejších pojmov. Aký má vplyv na náš život a vzhľad?

Stres občas prepadne každého. A aj keď sa môže zdať, že je to skvelý hnací motor k dosiahnutiu najrôznejších úspechov, má na naše telo a myseľ neblahý vplyv. Aké sú najbežnejšie "negatívne účinky" stresu a ako s nimi bojovať?

Unavený vzhľad pleti a vrásky

Dlhý a únavný deň v kancelárii, nedostatok spánku a zbytočné stresovanie sa kvôli maličkostiam môže viesť k vyčerpaniu. To sa prejaví nielen únavou celého tela, ale aj na našej pleti. Vyzerá unavene, je bez jasu, zašednutá a všetky tieto negatívne faktory zároveň vedú aj k jej rýchlejšiemu opotrebeniu a starnutiu, teda aj k vráskam. Ak je to aj váš prípad, je na čase siahnuť po starostlivosti, ktorá pleti dodá viac energie, jasu a prirodzene ju vypne.

Viac nedokonalostí a vyrážok

Stres je tiež známy spúšťač celého radu reakcií, ktoré majú za následok zvýšený výskyt nedokonalostí, čiernych bodiek a pupienkov. Možno tomu predchádzať vhodnou starostlivosťou, predovšetkým šetrným čistením pleti a krémami, ktoré neupchávajú póry. Ak sa predsa len nejaký ten pupienok objaví, aplikujte koncentrovaný prípravok určený na lokálne nedokonalosti, vďaka ktorému rýchlejšie zmizne.

Vypadávanie vlasov

Nedostatok spánku, nevhodná strava a úzkosť majú okrem iného vplyv aj na našu vlasovú pokožku. Výsledkom je to, že vlasy nemajú dostatok vitamínu a nadmerne padajú. Skúste si preto oddýchnuť a dopriať si viac spánku. Nielenže to prospeje vašim vlasom, ale aj vašej psychickej pohode. Skúste tiež siahnuť po špeciálnych kúrach a šampónoch, ktoré vypadávanie vlasov zmiernia.

Doprajte si chvíľku pokoja

A čo je proti stresu vôbec najúčinnejšou zbraňou? Odpočinok. Zrelaxujte telo i myseľ pri behu alebo pri jóge. Jóga je skvelá, pretože kombinuje meditáciu a pohyb, vďaka čomu upokojíte telo i myseľ. Môžete si dopriať aj dobré jedlo alebo si užiť chvíľku pre seba pri aromatickej kúpeli. Svoju pleť potešíte nanesením masky, ktorá jej dodá stratenú energiu a vy si medzitým môžete čítať kvalitné knihu alebo vypočuť obľúbenú hudbu. Skrátka doprajte si chvíľku pre seba a rozmaznávajte sa.

Redakcia

Najčítanejšie

Menopauza: v akom veku dochádza k tejto „životnej zmene“?

Menopauza sa objavuje typicky medzi 45. a 55. rokom života. Jej začiatok sa však u každej ženy líši – každá z nás je totiž jedinečná a jednotné pravidlo tak neexistuje.

Priemerná žena v menopauze má dnes 51 rokov. Ide však o postupnú hormonálnu zmenu, ku ktorej nedochádza cez noc, je to prechod začínajúci obdobím premenopauzy či perimenopauzy.

Je pravda, že väčšinou na túto zmenu nie sme pripravené. Zvyčajne nastupuje s celým radom fyzických prejavov, ktoré môže byť ťažké zvládnuť. Čím lepšie sa ale na túto zmenu pripravíme, tým lepšie jej dokážeme čeliť.

Prečítajte si viac