Výživa je kľúčom k našej telesnej aj duševnej pohode, najmä však v menopauze, ktorá je obdobím plným zmien.
Dnes už s určitosťou vieme, že voľba vhodných potravín a živín prináša nesporné benefity a pomáha tiež zmierniť rôzne symptómy, s ktorými sa môžeme stretávať.
Je to podobné ako pri športe, zdravá váha nie je jediným prínosom správneho a vyváženého jedálnička. Jedálniček doplnený o suplementy s obsahom mikroživín, vitamínov, antioxidantov minerálov a rastlinných výťažkov môže v období menopauzy pomôcť bojovať proti únave, spevniť kosti, posilniť svaly a dostať hladinu hormónov opäť do rovnováhy. Navyše Vám pomôže držať si váhu a zamedzí návalom tepla a výkyvom nálad.
Užitočné vitamíny a antioxidanty pre obdobie menopauzy
Zamerané na živiny, ktoré môžu zmierniť symptómy spojené s menopauzou
Omega 3 tuky
Mastným kyselinám hovoríme aj „esenciálne“ tuky, pretože si ich telo nedokáže vyrobiť samé. Majú prospešný vplyv na kožu, našu hmotnosť a mozog. Znižujú riziko kardiovaskulárnych ochorení a zápalu a zlepšujú náladu. Moderná strava väčšinou obsahuje príliš veľké množstvo omega 6 tukov, ale nedostatok omega 3 tukov. Cieľom je teda obnoviť v našej strave rovnováhu. Omega 3 mastné tuky sú obsiahnuté v rybom oleji, ľanovom semienku, chia semienkach, vlašských orechoch, kaviári, mastných rybách, morských plodoch, sójových klíčkoch a špenáte.
Bielkoviny
Bez bielkovín by sme nemali svaly, kožu alebo vlasy. Inými slovami, bielkoviny sú veľmi dôležité, a to najmä v tomto životnom období, kedy strácame svaly a naša pokožka a vlasy starnú. Bielkoviny sú tvorené reťazcami aminokyselín. Aby ste telu zaistili, čo potrebuje, konzumujte bielkoviny z rôznych rastlinných aj živočíšnych zdrojov. Vyskúšajte morské plody, biele hydinové mäso, mlieko a syr, jogurt, vajcia alebo sóju. Ide o rýchly zdroj proteínov.
Minerály a ďalšie prvky
Vápnik a fosfor
Správna rovnováha týchto dvoch minerálov je v menopauze nevyhnutná pre silné a zdravé kosti a zuby. Ľahký spôsob, ako zvýšiť príjem vápnika, je pridať do jedálnička denne dva až štyri mliečne výrobky. Vápnik sa nachádza aj v brokolici a strukovinách! Fosfor nájdete aj vo fazuli, šošovici a orieškoch. Jeho zdrojom sú tiež celozrnné produkty.
Železo a horčík
Železo zohráva kľúčovú úlohu pri tvorbe červených krviniek, ktorých hlavnou úlohou je okysličovanie organizmu. Makrominerálny horčík sa podieľajú na veľkom množstve chemických procesov v tele, má vplyv na spánok, kosti, krvný tlak… Jeho hladina v tele je teda zásadná.
Rastlinné výťažky a bylinky
Fytoestrogény a izoflavóny
Rastliny ako pupalka, vitex, sója, chmeľ a ďatelina lúčna majú účinok podobný estrogénu, regulujú tak hladinu hormónov a ovplyvňujú aj náladu. Vďaka vysokej koncentrácii fytoestrogénov a izoflavónov sú Vaším prirodzeným spojencom. Sója a ďatelina sa odporúčajú aj pri osteoporóze. Ďalšie rsstliny, ktoré sa v období menopauzy hojne využívajú, sú ploštičník, ginkgo, ženšen, piepor, valeriána, srdcovník, rozchodnica, ľubovník, medovka a dioskórea huňatá.
Nezabudnite, že dávkovanie musí byť prispôsobené potrebám konkrétneho jedinca. Obráťte sa prosím na svojho lekárnika či výživového poradcu.