OK

OK Cancel


Ďakujeme

Zavrieť

Aké hormonálne zmeny ovplyvňujú pleť?

Menopauza je neuveriteľne komplexný a komplikovaný proces, ktorý telo ovplyvňuje zvnútra, vplyv má ale aj na pleť. A pretože naša pokožka je také okno do tela (tak trochu…), sú na nej niektoré známky stresu viditeľné pomerne rýchlo.

Aké hormonálne zmeny ovplyvňujú pleť?

A uvidíte, že veľa týchto prejavov má rovnaký pôvod.

Vaše hormóny sa počas menopauzy menia

Strata estrogénu má tendenciu ovplyvniť aj prietok krvi, živiny a kyslík sa teda nedostávajú do pokožky. Vaša pleť bude tak vyzerať trochu tenšia a pocitovo bude najskôr mierne suchšia.

Estrogén a progesterón stoja za rozjasnením, elasticitou a hydratáciou pleti, a preto ich milujeme. So znížením funkcie vaječníkov hladiny týchto hormónov prudko
klesajú, a to sa nám už tak nepáči.
Hormonálna nerovnováha počas menopauzy spôsobuje degradáciu kolagénu a elastínových vlákien, čo si vyberá svoju daň na pružnosti pleti. Môže dôjsť tiež k nedostatočnej hydratácii a pomalšiemu hojeniu rán. Za to vďačíme UV žiareniu a tomu, že sa pred slnkom sem-tam zabudneme chrániť.
Nižšia hladina estrogénu spôsobuje tiež preskupenie tukových zásob, a to sa nám príliš nepáči… Výsledkom je:
-           strata podpornej vrstvy tuku pod pokožkou na tvári, krku, rukách, prsiach a pažiach, koža ochabuje.
-           koncentrácia tuku na bruchu a/alebo na stehnách a zadku.

A to je všetko? Pardon, ale nie úplne…
Sem-tam si môžete všimnúť aj hnedé škvrny a hyperpigmentácie.

Živiny a kyslík sa do pokožky dostávajú len ťažko

Nadobličky a vaječníky u žien v menopauze stále vylučujú androgény. Tieto hormóny pri absencii estrogénov spôsobujú ďalšie symptómy, ako je prehĺbenie hlasu, rast chĺpkov na tvári, mastná pleť a akné. Nehovoríme tým, že sa z vás stane muž, len poukazujeme na fakt, že hormóny sú zákerné a ovplyvňujú toho u žien aj mužov pomerne veľa. Hoci Vám môžu prihrať pár mužských znakov, nebojte sa, že by to boli všetky!

Na zapamätanie

Hlavné zmeny na pleti sú spôsobené nedostatkom estrogénu a tým, že živiny a kyslík sa len ťažko dostávajú do kože. Koža je orgán, ktorý k svojmu správnemu fungovaniu vyžaduje veľa vecí. Každá hormonálna zmena tak na Vašu pleť bude mať vplyv, a čo ešte všetky tie zmeny, ktorými práve prechádzate…

go to top